Suolaa ihminen ei paljoa tarvitse, ainakaan yleensä käsittääkseni. Mutta eikö runsas veden juominen huuhdo suoloja pois? Minua mietityttää siis tälläinen: Juon päivittäin ainakin kuusi litraa vettä päivässä.
Kusella kävin yksi normaali päivä jolloin tein laskin virtsaamiskerrat tukkimiehinpäiväkirjalla niin 19kertaa Minulla on paljon lihasten nykimistä ja jos syön vähemmän suolaa kuin normaalisti (paljon) niin alkaa lisäksi suonenvedot.
Myös kaliumia saan paljon ruuasta ja verenpaineeni ovat alhaisen puoleiset.
Eli voiko syödä paljon suolaa jos juo paljon?
Kusella kävin yksi normaali päivä jolloin tein laskin virtsaamiskerrat tukkimiehinpäiväkirjalla niin 19kertaa Minulla on paljon lihasten nykimistä ja jos syön vähemmän suolaa kuin normaalisti (paljon) niin alkaa lisäksi suonenvedot.
Myös kaliumia saan paljon ruuasta ja verenpaineeni ovat alhaisen puoleiset.
Eli voiko syödä paljon suolaa jos juo paljon?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä usko kaikkea paskaa, mitä THL uskottelee.
Ihminen tarvitsee suolaa.
Ihmisen elintoiminnot perustuvat tarpeelliseen määrään suolaa.
Jenkit teki kauan sitten kokeen suolaa syövien ja täysin suolattamien kesken.
Koe piti keskeyttää, kun suolattamien ryhmässä kaksi ihmistä kuoli suolanpuutteeseen.
Suola on erittäin tarpeellinen ihmisen kaikille elintoiminoille.
Suolan tarve vaihtelee ihmisillä erittäin paljon!
Toiset tarvitsevat enemmän ja toiset vähemmän!
Tarkkaile , että millä suolamäärällä elintoimintosi sujuvat parhaiten ja käytä se suolamäärä päivittäin.
Höpöhöpöä. Ihminen tarvitsee suolaa murto-osan siitä, mitä yleensä saa.
Ei se tarkoita täydellistä suolattomuutta.
Miksi aloittaja juo 6 litraa vettä päivässä ja käy 19 kertaa pissalla?? Outoa. Onko tuo nyt jonkin uskomusvaihtoehtohoidon neuvo?
Kyllähän tuolla määrällä suolat häviää, mutta miksi?
Selittämätöntä velttoutta.
Viime kesänä alkoi olo olemaan käsittämättömän "vetelä". En ymmärtänyt syytä.
Epäilin ikärin testojen olevan alhaalla tai stressihormoonin, kortisolin liian ylhäällä.
Heinäkuun lopulla kävin Terveystalolla kokeissa.
Testot olivat erinomaisessa tasossa ja kortisoli oli viitearvojen keskialueella.
Mitä sitten?
Olimme olleet kevään Espanjassa jossa oli ollut niihinkin oloihin epätavallisen kuumaa. Kun kotiuduimme niin paahde vaan jatkui.
Velttous? SUOLAN PUUTETTA! Olin muinaisuudessa pudottanut radikaalisti suolamistani siirtyen pelkästään mineraalisuolaan jota sitäkin käytin niukasti. Valmiista tuotteista, kuten leivästä, katsoin koostumuksen ml. suolapitoisuuden.
Lääkkeet olivat yksinkertaiset. Ryhdyin mm. syömieni keitettyjen kananmunien puolikkaiden päälle lätkäisemään sillipalan. Kaappiini ilmestyi paketti hienoa merisuolaa, jne.
Ei kannata liioitella suuntaan eikä toiseen!
Helteellä pitääkin muistaa suolojensaanti, koska hikoilee sitä paljon pois. Esim. Vichyn juonti on hyvä, parempi kuin pelkän veden. Talvella ihan eri juttu.
Tuosta merisuolasta, onkohan siinä jodia... Yleensä jodia ei saa paljoa ruoasta.
Ihmisen suola on merisuolaa ei mitään vuorisuolaa
Eikö ennemmin kannattaisi ruveta juomaan vähemmän vettä kuin alkaa lisäämään suolan ottoa sen vuoksi, että juo vettä liikaa?
Menee ehdotukseni enemmän logiikan kuin lääketieteen puolelle. ; )