Uudet dieselit

Riisseli

Kehitys kehittyy, sanotaan. Autovalmistajat ovat erityisesti Volkswagenin dieselskandaalin jälkeen lisänneet panostuksiaan puhtaampien dieselmoottoreiden kehitykseen, ja nyt tulokset alkavat näkyä.

Dieselautojen ongelmana pidetään niiden ilmanlaatua heikentäviä typenoksidi- ja pienhiukkaspäästöjä.


Saksan autoliitto ADAC on testannut kolmentoista uuden dieselauton NOx- eli typenoksidipäästöt. Tien päällä tehtyjen testien tulokset ovat pysäyttäviä, mutta tällä kertaa siitä syystä, että useiden autojen myrkylliset NOx-päästöt olivat lähes nollassa – yhden Mercedes-Benzin kohdalla jopa täysin nollassa.


MTV uutiset

9

133

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riisseli

      Yllättävintä lienee se, että suurin osa testatuista autoista tuotti niin vähän päästöjä, että ne alittivat jopa vuodelle 2020 asetetut, nykyistä tiukemmat päästörajat.

      ACEA:n pääsihteeri Erik Jonnaert muistuttaa, että nykyaikaisilla dieselautoilla on tärkeä rooli kaupunkien ilmanlaadun parantamisessa ja CO2-päästöjen vähentämisessä.

      – Valmistajat ovat tehneet suuria investointeja vähentääkseen autojen typenoksidipäästöjä. On tärkeää, että lopetamme dieselteknologian haukkumisen. Sen sijaan vanhojen dieselautojen ja uusimpien ajoneuvojen välille on tehtävä ero, hän toteaa.

      Lähde: ACEA

    • FaktatietoAuttaisi

      Jos joku vielä pitää uusien dieselautojen ongelmana tyoenoksideja ja varsinkin pienhiukkasia, niin hän kyllä on pahasti kelkasta pudonnut jo vuosikausia sitten. Pienhiukkasten osalta kymmenen vuotta ja typenoksidien osalta sitten tapahtui tuo kelkastaputoaminen. Ei siis ihan tuore tapahtuma....

      Pienhiukkasongelma ratkesi dieseleiden osalta jo kymmenen vuotta sitten, kun hiukkassuodattimet tulivat pakollisiksi. Sen jälkeen pahin pienhiukkastuottaja autoliikenteessä ovat olleet suorasuihkutusbensiinimoottorit. Nyt näihinkin on tullut tänä vuonna vihdoin ja viimein samaiset hiukkassuotimet pakollisiksi ja siltä osin nämä bensa-autot pääsevät dieseleiden tasolle.
      Typenoksidiongelma on tietysti edelleen, mutta se on käytännössä samantasoinen kuin bensa-autoissa Euro6:n voimaantulon jälkeen valmistetuissa autoissa. Euro6 tuli voimaan syyskuussa 2014.

      Uudet dieselithän ovat selkeästi vähäpäästöisempiä kuin vastaavat bensa-autot. Ja erityisesti juuri hiilidioksidi- ja hiilimonoksidi (eli nopeasti tappava häkä) -päästöjen osalta. Päästöt jopa puolet vastaavien bensa-autojen päästöistä.

      Aika moni täälläkin kirjoittava näyttää kuuluvan noihin 5-10 vuotta sitten ’kelkastapudonneisiin’ kirjoitustensa perusteella.

    • EiVieläTuotannossakaan

      Linkkiä kiitos.

      • Tietoa-löytyy-runsaasti

        Mistä linkkiä?
        Siitäkö, että dieselit ovat vähäpäästöisempiä kuin vastaavat bensa-autot?
        Tämän voit helposti itsekin selvittää. Hae kuukkelilla vaikkapa päästöjen Euro-luokitukset. Pienhiukkasten osalta asia selviää myös kuukkelilka, samoin kasvihuonepäästöt.
        Tietoa on valtavasti saatavilla, jos vain osaa ja haluaa hakea... riskinähän tietysti aina on, ettei se miellytä tai sovi yhteen omien ennakkoasenteiden, mielipiteiden ja toiveiden kanssa.


      • EiVieläTuotannossakaan
        Tietoa-löytyy-runsaasti kirjoitti:

        Mistä linkkiä?
        Siitäkö, että dieselit ovat vähäpäästöisempiä kuin vastaavat bensa-autot?
        Tämän voit helposti itsekin selvittää. Hae kuukkelilla vaikkapa päästöjen Euro-luokitukset. Pienhiukkasten osalta asia selviää myös kuukkelilka, samoin kasvihuonepäästöt.
        Tietoa on valtavasti saatavilla, jos vain osaa ja haluaa hakea... riskinähän tietysti aina on, ettei se miellytä tai sovi yhteen omien ennakkoasenteiden, mielipiteiden ja toiveiden kanssa.

        Ja sinäkin osaat varmasti sen linkin laittaa, kun niin kovasti näköjään vaahtoat moisesta asiasta netissä.


      • Tietoa-löytyy-runsaasti
        EiVieläTuotannossakaan kirjoitti:

        Ja sinäkin osaat varmasti sen linkin laittaa, kun niin kovasti näköjään vaahtoat moisesta asiasta netissä.

        Kyllä osaan. Etkö sinä osaa, oikeasti? Eikö google ole tuttu?
        Ei ihme, että vaahtoat huuhaajuttujasi täällä jatkuvasti, kun et osaa hakea faktoja. Tämähän selittää melkoisesti noiden kummallisten käsitystesi taustoja....
        Vielä kun osaisit yksilöidä sanoa mistä haluat sen linkin....


      • Tekniikasta perillä oleville ei voi olla yllätys, että bensakrematorio on liikkuva ympäristökatastrofi, joka on pääsyyllinen siihen, että uusien rekisteröitävien autojen kulutuslukemat ovat Suomessakin kääntyneet viime vuosina takaisin nousuun pitkän dieselvetoisen laskutrendin jälkeen.

        Jo aiemminkin bensamoottori tuprutteli valtavat häkä-, ja hiilivetypäästöt, mutta suoraruiskutuksen myötä niihin saatiin lisätyksi dieseleistä jo viime vuosikymmenellä poistuneet hiukkaspäästöt.

        Nyt bensakone ottaa dieseliltä pataan myös NOx päästöjen suhteen.


    • katalyyttikimmo

      On muistettava, että myös dieselpolttoaine on kovassa kehityksessä. Näin ne asiat kääntyilevät. Mitäpä tähän trollitoveri tuumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      157
      941
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      662
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      639
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      539
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      520
    7. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      510
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      271
      476
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      45
      453
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      431
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      428
    15. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      425
    16. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    17. 21
      412
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      410
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      396
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      66
      393
    Aihe