On Herättäjän kirjakaupan lopettaminen. Kirjojen myynti ei kannata enää pienissä puitteissa. Kiitos hyvästä palvelusta vuosikymmenien ajalta! R.I.P.
Ymmärretävää, mutta samalla surullista
13
51
Vastaukset
- Jumalatoontaväkiä
Siinä taas nährään, mitä näille meirän polleille vihtoripairoolle koti, uskonto ja isänmaa tänä päivänä merkittöö!
Kirkos piretään Jumalanpalvelusta tyhjille penkkiriviille ja Herättäjäskään ei palio asioora. Ovat olleet niin huonoja kirjakaupan asiakkaita, että se kualoo ja pian Vihtorin haamu jää vaan taloohin kummittelemaan. - latualennätäen
Muutostahan tämä on ja jatkuvaa elämisen sopeutumaa, ns. sähköinen toiminta muuttaa ja kaiken toiseksi -siinä mukana jotkotetaan ja hyvinkin uutta aikaa ja touhuja päin.
- Herännäinen
Kirjakaupan lopettaminen johtuu Herättäjäyhdistyksen huonosta taloudenpidosta ja ammattitaidon puutteesta.
- Huonoasiakas
Jokainen Herättäjän kirjakaupassa asioinut on viimeisen kymmenen vuoden aikana voinut havaita, että asiakkaita ei ole joulusesongin ulkopuolella. Lapualaiset eivät ole tarvinneet kirjakaupan palveluksia sen vertaa, ettei se ole tuottanut tappiota vuodesta toiseen. Ei kolehtirahoilla ole tarkoitus ylläpitää tapiollista kirjakauppaa.
- Lukeminen-vähenee
Huonoasiakas kirjoitti:
Jokainen Herättäjän kirjakaupassa asioinut on viimeisen kymmenen vuoden aikana voinut havaita, että asiakkaita ei ole joulusesongin ulkopuolella. Lapualaiset eivät ole tarvinneet kirjakaupan palveluksia sen vertaa, ettei se ole tuottanut tappiota vuodesta toiseen. Ei kolehtirahoilla ole tarkoitus ylläpitää tapiollista kirjakauppaa.
Kiinnitti huomiotani Lapuan Sanomien kuvassa, että Herättäjän tiskin takana seisoi kolme myyjää. Väkeä ei käy eikä edes hautajaismuistolistoja jakseta pitää, mihin siis tarvitaan kolme myyjää halvempien nettikirjakauppojen, e-kirjojen ja vähentyneen lukemisen aikana.
- Tarvitaanasiakkaita
Lukeminen-vähenee kirjoitti:
Kiinnitti huomiotani Lapuan Sanomien kuvassa, että Herättäjän tiskin takana seisoi kolme myyjää. Väkeä ei käy eikä edes hautajaismuistolistoja jakseta pitää, mihin siis tarvitaan kolme myyjää halvempien nettikirjakauppojen, e-kirjojen ja vähentyneen lukemisen aikana.
Kolme myyjää on käytännössä minimi, jolla pystytään pitämään kauppa auki kuutena päivänä viikossa, hoitamaan lakisääteiset lomat, sairaslomat yms. Siis pitäisi olla oikeasti asiakkaita, jotta homma kannattaisi.
Eipä niitä kirjoja väkisin myydä kellekään.
- sovitellenhuomistapäin
Elämän kierto on jatkuvaa muutosta sisällään pitävä, niinkuin kosolan talon vaiheet on historiaan jäävää piirtoa.
- sellaastavaan
Muutaman kerran asioinu Herättäjässä ja jäi sellainen tunne että apuvaaaaaa,,,äkkiä ulos ! Matala ahdas ja kyylät kuiskivat myyjät. Tuntui että epäillään vaikka vein vain listaan rahaa.....En jää kaipaamaan ko kauppaa !
- Elämä_On
Ryhdistäydy. Jos olet pelännyt Herättäjässä, luulotautisi on edennyt valitettavan pitkälle. Miten sinun sitten käy, kun kohtaat todellisen maailman?
- Körttimies
Mitä ymmärettävää huonossa taloudenpidossa ja taitamattomuudessa muka on? Minulla meni yli ymmärryksen.
- Talodenymmärtäjä
Ymmärrettävää on, että kun asiakkaat eivä osta Lapualla kirjoja riittävästi joudutaan tappiollinen toiminta lopettamaan.
- Näinsevaanonn
1996 vuodesta asunut Lapualla. Koskaan en ole käynyt ko liikkeesssä. Kiitos ja anteeksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186250Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik935361Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193585Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t33484