MAHDOLLISIA autotulleja Merkel kuvasi Saksalle kauhistuttaviksi. Autot eivät ole turvallisuusuhka, Merkel sanoi ja muistutti tuvallisuuskonferenssin kansainvälistä yleisöä siitä, miten Yhdysvallat sekoittaa tullipäätöksillään kauppa- ja turvallisuuspolitiikan.
Merkel huomautti, että Yhdysvalloissa Etelä-Carolinassa sijaitseva BMW:n autotehdas on yhtiön suurin. ”Jos Etelä-Carolinassa rakennetut autot nyt yhtäkkiä uhkaavat Yhdysvaltojen kansallista turvallisuutta, se pelottaa meitä.”
Kauppaministeriön päätöksen jälkeen Trumpilla on 90 päivää aikaa päättää mahdollisista autotulleista. Esillä on ollut jopa 25 prosentin tullit. Jos tuontiautotullit tulevat voimaan, on ilmeistä, että EU vastaa niihin omilla tulleilla.
Saksalainen talousinstituutti Ifo on arvioinut Yhdysvaltain autotullien supistavan Saksan autovientiä pitkällä tähtäimellä 7,7 prosenttia. Viennin supistumisen arvo olisi 18,4 miljardia euroa. Saksan talousministeriö on arvioinut autotullien kustannukseksi vuosittain 5–7 miljardia euroa, mikä on 0,2 prosenttia Saksan bruttokansantuotteesta.
Kun EU vastaa omilla tulleillaan, ei taida nuo tappiot läheskään riittää USA:lle.
Merkel ja autotullit
9
157
Vastaukset
- nyt_en_ymmärrä
Eihän Jenkeissä valmistetuille autoille voi USA asettaa tulleja. Sehän on koko idea, kun siirretään tuotantoa johonkin maahan.
- eusucks
Mitä ihmettä sinä höliset?! usahan helpottaa saksalaista autoteollisuutta ja siten tuo lisää eulle vaurautta usa tietää paremmin kuin eusi itse mikä on hyväksi eullesi:) sitäpaitsi eu han kaatuu pian rytinällä ja Suomi eroaa ensimmäisten joukossa eusta emmehän me euta tarvitse:)
- Taas-naurattaa
Idiootti: "usahan helpottaa saksalaista autoteollisuutta ja siten tuo lisää eulle vaurautta"
Juuri päinvastoin.
"usa tietää paremmin kuin eusi itse mikä on hyväksi eullesi:)"
USA ajaa vain omaa etuaan - ja hyvin taitamattomasti,
" sitäpaitsi eu han kaatuu pian rytinällä"
EU27 on erityisen yksimielinen ja valmistautuu kevään vaaleihin.
" ja Suomi eroaa ensimmäisten joukossa eusta emmehän me euta tarvitse:)"
Yksikään eduskuntapuolue ei aja eroa. EU-vihaajien räksytys ei sitä aikaansaa.- eunoup
Erään eufanaattisen ukkelin kanssa otimme olutta ja hän itse sen sanoi,ettei hän enää usko euroopan unionin ajavan Suomen asioita,sitäpaitsi kyllähän sen sen on todennut jopa kataisen jyrki ettei Suomen kannata olla enää eussa vaan irtautua siitä jos jyrki kerran niin sanoo niin ehkäpä häneen on jostakin tullut järkeä:) siispä Suomi eroaa eusta ja ongelmat poistuvat
- Taas-naurattaa
1. EU ei aja Suomen asioita, vaan koko Unionin etua. Suomen asioita ajaa Suomi.
2. Katainen nimenomaan kannattaa jäsenyyttä.
3. Suomella ei ole mitään aikeita erota EU:sta. Kuten brexit nyt jo todistaa, ero vasta ongelmia tuottaa.
- älyäläjätä
EU lla ja sillä saksan kaatuvalla mersulla on jotakin yhteistä?
- Taas-naurattaa
Älyn-jättämä on nimensä mukainen.
- PikkuPainostus
Yhdysvallat on moneen otteeseen huomauttanut Saksaa siintä.
Ettei se ole noudattanut sille Naton antamaa 2% sitoutumista asevarusteluun.
Nämä muut tulli- uhat ovat väin jatketta. Tälle painostukselle. - Anonyymi
Juttu on vuodelta 2019 ja jälleen Trump on tulleineen asialla.
Eurooppalaiset autot ovat tullien kohteena.
Eu ei asettanut vastatulleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668