Tanskanmaalla on jotain mätää ja nyt Svedupankissakin epäillään rahan putsaamista. Miksei myös mädältä tuoksuva Nordia olisi osallistunut ilmeisestikin hyvin kannattavaan kikkailuun? Waalruus vaikuttaa ainakin hyvin kierolta tyypiltä.
https://yle.fi/uutiset/3-10654374
"SVT:n mukaan Swedbankin ja rahanpesusta epäillyn Danske Bankin Baltian-toimintojen välillä on siirtynyt vähintään 40 miljardia kruunua eli noin 3,8 miljardia euroa.
Swedbankin johtaja Birgitte Bonnesen on aiemmin sanonut, ettei pankki ei ole sekaantunut Virossa paljastuneeseen rahanpesuvyyhtiin. "
https://yle.fi/uutiset/3-10654374
"SVT:n mukaan Swedbankin ja rahanpesusta epäillyn Danske Bankin Baltian-toimintojen välillä on siirtynyt vähintään 40 miljardia kruunua eli noin 3,8 miljardia euroa.
Swedbankin johtaja Birgitte Bonnesen on aiemmin sanonut, ettei pankki ei ole sekaantunut Virossa paljastuneeseen rahanpesuvyyhtiin. "
Vastaukset 16
Vanhimmat
Nalle on ollut mukana Danskessakin. Mitään hän ei tietenkään tiedä, jos joku erehtyy kysymään. Aika on mennyt kapitalismikirjojen kirjoittamiseen. Talousrikosten vanhenemisaika on jostakin syystä lyhyt.
Niin, minkäs takia BW jäi Nordean johdosta pois hiljattain???
Perintövero 100 prosenttiin niin loppuu nämä waalroosien ja vastaavien koijaukset. Mursunviiksi ole päivääkään tehnyt mitään rehellistä työtä.
Tuo siirto voidaan tehdä vain kerran,
No ei todellakaan ole tehnyt päivääkään oikeaa työtä! Meidän kulttuurissa ainoa oikea työ on työttömyys ja siihen liittyvä pakollinen arkiliikunta harjoitus; juokset sossussa ja kelassa ja vahvistat rannettasi täyttämällä lappusia.
Meidän monikulttuurinen työläiselämä pitää kunnon korkealla ja mielen katkerana. Nauttikaamme siitä!
Olen aina ihmetellyt miksi Tallinnan pilvenpiirtäjissä lukee isolla SEB ja Swedbank. Rikollisella rahalla voi näköjään rakentaa korkeinta pytinkejä. Nythän korkeita rosvotaloja suunnitellaan Helsinkiinkin. Ei uskoisi että Suomen kaltaisessa harvaan asutussa maassa kannattaisi rakentaa kalliilla korkeita rakennuksia. Jotain mätää siis Suomessakin.
ennen pestiin seteleitä mikähän nimi on netti aika kaudella,
ilmankos nalle hyppäsi virasta sivuun,
Tänä päivänä et löydä pankkia, joka ei olisi rahanpesuun sekaantunut, sitä on vain tutkittu liian vähän.
Ironista on se, että pankki, joka on todellisuudessa suurin huijari, ei joudu vastuuseen vaan me joudumme jopa maksamaan heidän tappionsa ja kulunsa.
Huumeet on mailman kolmanneksi suurin bisnes. Jotkut nekin rahat pesee puhtaaksi. Ihmeen vähän niitä jää kiinni vaikka kyse on miljardeista. Ehkä rahalla ostetaan tilintarkastajatkin hiljaisiksi?
Jokaisessa pankissa on pesty rahaa sitä heidän nimitys banksterit tulee.
Miljardeja euroja Virossa pesseen Swed-pankin pääjohtaja on punatukkainen nainen. Olen aina ollut sitä mieltä, että punatukkaiset naiset ovat johtajina kieroja. Tämä ei ole poikkeus mikä vahvistaa säännön, vaan kyseessä on ihan säännönmukainen nainen.
https://www.hs.fi/talous/art-2000006012200.html
Nordean osake syöksyy, koska Yleisradion MOT-ohjelma on paska. https://www.hs.fi/talous/art-2000006022698.html
Pankkitoiminnan pitäisi olla valtion yksinoikeus kuten sähkönsiirron. Ovat yhteiskunnan peruspilareita, joiden päälle rakennetaaan sitten muuta.
meillähän oli valtion hallinnoima Postipankki. Postiasiat ja pankkiasiat hoitui samalla reissulla, ja pankki palvelut oli hiukan edullisempia, kuin liikepankeissa tai säästöpankeissa.
Kaikki loppui aikanaan. Postipankki siirtyi herratie kenelle, ja postitoimintakin on nykyään ihan muuta!
Miksi valtio ei voinut hoitaa pankkia ja postia? Olishan niista voittoa tullut ja monta viekailijaa olis pysynyt töissä!
euro maissa pankeista tuli sosiaali pummeja yksi tyrii niin europasta saa tuliaisia,