MAHDOLLISIA autotulleja Merkel kuvasi Saksalle kauhistuttaviksi. Autot eivät ole turvallisuusuhka, Merkel sanoi ja muistutti tuvallisuuskonferenssin kansainvälistä yleisöä siitä, miten Yhdysvallat sekoittaa tullipäätöksillään kauppa- ja turvallisuuspolitiikan.
Merkel huomautti, että Yhdysvalloissa Etelä-Carolinassa sijaitseva BMW:n autotehdas on yhtiön suurin. ”Jos Etelä-Carolinassa rakennetut autot nyt yhtäkkiä uhkaavat Yhdysvaltojen kansallista turvallisuutta, se pelottaa meitä.”
Kauppaministeriön päätöksen jälkeen Trumpilla on 90 päivää aikaa päättää mahdollisista autotulleista. Esillä on ollut jopa 25 prosentin tullit. Jos tuontiautotullit tulevat voimaan, on ilmeistä, että EU vastaa niihin omilla tulleilla.
Saksalainen talousinstituutti Ifo on arvioinut Yhdysvaltain autotullien supistavan Saksan autovientiä pitkällä tähtäimellä 7,7 prosenttia. Viennin supistumisen arvo olisi 18,4 miljardia euroa. Saksan talousministeriö on arvioinut autotullien kustannukseksi vuosittain 5–7 miljardia euroa, mikä on 0,2 prosenttia Saksan bruttokansantuotteesta.
Kun EU vastaa omilla tulleillaan, ei taida nuo tappiot läheskään riittää USA:lle.
Merkel ja autotullit
9
141
Vastaukset
- nyt_en_ymmärrä
Eihän Jenkeissä valmistetuille autoille voi USA asettaa tulleja. Sehän on koko idea, kun siirretään tuotantoa johonkin maahan.
- eusucks
Mitä ihmettä sinä höliset?! usahan helpottaa saksalaista autoteollisuutta ja siten tuo lisää eulle vaurautta usa tietää paremmin kuin eusi itse mikä on hyväksi eullesi:) sitäpaitsi eu han kaatuu pian rytinällä ja Suomi eroaa ensimmäisten joukossa eusta emmehän me euta tarvitse:)
- Taas-naurattaa
Idiootti: "usahan helpottaa saksalaista autoteollisuutta ja siten tuo lisää eulle vaurautta"
Juuri päinvastoin.
"usa tietää paremmin kuin eusi itse mikä on hyväksi eullesi:)"
USA ajaa vain omaa etuaan - ja hyvin taitamattomasti,
" sitäpaitsi eu han kaatuu pian rytinällä"
EU27 on erityisen yksimielinen ja valmistautuu kevään vaaleihin.
" ja Suomi eroaa ensimmäisten joukossa eusta emmehän me euta tarvitse:)"
Yksikään eduskuntapuolue ei aja eroa. EU-vihaajien räksytys ei sitä aikaansaa.- eunoup
Erään eufanaattisen ukkelin kanssa otimme olutta ja hän itse sen sanoi,ettei hän enää usko euroopan unionin ajavan Suomen asioita,sitäpaitsi kyllähän sen sen on todennut jopa kataisen jyrki ettei Suomen kannata olla enää eussa vaan irtautua siitä jos jyrki kerran niin sanoo niin ehkäpä häneen on jostakin tullut järkeä:) siispä Suomi eroaa eusta ja ongelmat poistuvat
- Taas-naurattaa
1. EU ei aja Suomen asioita, vaan koko Unionin etua. Suomen asioita ajaa Suomi.
2. Katainen nimenomaan kannattaa jäsenyyttä.
3. Suomella ei ole mitään aikeita erota EU:sta. Kuten brexit nyt jo todistaa, ero vasta ongelmia tuottaa.
- älyäläjätä
EU lla ja sillä saksan kaatuvalla mersulla on jotakin yhteistä?
- Taas-naurattaa
Älyn-jättämä on nimensä mukainen.
- PikkuPainostus
Yhdysvallat on moneen otteeseen huomauttanut Saksaa siintä.
Ettei se ole noudattanut sille Naton antamaa 2% sitoutumista asevarusteluun.
Nämä muut tulli- uhat ovat väin jatketta. Tälle painostukselle. - Anonyymi
Juttu on vuodelta 2019 ja jälleen Trump on tulleineen asialla.
Eurooppalaiset autot ovat tullien kohteena.
Eu ei asettanut vastatulleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143681Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141651Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141518Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181376Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931363Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi241232Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72913Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti14900Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113842Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60809