Lihava kuollut

Xyxy

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/377c84e6-dae9-4161-b894-b60df93b2ee0

Hengenvaarallisesti lihava kuoli 29-vuotiaana. Miten ja kuka tuollaista ruokkii? Eihän hän itse päässyt edes sängystä. Tuossa voisi ruokkia vain sen verran mitä ravintoaineiden saamiseksi ja laihtumiseksi tarvii. Eivät ne nälkään kuole.

Muualta luin, että ei ryhtynyt jalkaansa kuntouttamaan, mikä esti liikkumisen. Luulisi, ettei mikään trauma voi olla niin suuri, että syö itsensä hengiltä. Miksei ylilihavia laiteta pakkohoitoon? Jos kyse on kuitenkin mielenterveyden viasta.

Olen ruvennut suhtautumaan kriittisesti lihavin ja "kehopositiivisuuteen", itseni lihottua. Itse korvaan aterioita suklaalla ja nameilla. Ja kyllä siinä kiloja tulee helposti lisää.
Niin mietin, että jonkunlainen epätasapaino syömisessä tai mielen ongelma täytyy olla, jos ihminen on lihava. Jos syö terveellisesti, monipuolisesti ja tasapainoisesti sekä vielä liikkuu sopivasti, tuskin on silloin kovin lihava.
Tietysti voi olla aineenvaihduntasairauksia, lääkitystä, vammoja mitkä vaikuttavat.

Mutta alan uskoa, että lihavalla ihmisellä on jossain vikaa. Sitten vielä hehkutetaan näitä kehopositiivisia, jotka ovat tolkuttoman painoisia.

23

1929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mites.nyt.siIIeen

      Kas kummaa, kuoliaaksi lihotettu ihrakasa tosiaan sitten otti ja kuoli!

    • häpy_end

      Kummallisen totista suhtautumista viihdeuutiseen...

    • pullasorsa

      millä noin pulska hoitaa vessa-asiansa? Vaippa?

      • fihdq

        Tai peffan alle sängyssä työnnettävä laakea alusastia.


    • htyhjhy

      Läski-Lolastako kyse?

    • laihanapysytty

      Ei pysty liian hapokasta!

    • Aloittaja on epäilemättä oikeassa siinä, ettei hyperlihavien ihmisten mielenterveys ole vakaissa kantimissa. On selvää, ettei kukaan tasapainoisen mielen omaava aloita yllättäen ruokakuuria, jonka seurauksena lihoo 20 kg vuodessa kymmenen vuoden ajan.

      On myös helppo syyttää hyperlihavien ongelmasta heitä syöttävää tahoa ja sanoa, ettei ongelmaa olisi jos syöttäminen lopetettaisiin.

      Mikäli liikuntakyvyttömäksi itsensä syönyt ihminen jätettäisiin yksin, keksisi hän jonkin keinon ruuan toimittamiseksi hänelle. Ja vaikka hän joutuisi pakosta laihtumaan sen verran, että pääsisi itse kauppaan, alkaisi itsetuhoinen syöminen uudelleen.

      Hyperlihavaa ongelmasyöjää voidaan verrata huumeongelmaiseen, alkoholistiin, tupakoitsijaan ja vaikka mihin muuhun itsetuhoisen addiktion itselleen kehittäneeseen ihmiseen. Itsetuhoisesti käytetty aine ei välttämättä eikä edes luultavasti ole ongelman syy, vaan se piilee jossain syvemmällä mielensopukoissa.

      Monet ihmisten käyttämät aineet vaikuttavat myös heidän mieleensä, vaikka käyttäjät eivät sitä itse huomaakaan. Mikä syy hyvän olon etsimiseen olikin, pienee sen merkitys käytön jatkuessa, koska aineesta ja sen vaikutuksen alaisena olemisesta tulee osa ihmistä ja hänen persoonaansa. Ihminen huomaa tämän vaikutuksen yleensä vasta siinä vaiheessa, kun hän yrittää lopettaa tavan, mistä on jo muodostunut hänelle addiktio.

      Jos ruoka ja syöminen ovat ainoat mielihyvää tuovat asiat ihmiselle, saattaa hän joissain tapauksissa alkaa turvautumaan niihin itsetuhoisuutta muistuttavalla tavalla. Mitä pidemmälle tila kehittyy, sitä enemmän kyseinen ihminen ahdistuu oman mielensä voimattomuudesta yrittää muuttaa asian laitaa. Mitä enemmän hän yrittää, sitä enemmän hän ahdistuu epäonnistumisensa vuoksi, jolloin hänen on syötävä entistäkin enemmän. Pian hän lopettaa yrittämisen kokonaan ja antaa addiktiolleen periksi.

      Riippuvaisuus tavalla, mikä vaikuttaa ulkopuolisesta itsetuhoiselta käytökseltä ja suoranaiselta tavalta tehdä itsemurha, ei kuitenkaan ole riippuvaiselle itselleen sellaista. Hän haluaisi varmasti enemmän kuin kukaan lopettaa tapansa, mutta on siihen voimaton. Jos esimerkiksi ihminen on syönyt itsensä 400 kiloiseksi ja vain makaa painonsa vuoksi liikuntakyvyttömänä vuoteessaan, ei hänen syömishäiriönsä korjaannut painonvartijoihin liittymällä. Asiaan auttaa vain, että kierre katkaistaan ulkopuolisen toimesta ja syihin aloittamisen taustalla puututaan. Pidemmällä aikavälillä vertaistuki voi myös estää repsahtamisen entisiin tapoihin.

