Tesla on kuulemma suunnittelemassa jo 150 KWh:n ja jopa 200 KWh: akkuja. Alkaa range sen jälkeen olemaan kohdillaan, jos pitää paikkaansa ja toteutuu.
Sitten netistä löytyi tällainen tulevaisuuden spekulaatio:
"Uudenlaisen, fluoridi-ioni -tekniikkaan perustuvan akun kehitystyössä ovat olleet mukana Honda, NASA ja Kalifornian teknillinen yliopisto Caltech. Aiemmin samaa perusideaa hyödyntäneiden akkujen käyttöä on rajoittanut se, että ne ovat toimineet vai yli 150 celsius-asteen lämpötilassa. Uusi toteutus puolestaan toimii Cleantechnica-sivuston mukaan huoneenlämmössä.
Teknologian etuna on järkyttävästi nykyistä litiumioniakkua parempi energiatiheys, eron kerrotaan olevan jopa kymmenkertainen. Esimerkiksi sähköautolla pystyisikin täydellä akulla ajamaan 4000-5000 kilometriä"
Sitten netistä löytyi tällainen tulevaisuuden spekulaatio:
"Uudenlaisen, fluoridi-ioni -tekniikkaan perustuvan akun kehitystyössä ovat olleet mukana Honda, NASA ja Kalifornian teknillinen yliopisto Caltech. Aiemmin samaa perusideaa hyödyntäneiden akkujen käyttöä on rajoittanut se, että ne ovat toimineet vai yli 150 celsius-asteen lämpötilassa. Uusi toteutus puolestaan toimii Cleantechnica-sivuston mukaan huoneenlämmössä.
Teknologian etuna on järkyttävästi nykyistä litiumioniakkua parempi energiatiheys, eron kerrotaan olevan jopa kymmenkertainen. Esimerkiksi sähköautolla pystyisikin täydellä akulla ajamaan 4000-5000 kilometriä"
Vastaukset 30
Vanhimmat
Niin+huoneen+lämmössä+kenties+saadaan+toiminaan+eli++20C+ja+jos+nollassa+ei+anna+virtaa+tippaakaan+eli+ei+voida+suomessa+ikinä+käyttää+kun+kesälläkin+alle++20C+90%+koko+vuodesta.Ja+kun+uudet+akustot+tulee+ne+tulee+uusiin+super+Tesloihin+varmaan+ja+hinta+miljoona+dollaria+ja+suomen+hinnoissa+3+miljoonaa.
Pääasia että tulisi johonkin. Siitähän ne sitten pikku hiljaa yleistyisivät halvempiinkin. Niin on tekniikalla ollut tapana toimia tähänkin saakka.
Tuosta jo saisi järkevällä hinnalla toimivan patteriauton: Toisin emme saa federal creditiä.
https://www.chevrolet.com/electric/bolt-ev-electric-car
Vähintään kerran vuodessa saamme lukea uutisia mullistavasta akkukeksinnöstä.
Eipä vaa ole käytännönkn tuloksia tullut markkinoille.
Epäonnistumisia.
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-12/pu-yay120618.php
https://authors.library.caltech.edu/91540/
NMC-811 akku on jo riittävä.
Mersulta tulossa tämmöinen, mutta vaan 80 KWh:n akustolla. Saas nähdä, mikä on kulutus ja range todellisuudessa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vaihtaisitko-teslan-tahan-yli-2-4-tonnia-painava-mercedes-benz-eqc-on-sahkoauto-joka-pakottaa-ottamaan-itsensa-vakavasti/7059532#gs.2icSqhVF
Ja 200kw akuston paino vain 2000 kg , kohta saa tesla peräkärryn kaupantekijänä , missä toi akku seilaa mukana.......
Nyt kannattaa autotehtaiden tehdä sellanen kusetus missä isolla akustolla saadaan liki päästötön auto 10 e autoverolla , jonka voi ottaa autosta irti ja kuitenkin jätetään siihen 1 kpl ladattava patteri katsastusta varten , ja normaalisti ajetaan kuitenkin nykytyyliin 2l tuplaturbolla......verosuunnittelu........kannattaa varmaan itsekin mennä panamaan kirjoille minne maksaa "verot"
Tuleva Tesla Roadsterille lupaillaan 1000 km rangea ja 1,9 s 0-100 km/h.
Mistä tuo 200 Kw ja 2000 kg tulee?
"Considering the new Tesla Roadster's battery pack capacity claim of 200 kWh, this translates to a battery weight of 833 kg."
