Valokuvien siirto USB:llätietokoneelle

Petteri41

Minulla on pieni digitaalinen kamera; Canon PowerShot A610 , jota vieläkin joskus käytän. Sain kameran mukana kaksi CD.levyä , joista toinen oli manuaali. Silloin oli Windows XP -aikaa. Miten
saan Nykyiseen Windows 10 käyvän ohjelman kameran kuvien siirtämiseksi?
Petteri

9

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleinentapa

      Eihän ne yleensä tarvi mitään ohjelmaa, vaan kamera liitettäessä koneeseen se näkyy resurssienhallinnassa ihan muistitikkumaisesti kansioina, joista kuvia voi sitten kopioida kansiosta ja laittesta toiseen. Tai jos kamerassa on muistikortti, ja koneessa lukija, niin sillä sitten, kopioi kansiosta toiseen.

    • Tsuumikosh

      Windowsissa helppo tapa kopioida: avata kaksi ikkunaa näyttöruudulle. Esim. Windows-näppäimen kautta Tietokone, ja sieltä ikkunaan valita kameran kuvien kansio. Sitten toinen ikkuna auki, mihin halutaan kopioida. Hiirellä voidaan ensin varjostaa tiedostolistauksesta jokin määrä kuvia, ja sitten laahata hiirellä ikkunasta toiseen.

      Mutta jos eri ikkunoiden kansiot ovat samassa muistivälineessä, sitten tuolla laahausoperaatiolla tapahtuu vain siirtoa kansiosta toiseen, ei kopiointi.

    • Tfdrhj

      Jos ei kameran tiedostot näy resurssien hallinnassa niin helpointa on hankkia 20 e.n kortinlukija.
      Kamerassa voi olla useampia siirtotiloja valittavissa. Vanhoissa kameroissa oli picture transfer protokolla, joka ei vaatinut mitään asennuksia. Uudemmat tuppaa näkymään irtokovalevynä.

    • dgdfgdfgdgdfgfg

      Niistä kameravalmistajien kuvansiirto-ohjelmistoista on enemmänkin haittaa kuin hyötyä.
      Käytä kortinlukijaa.

      • Ohjelmalla saa kätevästi kopioitua vain uudet kuvat. Lisäksi se kääntää pystykuvat.


      • okaro kirjoitti:

        Ohjelmalla saa kätevästi kopioitua vain uudet kuvat. Lisäksi se kääntää pystykuvat.

        Kortillahan on vain uudet ennestään siirtämättömät kuvat koska entiset on siirretty ja varmuuskopiotu. Se kortti kannattaa lukea aina tietokoneen kortinlukijassa tai erillisessä kortinlukijassa jos sopivaa ei läppäristä löydy.

        Kun se palautetaan kameraan se on parasta aina formatoida jolloin voi olla varma siitä, ettei ongelmia ilmaannu.


      • En minä ainakaan tyhjennä korttia joka kerta. En myöskään viitsi joka siirron jälkeen varmuuskopioda.


      • CameraWindow_hyvä

        Kyllä kameran omaa siirto-ohjelmaa kannattaa käyttää, mutta silti voi siirtää kuvat muistikortilta käyttäen muistikortinlukijaa, koska se on nopeampi eikä kameran akkua tarvi kuluttaa. Ei ole myöskään vaaraa, että kameran USB-liitäntä menisi käytössä rikki. Siirto-ohjelmalla saa tavallisesti myös nimettyä tiedostot järkevämmin, esim. kuvauspäivä järjestysnro tai kuvauskellonaika. Samalla kuvat voi jakaa päivän mukaan kansioihin, jonka jälkeen kansiot voi nimetä aiheen mukaan, jolloin fiksut ja järjestelmälliset albumit tulee luotua kuin huomaamatta. Siirto-ohjelma on lähes pakollinen pitkien videoiden kanssa. Se yhdistää automaattisesti yli 4 gigaiset tiedostot ja tuo videoiden metadatan tietokoneelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1001
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      918
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      820
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      751
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      541
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      88
      519
    8. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    10. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      98
      498
    Aihe