Olen ollut tähän sakka Naton vastustaja mutta kun tänne jo pakkovenäjää ehdotellaan ja muita lieveilmiöitä on tulossa venäläisten taholta niin olen kallistumassa siihen kantaan että NATOON SUOMALAISET KUN VIELÄ EHDIMME!
Tuomiojat ja Haloset pois maasta ja nopeasti!
Tuomiojat ja Haloset pois maasta ja nopeasti!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yksi hyväkin ehdotus, josta olen samaa mieltä. Nimittäin ulos tuomiojat ja haloset, lipposet, sailakset sekä koko vesisänkyjen hepsankeikka ämmäkaarti sekä mustaksi korruptoitunut puolue-, media- ja rahavallan liitto.
Mutta sitä nopeammin veli venäläinen taas hyökkää tänne, jos se pelkää tai saa vaikka syyn väittää pelkäävänsä Saksan ja muiden hyökkäystä itseään vastaan. Se vain "turvallisuuttaan varjelee, kun rajojaan siirtelee".
Liittymällä NATO:on siis annetaan naapurille syy lähteä venäläistämään.
Mutta tähän saakka aina kun tätä kautta toteutettu hyökkäys itään on lopetettu, on myös naapuri vetänyt joukkonsa pois Suomesta.
Et ole miettinyt asiaa kovinkaan paljon tai sitten olet Venäjän hännystelijä.
Jos Suomi liittyy Natoon, se nimenomaan estäisi venäläisten nationalistien suunnitelmat "palauttaa Suomi Venäjän alaisuuteen" toteutumasta.
Kun Venäjä tietää, että sillä on vastassa koko Nato ja sen takana oleva supervalta USA, se miettii toisenkin kerran hamuamasta yhtäkään Nato-maata itselleen.
Tähän ajatukseen perustuu myös Baltian maiden Nato-myönteisyys.
Suomi on vieläkin niin Kekkosen ajan suomettumistunnelmissa, ettei kansa ymmärrä edes omaa parastaan!
Ai on "naapuri aina vetänyt joukkonsa pois Suomesta"?
Mitähän sotilaita sitten Karjalan kannaksella, Viipurissa, Itä-Sallassa ja Petsamossa hiippailee, kun eivät oikein suomalaisiltakaan näytä?
Norjahan on natomaa.Naton raja on sadan kilometrin päässä Venäjän suurimmasta sotasatamasta Murmanskissa
Eikö Venäjän turvallisuus vaatisi Norjan rajan siirtämistä kauemmaksi
Nappiin osuttu!
Nato on henkivakuutus pienelle kansalle näin lähellä Idän karhua.
Milloin Venäjältä on tullut meille mitään hyvää?
Stalin halusi 23.8.1939 Suomen ja Baltian maat Neuvostoliiton etupiiriin salaisella sopimuksella Saksan kanssa
Talvisodassa NL epäonnistui Suomen valloituksessa
ja NL jatkoi talvisodan jälkeen Suomen itsenäisyyden uhkaamista,mikä pakotti Suomen 1941 tukeutumaan ainoaan auttajaan Saksaan,mikä johti
jatkosotaan, kun Saksa 22.6.1941 hyökkäsi NL:n ja NL pommitti Suomen alueella saksalaisia ja suomalaisia kohteita
Eli Stalinin politiikka pakotti Suomen tukeutumaan Saksaan 1941 ja teki Suomesta uhan NL:lle
Puolueeton Suomi ei ennen talvisotaa mitenkään uhannut NL:a
tästäkin
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000009&subcat=990
JA RIKKAILLE TURPIIN.
Fiksu ehdotus. Venäjää vaan pakkoruotsin tilalle. Miten Nato ja pakkovenäjä toisiinsa liittyyu imbesilli?
Jos tuollaista pitää kysyä, sopii kirjoituksesi viimeisin sana parhaiten kyllä itsellesi.
Käy kysymässä vaikka Virosta, mitä he pitäisivät pakkovenäjän opiskelusta!
taas:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000001605346#22000000001605346