Tesla kehittää 200 KWh:n akustoja ja kun he kykenevät "ahtamaan" sellaisen 2-paikkaiseen Roadsteriin, niin silloinhan he kykenevät sellaisen istuttamaan kaikkiin muihinkin malleihin eli Model 3, S ja X. Mitä olisi esim. Model 3:n range 200 KWh akustolla? Hintakin toki voi olla monen saavuttamattomissa, kuten tähän saakka.
Tesla on tuomassa myös Superchargereista vol2, joissa lataustehot olisivat 200-250 KWh:n luokkaa.
Mää kehitän ikiliikkujaa.
Kun vain sais pari miljardia riskirahaa hankkeeseen, niin valmista tulisi jo muutaman vuoden kuluttua.
Reaktio pitää saada alkuun kamelinpaskan ja musliminkusen seoksessa Tässä tulisi matuille hyviä duuneja. Innostuisko Haavisto, Touko-boy ja J.Toivoton hankkeesta niin, että lohkeais noi miljardit Talvivaaran voitoista?
Tesla ostamassa superkondensaattoreita valmistavan Maxwell Technologies -yhtiön. Maxwell on perustettu 1965 ja ollut pörssissä 80-luvun alkupuolelta asti, joten mistään startupista ei ole kyse.
http://investors.maxwell.com/investors/news-and-events/press-releases/press-release-details/2019/Maxwell-Technologies-Announces-Definitive-Merger-Agreement-with-Tesla-Inc/
Koko akustoa tuskin saadaan korvattua kondensaattoreilla niiden nopean tyhjenemisen takia, joten olisi kiva tietää mitä Teslalla on suunnitelmissa.
Maailman+noin+1000+miljoonaa+autoa+ei+yht'äkkiä+muuteta+akkukäyttöisiksi.+Monessa+maassa+sähkökin+tuotetaan+vielä+kivihiilellä,+joten+akkuihin+siirtyminen+ei+suuresti+vähennä+hiilidioksidipäästöjä.+
Sähköautoihin+siirtyminen+vaatii+polttoaineverkosta+luopumista,+sähköverkkojen+ja+voimalaitosten+rakentamista,+autotehtaiden+uusimista,+luontoa+pilaavien+kaivosten+avaamista+ja+kuluttajien+kukkaron+laihduttamista+autojen+kalleuden+vuoksi.
Maakaasuun+siirtyminen+vähentää+metaanin+korkean+vetypitoisuuden+vuoksi+25%+hiilidioksidipäästöjä.+Auton+muunnos+maakaasulle+maksaa+3000+euroa.+Monessa+valtiossa+on+kattava+maakaasun+putkiverkosto.+
Metaania+osataan+jo+tehdä+helposti+vedestä+ja+hiilidioksidista+mikrobireaktorin+avulla.+Sähkö+vedyn+tuottoon+vedestä+saadaan+ydinvoimalasta+ja+tuulivoimaloista.
Ei koko autokanta tietenkään yhtäkkiä vaihdu sähköautoihin, mutta uskon vakaasti siihen, että jo ihan 5-7 vuoden kuluessa suhdanne kääntyy siihen, että sähköautoja myydään enemmän uutena kuin polttomoottorisia ja se tulee kääntymään siten, että autotehtaat yksi toisensa jälkeen lopettavat tuossa 2025 -> polttomoottoriautojen valmistamisen. Tämä muutos uusien autojen kohdalla tapahtuu yllättävän nopeasti.
Paljon on ollut hyviä keksintöjä autoihin kuluneen 100 vuoden aikana.
Yksikään keksintö ei ole tullut autoihin rytinällä , vaan pikku hiljaa vuosikymmenten aikana.
Miksi voimalinjan muutos sähköiseksi tulisi nopeasti?
Esimerkiksi polttoaineen suihkutusjärjestelmä, joka pienentää päästöjä huomattavasti ja on muutenkin paljon parempi kuin kaasutin.
RR oli käytössä jo 1943, mutta tuli yleiseen käyttöön vasta 80-90 lukujen vaihteessa.
Nykyiset litiumakut varastoivat energiaa korkeintaan 0,2 kilowattituntia/kg. Bensiinissä on energiaa 10 kwh/litra ja maa-tai biokaasussa noin 13,7 kwh/kg. Sähköautot sopivat korkeintaan marketeilla käyntiin taajamissa, energia riittää vain oman tuhannen kilon akkukuorman vetämiseen.
