Lutherin kahdet kasvot

Vielä kerkeä katsomaan tämän loistava dokumentit TV7:lla, tänään klo 12:15. Ei löydy arkistosta, joten täytyy katsoa livenä. Nostaa kissan pöydälle ja käsittelee Lutherin antisemitismiä suoraan ja kaunistelematta. Tämä jos näytettäisiin YLEllä niin 100000 ihmistä eroaisi kirkosta. Katso traileri tästä: https://youtu.be/9z1ikGBmR0I

Jos sinua kiinnostaa Lutherin antisemitismi, lue kirjoitukseni tästä: http://kristitty.net/blog/luther-ja-juutalaiset/

22

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 09754

      Toooraaaaa

    • Hkoyjk

      Ei kannata seurata Lutheria
      eikä
      ketään muutakaan ihmistä vaan

      KRISTUSTA,

      • Häntä.palvellen

        Ei kannata uskoa jeesusta vaan luottaa Jehovaan.


    • Uudetmuodot

      Historia on täällä vain muuttaaksensa muotoaan, mutta toisto ei lopu ikinä. Niin paljon Jumala on maailmaa rakastanut.

    • Laskuntulos

      Kr.net on kastettu Lutherin kirkon kasteella.
      Hänelläkin on murhauskonto. Hänen uskonto käskee kivittämään kristityt.

    • Samaatietä

      Luther sanoi, että "Juutalaiset ovat Jumalan kiroama kansa, mutta heitä pitää kohdella hyvin, sillä vain silloin heidät voidaan voittaa Kristukselle."

      • sellastavaan

        Olisikin sanonut vain tuon. Mutta Luther sanoi valitettavasti kokonaisen kirjan verran paljon pahempaa, johon Hitler vetosi suunnitellessaan juutalaisten joukkotuhoa. Saksalaisen kirkon seinässä on vieläkin sikareliefi, jossa juutalaiset imevät sian nisistä maitoa ja rabbi sormeilee sen hännän alustaa.


      • Samaatietä
        sellastavaan kirjoitti:

        Olisikin sanonut vain tuon. Mutta Luther sanoi valitettavasti kokonaisen kirjan verran paljon pahempaa, johon Hitler vetosi suunnitellessaan juutalaisten joukkotuhoa. Saksalaisen kirkon seinässä on vieläkin sikareliefi, jossa juutalaiset imevät sian nisistä maitoa ja rabbi sormeilee sen hännän alustaa.

        No Hitler olikin sairas.


    • "Vielä kerkeä katsomaan tämän loistava dokumentit TV7:lla, tänään klo 12:15"

      Vähän tuntuu siltä, että Kristitty(piste)net on aloittamassa uutta ristiretkeä tuulimyllyjä vastaan. Sen lisäksi, että hanke on tuomittu epäonnistumaan, 99% TV7 tuotannosta voi heittää suoraan mustaan aukkoon. Tarkennan vielä, että musta aukko ei ole rasistinen ilmaisu, vaan viittaus avaruudesta löytyviin taivaankappaleisiin.

      • Itse luovuin luterilaisuudesta luettuani Lutherin teoksen Juutalaisista ja heidän valheistaan. Joten miten on mahdotonta, että niin ei kävisi muillekin luterilaisille?

        Hävettää aloituksen kirjoitusvirheet.


      • Tämä dokumentti ei ole TV7:n tuotantoa, vaan Brad Kimin. Tässä vielä traileri jos missasit: https://www.youtube.com/watch?v=9z1ikGBmR0I


    • ettäsilleesti

      Dokumentti on varoitus kenelle tahansa kristitylle siitä, kuinka hyvin alkanut vaellus voi kompastua henkilökohtaiseen ongelmaan ja epäolennaisuuksista intoiluun. Lutherin tapauksessa kyseessä oli käsittelemätön vihaongelma, joka kohdistui juutalaisiin. Nykyään kohteena ovat muut ryhmät.

    • Yksi-alku

      Luther uudesti syntyneitä juutalaisia vihaa, vaan kyykäärmeiden sikiöitä ja saatanan lapsia mistä Jeesus puhui, jotka viha Jeesusta. Nytkin Hänet kirotaan, erotetaan joukosta. Eivät he ole oikeita juutalaisia, syntyperä ei ratkaise henkeä, muitakaamme Juudas Iskariot, - pettäjä.
      Juutalaiset saa aivaan vapaasti otta Jeesukseen vastaan, kuten muutkin maan asukkaat. Sama usko: yksi Henki, yksi Isä ja Poika, yksi kansa ja kaikki Kristuksen jäseniä. Juuri on Taivaassa kaikkein Pyhimmässä. Ei lihassa vaan Hengessä.

      • Jostain syystä Luther ei kirjassaan tee tällaista erottelua vaan kehoittaa polttamaan kaikki juutalaisten synagooga, koulut ja kodit ihan uskosta riippumatta.


      • Laskuntulos
        Kristitty.net kirjoitti:

        Jostain syystä Luther ei kirjassaan tee tällaista erottelua vaan kehoittaa polttamaan kaikki juutalaisten synagooga, koulut ja kodit ihan uskosta riippumatta.

        Onko sinulla "pyhemmät" opit kivittää kristityt?


    • nepyhimmät

      Pienen kirkonkylän pyhä kolminaisuus oli ennen pappi,opettaja ja poliisi. Kaikki olivat arvovallaltaan jumalasta seuraavat. Kansakoulun ope pamputti Lutherilla. Poliisi kumisella ja pappi säesti.

    • Eroa.sieltä

      OnJumalan edessä suuri synti kuulua luterilaiseen kirkkoon.

    • ettäsellaistasilloin

      60-70 luvulla oli kansakouluissa pljonkin uskovien lapsia joita opettajat pamputtivat surutta harhaoppisina lahkolaisina kenenkään puuttumatta mihinkään, se oli sitä uskonnonvapautta silloin !

      nyt nämä opettajat ovat joko haudoissaan taikka vaipotettavia eivätkä kärsi minkäänlaisista tunnonvaivoista, he vain olivat aikansa yksinkertaisia uskonnollisia hölmöjä ja kumartelivat lutterin pillin mukaan.

      älköönkä kukaan sanoko ettei asia ole niin, siitä on omakohtainen kokemus koko kouluajalta.

    • nonniinpä

      Kuten uskonnonopettaja Jokinen joka käytti Tellervo Koivistoa hyväkseen sodan jälkeen. Siinä oikein jumalan mies! Onneksi on mennyt yhteiskunta eteenpäin edes jossain suhteessa. Vaikka on tullut paljon takapakkiakin.

    • MeErehtyväiset

      Miksi luopua kristinuskosta, kun Raamattu ei käske kohtelemaan juutalaisia huonosti? Eikös Luther ehtinyt katuakin tuota kirjaa?

      • Näytä minulle lähde kiitos, missä kohtaa Luther katui tuota kirjaansa. Hän kuoli kolme vuotta kirjan julkaisun jälkeen eikä missään kohtaa myöhempiä kirjoituksiaan anna ymmärtää, että olisi pätkääkään katunut.


    • Tässä vielä tämän loistavan dokumentin traileri: https://youtu.be/9z1ikGBmR0I

      Lähettäkää viestiä, että se näytettäisiin uusintana TV7:lla ja myös Ylellä, sillä luterilaisen kansan tulee tietää totuus Lutherista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe