Opetelkaa ajamaan

Monen tarttis mennä autokouluun takaisin. Haloo, mikä merkitys on KIIHDYTYSkaistalla? Entä moottoritien VASEMMALLA kaistalla? Sattuisko muistumaan mieleen että taajamamerkki on myös NOPEUSrajoitusmerkki?

Prkl - olis kirveellä töitä.
3500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Katteleppa ite ensteks peiliin. Ja toiseks ei kirveellä opeteta ajaan.

Äänestä
  • Ihmeen moni hankkiin vaan lompakon täytteeksi ajokrotin ja sitten ei noudata yhtäkään liikennesääntöä ei edes niitä helpoimpia. Onko se vähän tyhmyyden merkki? Vaarantaa muiden turvallisuutta! Ei siitä tule mitään kuten on nähty jos osa ajaa omilla säännöillä. Kaikkien on niitä noudatettava tai homma kusee.

    Äänestä

  • paremmin perille kirjoitti:

    Ihmeen moni hankkiin vaan lompakon täytteeksi ajokrotin ja sitten ei noudata yhtäkään liikennesääntöä ei edes niitä helpoimpia. Onko se vähän tyhmyyden merkki? Vaarantaa muiden turvallisuutta! Ei siitä tule mitään kuten on nähty jos osa ajaa omilla säännöillä. Kaikkien on niitä noudatettava tai homma kusee.

    Tosiaan se että vaarantaa muidenkin hengen itsekkäällä ajamisellaan on törkeätä. Olkoon kuinka juoppous sairaus, rattiin meneviä kännikaloja hyysätään liikaa. Kortti ja auto pois. Sakottaminen on yhtä tyhjän kanssa.

    Välillä näkee niitä 9-kymppisiä pappoja joiden pää ei enää käänny. Ne ajaa motarilla kuuttakymppiä ja aiheuttavat sillä vaaratilanteita. Siellä kun ajetaan 60 x 2 niin pakosta tulee ketjukolarin riski suureksi.

    Onhan näitä kohteita joissa varsinkaan suomalaiset ei osaa ajaa. Yksi sellainen on liikenneympyrät. Aika monesta uudestakin autosta puuttuu vilkku, kumma kyllä.

    Sitten kyllä kun näkyy miekkataksi tai siniset valot niin nopeudet putoavat kummasti, haetaan jopa jarruja. Tai kun ohitetaan kolaripaikkaa. Muuten posotetaan surutta.

    En tiedä mikä olisi ratkaisu, lisää siviilipoliiseja liikenteeseen? Tolppapoliisitkin on niin selvästi merkitty ettei niiden hyöty ole paras mahdollinen. Piilokameroita puskiin ja sakot postiluukusta kotiin, vai?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ope kirjoitti:

Monen tarttis mennä autokouluun takaisin. Haloo, mikä merkitys on KIIHDYTYSkaistalla? Entä moottoritien VASEMMALLA kaistalla? Sattuisko muistumaan mieleen että taajamamerkki on myös NOPEUSrajoitusmerkki?

Prkl - olis kirveellä töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu