Aina voi olla lauantai

makarooni lauantai! Mitäs syötte? Meillä kolmas kk jo mkaroonia menossa. Tänään laitoin makarooneihin yllärit! Pujotin makaroonin sisälle papuja, nakkeja, pippureita, chiliä, kanelia, sinappia ym... kun ne keittää tulee ihmisille yllärinä mitä sisältää. Vähän vaihelua ainaseen tavis makarooniin.
ttö
Kolme kkk vielä niin tulee rahaa. Jäin työttömax joten ekat rahnut tulee vast sillon, et makaroonilla mennään.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vaikka olisit kuinka jäännyt työttömäksi, niin ei silti tarvitse olla tyhmä. Työttömälle on tarjolla ilmaista safkaa vaikka kuinka, eikä ole mikään pakko makaronia syödä.
Minäkin teen tässä illalla perheelle pizzan, oli hieman jäännyt perunamuusia, siihen vähän vehnäjauhoja (EU-ruoka-avusta saatua), kuivahiivaa ja tähteeksi jäännyttä ruokaöljyä salaattijuustokuutioista. Täytteeksi pizzaan tomaattikastiketta tällä kertaa, kun en biojätteestä viitsinyt kaivaa tomaatteja. https://yle.fi/uutiset/3-10023398 Soijarouhetta ja päälle vielä päiväysvanhaa emmentaljuustoa, sekä pizzamaustetta. Tuossa pizza menossa uuniin. https://aijaa.com/BMMHSj

Äänestä
  • Tulee myös hyvää, kun laittaa uunipellille leivinpaperin päälle vanhaa leipää ja siihen täytteet mitä sattuu kotoa löytymään, mausteet ja lopuksi juustoraastetta. Jos latoo vuokaleipää siihen leivinpaperille, niin helppo leikata sopiviin annoksiin.

    Äänestä

Ikävä juttu, että aloittaja saa rahaa jo kolmen kuukauden kuluttua. Parempi olisi, jos aloittaja voisi jatkaa makaroniruokavaliotaan vaikka vuoden päivät. Viimeistään sinä aikana hän voisi päättää onnettomat päivänsä sairastumalla yksipuolisen ruokavalionsa aiheuttamiin sairauksiin. Koko yhteiskunta voittaisi!

Äänestä

Koulussa oli 70 luvulla makaronilaatikkoa ja siihen ketsuppia.Silloin sain ensikosketuksen tuohon näläntappajaan.
Se ketsuppi oli jo pelkästään hyvää, mutta se makaronilaatikko oli taivaallista, uutta ja eksoottista meille nuorille.
Usein hain vielä lisää näkkileipää ja kylmää maitoa.
Odotimme makaronilaatikkopäivää vesi kielellä.
Rapea kuori vain rasahti rikki kun työnsin haarukan tuohon herkkuun.

Hyvää se on mutta ei tietenkään liian usein ettei kyllästy.

Äänestä
  • Klassikko ruokahan lihamakaronilaatikko aikoinaan oli ja olettamus että kaikki siitä tykkää.

    Äänestä

  • klassikkoruokaaa kirjoitti:

    Klassikko ruokahan lihamakaronilaatikko aikoinaan oli ja olettamus että kaikki siitä tykkää.

    Harva sen lihamakaronilaatikon jätti koulussa syömättä. Kyllä se kaikille kelpasi

    Äänestä

Neuroleptejä on eri nimisiä ja värisiä niin onkohan aloittajalla jäänyt väliin muutama neurolepti.
Jaksottain kirjoittelee noita psykoottisia makarooni juttujaan.

Äänestä

Edullisia ruokatarvikkeita on aika paljon, esim. maito, jauhot, öljyt, kaurahiutaleet, ruisleipä, hedelmät (kuten omena ja appelsiini), monet kasvikset ja juurekset, täysmehu, riisi, kana, rahka, jugurtti, raejuusto ja vaikkapa kalapuikot sekä tonnikala. Näistäkin leipoo ja loihtii jo kaikenlaista, ja terveellistäkin on, joten ei makaroni ole ainut vaihtoehto.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


syökäämakaroonia kirjoitti:

makarooni lauantai! Mitäs syötte? Meillä kolmas kk jo mkaroonia menossa. Tänään laitoin makarooneihin yllärit! Pujotin makaroonin sisälle papuja, nakkeja, pippureita, chiliä, kanelia, sinappia ym... kun ne keittää tulee ihmisille yllärinä mitä sisältää. Vähän vaihelua ainaseen tavis makarooniin.
ttö
Kolme kkk vielä niin tulee rahaa. Jäin työttömax joten ekat rahnut tulee vast sillon, et makaroonilla mennään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu