Kysymys on näkemä 'määritelmistä', ei sopimuksesta, ei velvotteista.
Ainoastaan rauhan aikana tapahtuvasta toiminnasta, vaikka selkeästi 'määritelmissä' mainitaan kriisi ja kauttakulku.
Miksi nato tekee leikkisopimuksia, joilla ei ole mitään merkitystä?
Ainoastaan rauhan aikana tapahtuvasta toiminnasta, vaikka selkeästi 'määritelmissä' mainitaan kriisi ja kauttakulku.
Miksi nato tekee leikkisopimuksia, joilla ei ole mitään merkitystä?
Vastaukset 43
Vanhimmat
Sitä joudutte Pietarissa miettimään.
"Kysymys on näkemä 'määritelmistä', ei sopimuksesta, ei velvotteista."
Tietenkin tuossa sopimuksessa on myös velvoitteita. Mutta sinä et niistä ymmärrä yhtään mitään ja siksi vaaditkin nolosti määritelmän kumoamista.
Isäntämaasopimus velvoittaa isäntämaan tiettyihin palveluksiin Nato-joukoille yhteisissä harjoituksissa silloin, kun ne pidetään Suomen alueella. Tyypillisiä ovat muonitus, majoitus, lääkintä ja muut huoltopalvelut.
Palveluksista maksetaan asianmukaisesti.
Selitäppä pykälä 1.11. mainittu kriisinaika.
"Selitäppä pykälä 1.11. mainittu kriisinaika."
Se voisi olla esim. sellainen hetki, kun Venäjä valtaisi Ahvenanmaan tai vaatisi Suomelta maa-alueita hyökkäysen uhalla. Ehkä tuo kriisi voisi olla myös vaikkapa Venäjän sabotaasi energiahuoltoamme tai tietoliikennettämme vastaan tai vaikkapa kauppalaivastomme vapaan kulun estäminen, koska sellaiseen Venäjä selvästi on varautunut.
Setäsamuli uhoo ja Venäjä vastaa samalla mitalla. Täysin oikeutettua. Setäsamulin pitäs nyt kiireesti paikkaa se reikä päästänsä. Ei täällä maapallolla voi poukkoilla ja sekoilla miten haluaa. Jos setäsamuli tulee 1.11 verukkeella Suomeen, Suomi nousee vastarintaan ja setäsamulin päänahasta tulee kovin kysyttyä tavaraa. Sitten setäsamulin elo Suomessa ei ole enään yhtään mukavaa.
"Setäsamuli uhoo ja Venäjä vastaa samalla mitalla. Täysin oikeutettua. Setäsamulin pitäs nyt kiireesti paikkaa se reikä päästänsä. Ei täällä maapallolla voi poukkoilla ja sekoilla miten haluaa. Jos setäsamuli tulee 1.11 verukkeella Suomeen, Suomi nousee vastarintaan ja setäsamulin päänahasta tulee kovin kysyttyä tavaraa. Sitten setäsamulin elo Suomessa ei ole enään yhtään mukavaa."
Höpsis. Ensin teille tiltuille selitetään, että pykälä 1.11, koskee sanojen määritelmiä eikä sen peruteella tänne ole tulossa kukaan. Sitten yksi mustamaija kerää teidät uhoamasta.
"Siinä voi olla pikku työ saada 5milj. Suomalaista mahtumaan yhteen maijaan.
Sinut sinne viedään ensimmäisenä ja aivan yksin.
Syyte: Maanpetturuus, vehkeily vieraan sotilasvallan kanssa/vieraan sotilasvallan etujen ajaminen.
Tuomio: Teloitetaan välittömästi ampumalla, ei mahdollisuutta armahdukseen."
Turhaan haaveilet, kun enemmistö suomalaisita haluaa tiivimpää yhteistyötä NATO:n, USA:n sekä muiden länsimaiden kanssa ja meille sopii mainiosti, että ne vierailevat täällä tai tarvittaessa tulevat tänne turvaamaan meitä Venäjän uhkaa vastaan.
Mistä olet saanut päähäsi että suurin
osa Suomalaisista haluaa tiiviimpää yhteistyötä USA:n ja NATO:n kanssa?
Olet selkeästi sitä suurta ikäryhmää, jotka pitäisi ehdottomasti jättää kokonaan ulos Nato kysymyksestä. NATO ei ole mikään tunnepohjainen asia, vaan sen pitää perustua faktoihin ja järjenkäyttöön.
