Vielä kerkeä katsomaan tämän loistava dokumentit TV7:lla, tänään klo 12:15. Ei löydy arkistosta, joten täytyy katsoa livenä. Nostaa kissan pöydälle ja käsittelee Lutherin antisemitismiä suoraan ja kaunistelematta. Tämä jos näytettäisiin YLEllä niin 100000 ihmistä eroaisi kirkosta. Katso traileri tästä: https://youtu.be/9z1ikGBmR0I
Jos sinua kiinnostaa Lutherin antisemitismi, lue kirjoitukseni tästä: http://kristitty.net/blog/luther-ja-juutalaiset/
Lutherin kahdet kasvot
22
202
Vastaukset 22
- 09754
Toooraaaaa
- Hkoyjk
Ei kannata seurata Lutheria
eikä
ketään muutakaan ihmistä vaan
KRISTUSTA,- Häntä.palvellen
Ei kannata uskoa jeesusta vaan luottaa Jehovaan.
- Uudetmuodot
Historia on täällä vain muuttaaksensa muotoaan, mutta toisto ei lopu ikinä. Niin paljon Jumala on maailmaa rakastanut.
- Laskuntulos
Kr.net on kastettu Lutherin kirkon kasteella.
Hänelläkin on murhauskonto. Hänen uskonto käskee kivittämään kristityt. - Samaatietä
Luther sanoi, että "Juutalaiset ovat Jumalan kiroama kansa, mutta heitä pitää kohdella hyvin, sillä vain silloin heidät voidaan voittaa Kristukselle."
- sellastavaan
Olisikin sanonut vain tuon. Mutta Luther sanoi valitettavasti kokonaisen kirjan verran paljon pahempaa, johon Hitler vetosi suunnitellessaan juutalaisten joukkotuhoa. Saksalaisen kirkon seinässä on vieläkin sikareliefi, jossa juutalaiset imevät sian nisistä maitoa ja rabbi sormeilee sen hännän alustaa.
- Samaatietä
sellastavaan kirjoitti:
Olisikin sanonut vain tuon. Mutta Luther sanoi valitettavasti kokonaisen kirjan verran paljon pahempaa, johon Hitler vetosi suunnitellessaan juutalaisten joukkotuhoa. Saksalaisen kirkon seinässä on vieläkin sikareliefi, jossa juutalaiset imevät sian nisistä maitoa ja rabbi sormeilee sen hännän alustaa.
No Hitler olikin sairas.
"Vielä kerkeä katsomaan tämän loistava dokumentit TV7:lla, tänään klo 12:15"
Vähän tuntuu siltä, että Kristitty(piste)net on aloittamassa uutta ristiretkeä tuulimyllyjä vastaan. Sen lisäksi, että hanke on tuomittu epäonnistumaan, 99% TV7 tuotannosta voi heittää suoraan mustaan aukkoon. Tarkennan vielä, että musta aukko ei ole rasistinen ilmaisu, vaan viittaus avaruudesta löytyviin taivaankappaleisiin.Itse luovuin luterilaisuudesta luettuani Lutherin teoksen Juutalaisista ja heidän valheistaan. Joten miten on mahdotonta, että niin ei kävisi muillekin luterilaisille?
Hävettää aloituksen kirjoitusvirheet.Tämä dokumentti ei ole TV7:n tuotantoa, vaan Brad Kimin. Tässä vielä traileri jos missasit: https://www.youtube.com/watch?v=9z1ikGBmR0I
- ettäsilleesti
Dokumentti on varoitus kenelle tahansa kristitylle siitä, kuinka hyvin alkanut vaellus voi kompastua henkilökohtaiseen ongelmaan ja epäolennaisuuksista intoiluun. Lutherin tapauksessa kyseessä oli käsittelemätön vihaongelma, joka kohdistui juutalaisiin. Nykyään kohteena ovat muut ryhmät.
- Yksi-alku
Luther uudesti syntyneitä juutalaisia vihaa, vaan kyykäärmeiden sikiöitä ja saatanan lapsia mistä Jeesus puhui, jotka viha Jeesusta. Nytkin Hänet kirotaan, erotetaan joukosta. Eivät he ole oikeita juutalaisia, syntyperä ei ratkaise henkeä, muitakaamme Juudas Iskariot, - pettäjä.
Juutalaiset saa aivaan vapaasti otta Jeesukseen vastaan, kuten muutkin maan asukkaat. Sama usko: yksi Henki, yksi Isä ja Poika, yksi kansa ja kaikki Kristuksen jäseniä. Juuri on Taivaassa kaikkein Pyhimmässä. Ei lihassa vaan Hengessä.Jostain syystä Luther ei kirjassaan tee tällaista erottelua vaan kehoittaa polttamaan kaikki juutalaisten synagooga, koulut ja kodit ihan uskosta riippumatta.
- Laskuntulos
Kristitty.net kirjoitti:
Jostain syystä Luther ei kirjassaan tee tällaista erottelua vaan kehoittaa polttamaan kaikki juutalaisten synagooga, koulut ja kodit ihan uskosta riippumatta.
Onko sinulla "pyhemmät" opit kivittää kristityt?
- nepyhimmät
Pienen kirkonkylän pyhä kolminaisuus oli ennen pappi,opettaja ja poliisi. Kaikki olivat arvovallaltaan jumalasta seuraavat. Kansakoulun ope pamputti Lutherilla. Poliisi kumisella ja pappi säesti.
- Eroa.sieltä
OnJumalan edessä suuri synti kuulua luterilaiseen kirkkoon.
- ettäsellaistasilloin
60-70 luvulla oli kansakouluissa pljonkin uskovien lapsia joita opettajat pamputtivat surutta harhaoppisina lahkolaisina kenenkään puuttumatta mihinkään, se oli sitä uskonnonvapautta silloin !
nyt nämä opettajat ovat joko haudoissaan taikka vaipotettavia eivätkä kärsi minkäänlaisista tunnonvaivoista, he vain olivat aikansa yksinkertaisia uskonnollisia hölmöjä ja kumartelivat lutterin pillin mukaan.
älköönkä kukaan sanoko ettei asia ole niin, siitä on omakohtainen kokemus koko kouluajalta. - nonniinpä
Kuten uskonnonopettaja Jokinen joka käytti Tellervo Koivistoa hyväkseen sodan jälkeen. Siinä oikein jumalan mies! Onneksi on mennyt yhteiskunta eteenpäin edes jossain suhteessa. Vaikka on tullut paljon takapakkiakin.
- MeErehtyväiset
Miksi luopua kristinuskosta, kun Raamattu ei käske kohtelemaan juutalaisia huonosti? Eikös Luther ehtinyt katuakin tuota kirjaa?
Näytä minulle lähde kiitos, missä kohtaa Luther katui tuota kirjaansa. Hän kuoli kolme vuotta kirjan julkaisun jälkeen eikä missään kohtaa myöhempiä kirjoituksiaan anna ymmärtää, että olisi pätkääkään katunut.
Tässä vielä tämän loistavan dokumentin traileri: https://youtu.be/9z1ikGBmR0I
Lähettäkää viestiä, että se näytettäisiin uusintana TV7:lla ja myös Ylellä, sillä luterilaisen kansan tulee tietää totuus Lutherista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S671091- 381021
- 109879
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125866- 38753
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2711Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77672- 51656
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.35651Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66641- 42639
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee29594Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev128590- 53544
- 49528
- 95511
- 60484
- 45456
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?16446- 35437