    • TuskinOmallaTyöllään

      Kuka tuon syömiset on joutunut kustantamaan?

    • Rip_

      Äitinsä huolehti lapsensa syöttämiset, juottamiset ja peseytymiset. Ohjelmasarjan mukaan siis.

      • muhkulimaläskihaavauma

        Hyvin huolehdittu. Täysin käsittämätöntä miten joku voi päästä ikinä tuollaiseen kuntoon, lääkärin tulisi ehdottaa lopetuspiikkiä jo siinä 120 kilon kohdalla.


    • Läheinen.ruokkii

      Katsokaa TLC kanavalta Hengenvaarallisesti lihava jaksoja. Poikkeuksetta joku läheinen ruokkii ja kantaa kaupasta tms lihottavia syötäviä.
      Sitä on vaikea ymmärtää että miksi läheinen alkaa moiseen. Silti monien kohdalla on parisuhde ja rakkautta riittänyt vaikka toinen lihonut jättipalloksi. Toki on myös heitä et molemmat ovat ylilihavia ja toinen on sitten yli 200kg jopa 300kg.

      • åäöyå

        Ilmankos Painonvartijat lopetti toimintansa. Lihottaminen on in, jos haluaa tv-tähdeksi!


      • laitonta.pitäis.olla

        Ei ihminen saisikaan itseään tuohon kuntoon ilman apua. Mutta jos laardisäkkiä syötetään vuosien ajan sänkyyn ilman että tarvitsee liikahtakaan, eipä tuo mikään ihme ole.

        On kyllä uskomatonta että näissä tapauksissa hälytyskellot ei ole soineet aikaisemmin, vaan todellisuuteen herätään vasta kun ihminen on syötetty 300-kiloiseksi muodottomaksi kasaksi.


    • yhteiskunnantuotos

      niinpä... liika syöminen? pahin mielenterveys onkelma..!
      ei keskitys leireissä? olut liika lihavia...

    • Pullukat.potilaat

      Ohjelma osoittaa, kuinka takapajuinen terveydenhoito USA:ssa on yhä tänä päivänä. Miljoonat ihmiset ovat terveydenhoidon ulkopuolella, koska heillä ei ole varaa sairausvakuutukseen. Lasten ylenmääräinen lihoaminen ei tunnu herättävän kenenkään huomiota silloin, kun siihen voitaisiin koulussa puuttua, Tuskin tavallisissa kansan kouluissa mitään terveydenhoitajaa edes on, saati mitään terveysvalistusta.
      Tietenkin tv-ohjelmaan on löytynyt valtavan kokoisia osallistujia, Amerikassa on miljoonia ihmisiä, joiden joukosta nämä on poimittu, mutta voisi melkein veikata, ettei Suomesta löydy yli yhtäkään 300 kg:n painoista ihmistä.
      Amerikassa heitä riittää siinä määrin, että heidän hoitamisekseen on perustettu klinikoita, jollaisessa ohjelman lääkärikin työskentelee.
      Kuvaavaa ohjelmalle, että terveellistä ruokavaliosta ei sanota sanaakaan, eikä minkäänlaisia ohjeita katsojalle anneta. On varmaan pelko, että joudutaan oikeuteen rasvattomien ja kalorittomien terveysruokien suosimisesta.
      Ei käy esim. ilmi, että vatsan ohitusleikkauksen jälkeen potilaan pitää syödä kaikki sapuskansa nestemäisessä muodossa ja parin desin erissä.
      Voisivat edes antaa joitakin osoitteita laihduttajille.

    • OnJooSiinäElämäntehtävä

      Mätetään naamaan noin 30000tuhatta kaloria päivässä. Saa siinä äiti selkä vääränä kantaa kauppakasseja.

      • Asiallinen kommentti moderoitiin. Miksi?


    • Lihavaseon

      Onko Soini kuollut?

    • Anonyymi

      Olen katsonut joitakin näistä TLC- kanavan lihavaohjelmista. Tuollaisia nähdään ilmeisesti vain USAssa, en ole koskaan nähnyt täällä noin luonnottomasti lihonneita.

      Missä syy? He syövät pikaruokaa, mutta niin meilläkin tehdään. Jotakin erilaista siis on heidän kioski-sapuskoissaan. En keksi muuta kuin geenimanipuloitu maissi, joka on kielletty meillä.

      Noissa ohjelmissa pitäisi esittää tutkittua tietoa pikaruoasta.

      • Anonyymi

        Harvemmin ihminen pääsee tuohon kuntoon edes omin avuin, lähes aina puoliso tai joku sukulainen mahdollistaa sen kantamalla naaman eteen kilotolkulla ruokaa päivässä. Eihän nuo ihravuoret pysty itse edes ruokaa hankkimaan.


    • Anonyymi

      Kas, se siis todellakin on hengenvaarillasta lihottaa itsensä 400-kiloiseksi hirviöksi?

      Taitaa olla jo n. puolet kuollut kyseiseen ohjelmasarjaan osallistuneista, suurin osa niistä jotka eivät onnistunut laihduttamaan.

      Piikille pitäisi päästä viimeistään 200kg kohdalla.

    • Anonyymi

      Jotkut ovat vaan niin ahneita ruuan suhteen, toiset rahan, seksin tai minkä tahansa, sitten on niitä jotka pystyy hillitsemään himonsa ja halunsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      133
      3851
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      20
      1803
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      35
      1667
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      320
      1508
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      20
      1423
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      42
      1356
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      77
      1019
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      1014
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      131
      983
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      75
      906
    Aihe