On Herättäjän kirjakaupan lopettaminen. Kirjojen myynti ei kannata enää pienissä puitteissa. Kiitos hyvästä palvelusta vuosikymmenien ajalta! R.I.P.
Ymmärretävää, mutta samalla surullista
13
59
Vastaukset
- Jumalatoontaväkiä
Siinä taas nährään, mitä näille meirän polleille vihtoripairoolle koti, uskonto ja isänmaa tänä päivänä merkittöö!
Kirkos piretään Jumalanpalvelusta tyhjille penkkiriviille ja Herättäjäskään ei palio asioora. Ovat olleet niin huonoja kirjakaupan asiakkaita, että se kualoo ja pian Vihtorin haamu jää vaan taloohin kummittelemaan. - latualennätäen
Muutostahan tämä on ja jatkuvaa elämisen sopeutumaa, ns. sähköinen toiminta muuttaa ja kaiken toiseksi -siinä mukana jotkotetaan ja hyvinkin uutta aikaa ja touhuja päin.
- Herännäinen
Kirjakaupan lopettaminen johtuu Herättäjäyhdistyksen huonosta taloudenpidosta ja ammattitaidon puutteesta.
- Huonoasiakas
Jokainen Herättäjän kirjakaupassa asioinut on viimeisen kymmenen vuoden aikana voinut havaita, että asiakkaita ei ole joulusesongin ulkopuolella. Lapualaiset eivät ole tarvinneet kirjakaupan palveluksia sen vertaa, ettei se ole tuottanut tappiota vuodesta toiseen. Ei kolehtirahoilla ole tarkoitus ylläpitää tapiollista kirjakauppaa.
- Lukeminen-vähenee
Huonoasiakas kirjoitti:
Jokainen Herättäjän kirjakaupassa asioinut on viimeisen kymmenen vuoden aikana voinut havaita, että asiakkaita ei ole joulusesongin ulkopuolella. Lapualaiset eivät ole tarvinneet kirjakaupan palveluksia sen vertaa, ettei se ole tuottanut tappiota vuodesta toiseen. Ei kolehtirahoilla ole tarkoitus ylläpitää tapiollista kirjakauppaa.
Kiinnitti huomiotani Lapuan Sanomien kuvassa, että Herättäjän tiskin takana seisoi kolme myyjää. Väkeä ei käy eikä edes hautajaismuistolistoja jakseta pitää, mihin siis tarvitaan kolme myyjää halvempien nettikirjakauppojen, e-kirjojen ja vähentyneen lukemisen aikana.
- Tarvitaanasiakkaita
Lukeminen-vähenee kirjoitti:
Kiinnitti huomiotani Lapuan Sanomien kuvassa, että Herättäjän tiskin takana seisoi kolme myyjää. Väkeä ei käy eikä edes hautajaismuistolistoja jakseta pitää, mihin siis tarvitaan kolme myyjää halvempien nettikirjakauppojen, e-kirjojen ja vähentyneen lukemisen aikana.
Kolme myyjää on käytännössä minimi, jolla pystytään pitämään kauppa auki kuutena päivänä viikossa, hoitamaan lakisääteiset lomat, sairaslomat yms. Siis pitäisi olla oikeasti asiakkaita, jotta homma kannattaisi.
Eipä niitä kirjoja väkisin myydä kellekään.
- sovitellenhuomistapäin
Elämän kierto on jatkuvaa muutosta sisällään pitävä, niinkuin kosolan talon vaiheet on historiaan jäävää piirtoa.
- sellaastavaan
Muutaman kerran asioinu Herättäjässä ja jäi sellainen tunne että apuvaaaaaa,,,äkkiä ulos ! Matala ahdas ja kyylät kuiskivat myyjät. Tuntui että epäillään vaikka vein vain listaan rahaa.....En jää kaipaamaan ko kauppaa !
- Elämä_On
Ryhdistäydy. Jos olet pelännyt Herättäjässä, luulotautisi on edennyt valitettavan pitkälle. Miten sinun sitten käy, kun kohtaat todellisen maailman?
- Körttimies
Mitä ymmärettävää huonossa taloudenpidossa ja taitamattomuudessa muka on? Minulla meni yli ymmärryksen.
- Talodenymmärtäjä
Ymmärrettävää on, että kun asiakkaat eivä osta Lapualla kirjoja riittävästi joudutaan tappiollinen toiminta lopettamaan.
- Näinsevaanonn
1996 vuodesta asunut Lapualla. Koskaan en ole käynyt ko liikkeesssä. Kiitos ja anteeksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1827598Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa893741"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1283654Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma872950Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472476Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1182468- 1362004
- 571424
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3811343Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a591342