Helposti valmistettavassa synteettisessä maakaasussa (metaanissa) on riittävästi puhtia kuormien vetämiseen. Turha ostaa monenkymmenen tuhannen euron sähköautoa, kun muutamalla tonnilla saa esimerkiksi vanhan kaasukäyttöiseksi muunnetun Volvon. Nestemäinen metaani on mainio raskaan liikenteen polttoaine. Sähköauto on autotehtaiden rahastusta.
"RR oli käytössä jo 1943, mutta tuli yleiseen käyttöön vasta 80-90 lukujen vaihteessa."
Ja miksiköhän?? -43 oli mahdollista vain ja ainoastaan mekaaninen suihkutusjärjestelmä joka oli sairaan kallis ja epävarma. 80-luvulla saatiin kehittynyt elektroniikka ohjaamaan systeemiä jolloin tuli varmuutta toimintaan ja hinta saatiin järkeväksi jolloin voi sanoa että nopeasti tuli. Sähköautoja ollut jo sata vuotta sitten, mutta akut vasta nyt käyttökelpoisia sekä ohjauselektroniikka toimivaa, joten sähköautot tulee rytinällä. Sähköautoja ei tosin olisi tullut vieläkään ilman edelläkävijä Teslaa.
Peräpeilikö kertoo tulevaisuuden. Onneksi oikea elämä ei toimi niin.
Tuosta kirjoituksestasi puuttuu kaikki fakta, pelkkää tietämättömyyttä ja oletusta, ei anna aihetta enempään kommentointiin.
Oleppa Moktar.Gubta nyt hiljaa...
Euroopassa+kaasuautot..+Suurin+osa+kaasuautoista+käyttää+propaani/butaani+seosta+.+Valmistus+nojaa+maakaasuun+60%.+Raakaöljyn+osuus+tuotannosta+jää+40%+tasolle.
LPG+ei+aiheuta+juurikaan+typpidioksidipäästöjä+ja+LPG:n+käyttö+ei+nojaa+kalliiseen+korkeapaineiseen+metaaniin.
https://www.climatetechwiki.org/technology/lpg
Sähkö+on+ylivoimainen...
Puolassa on 3 miljoonaa kaasuautoa.
https://gazeo.com/up-to-date/reportages-interviews-road-tests/reportages-and-interviews/LPG-Exceptional-Energy-Poland-and-beyond,report,9742.html
Saksassa LPG on verotuksellisesti kalliimpaa.
Biokaasun hiilidioksidijäämä heikentää sen energiatasetta. Maakaasu on varsin puhdasta metaania.
https://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=de&tl=fi&u=https://www.hannoversche.de/wissenswert/erdgas-oder-autogas-was-ist-besser-alternative-antriebe
Puolan 3:lle miljoonalle LPG kaasuautolle on hyvä syy.
https://www.mylpg.eu/stations/poland/prices
Löytyykö noista Teslan uusista akuista (150 ja 200 KWh) mistä tietoa ja milloin ovat tulossa tuotantoon?
Mitä akuista kun niiden jarrut ei toimi. Norjassa kaikissa Tesla malleissa ongelmia jarrujen kanssa. Ja jos ei selviä mikä niissä on ne joutuu kaikki ajokieltoon kunnes asia ratkaistu.
https://www.elbil24.no/nyheter/statens-vegvesen-i-mote-med-tesla-om-bremseproblemer/70795538
Aivan älytöntä vouhotusta puha kuinka polttomoottoriautojen valmistus tai tuotanto loppuisi.....korvaavaa jolla onnistuisi hoitamaan kaikki esim. pelastuksen, puolustusvoimien ja poliisin kulkupelit....vastaajassa ilmoitus, odottakaa rauhassa lataamme AKKUJA, ilmoitimme myös viholliselle, tai sairaus / palon eteneminen pysähtyi siksi aikaa. Arktisten/ pohjoisten alueiden sekä pitkien etäisyyksien kuljetukset...ilmoitus, odottakaa lämpötilan laskua ja auringon paistetta lataamme AKKUJA... jaa, niin täällä ei olekkaa sähköä saataville...odotamme ensin hinausta tai linjan vetoa.
Tuntuu että nykypäivä puuttuu täysin ajattelukyky ...vouhotetaan kaiken moisilla enneunien, toivekuvien sekä tuntemusten perässä. Järki käteen jos sitä vielä löytyy.
Jaaha, ei sitten näitä Suomeen edes kesäautoksi.
Yli neljä vuotta jo suunniteltu eikä vielä mitään ole näkynyt.
Senkun näkis, lupauksia ollut jo vuosikymmeniä