Mistä+olet+saanut+päähäsi+että+suurin
osa+Suomalaisista+haluaa+tiiviimpää+yhteistyötä+USA:n+ja+NATO:n+kanssa?"
Gallupista:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/250665-il-us-kysely-48-suomalaisista-hyvaksyy-sotilasyhteistyon-syventamisen-usan-ja-naton
Vain+25%+suomalaisista+ei+ole+sitä+mieltä.
"Olet+selkeästi+sitä+suurta+ikäryhmää,+jotka+pitäisi+ehdottomasti+jättää+kokonaan+ulos+Nato+kysymyksestä.+NATO+ei+ole+mikään+tunnepohjainen+asia,+vaan+sen+pitää+perustua+faktoihin+ja+järjenkäyttöön."
Suomen+NATO-jäsenyys+onkin+järjen+asia.+NATO-maissa+on+rauha.
Hehe..+Ja+kuinkas+monella+Suomalaisella+kysely+on+teetetty,+kun+ei+oikein+selvinnyt?+Kenties+koko+IL-väki+osallisena+:)+Ei+kai+kukaan+ole+niin+hölmö+vielä+nykypäivänä,+että+uskoo+kaiken+mitä+syötetään.+20min.+Niin+teen+tietokoneella+vastaavan,+ja+saan+Nato+kannatukseksi+vaikka+100%!+Hahah!+
Ja+tuon+naurettavan+käppyrän+jälkeen+puhut+vielä+järjestä.
Jo+48+%+suomalaisista+hyväksyy+sotilasyhteistyön+syventämisen+USA:n+ja+Naton+kanssa.+
Ei+hyväksy!+
Täyttä+valhetta+otsikkoa+myöten.+Jos+kyselyyn+osallistuu+1500+henkilöä+niin+se+EI+OLE=Suomen+kansa!
Voi voi, eikö ollut mieluinen tulos?
Tietenkään sinulle ei selvinnyt, vaikka se kerrottiin suoraan tuossa linkissä, että kyselyyn osallistui 1500 suomalaista. Gallupin periaatteet ovatkin sitten sinulle täyttä hepreaa.
Gallupit+ei+ole+millään+tavalla+luotettava,+jokaisen+pitäisi+tietää+se.+
Ei+voida+puhua+että+"48+%+suomalaisista+hyväksyy+sotilasyhteistyön+syventämisen+USA:n+ja+Naton+kanssa"+koska+se+on+täysi+vale.
"Gallupit+ei+ole+millään+tavalla+luotettava,+jokaisen+pitäisi+tietää+se."
Ovat+ne,+jos+ne+tehdään+oikein.+Luulisi,+että+kaikki+tuon+tietävät.
"Ei+voida+puhua+että+"48+%+suomalaisista+hyväksyy+sotilasyhteistyön+syventämisen+USA:n+ja+Naton+kanssa"+koska+se+on+täysi+vale."
Ikävää,+ettei+totuus+kelpaa+sinulle.
Ikävää, ettei totuus kelpaa sinulle.
Ei niin, koska se ei ole totuus. Se on emävale.
"Ei niin, koska se ei ole totuus. Se on emävale."
Perustelusi jäivät vahingossa puuttumaan.
Mikäköhän on tarkalleen Niinistön linja Yhdysvaltoja kohtaan, että ollaanko tarpeeksi suopeita ja myötämielisä. Ettei vaan kävis niin, että Suomeasakin nähdään vielä "Venezuelat"
Niinpä, isäntämaasopimuksen irtisanominen näyttäisi totuuden, eli sehän on poliittinen sopimus ja seuraus olisi poliittinen.
Painostusta, kuten Venezuela nyt kokee.
"Niinpä, isäntämaasopimuksen irtisanominen näyttäisi totuuden, eli sehän on poliittinen sopimus ja seuraus olisi poliittinen.
Painostusta, kuten Venezuela nyt kokee."
Isäntämaasopimuksen irtisanominen olisi yksinkertaisesti järjetön teko ja kansamme tahdon vastaista. Jättäytyisimme rikollisvaltio Venäjän armoille, kuten Valko-Venäjä ja Ukraina.
#Isäntämaasopimuksen irtisanominen olisi yksinkertaisesti järjetön teko ja kansamme tahdon vastaista. Jättäytyisimme rikollisvaltio Venäjän armoille, kuten Valko-Venäjä ja Ukraina.#
Valehtelua, kansalta ei ole kysytty yhtään mitään, päinvastoin, on salattu.
Suhteiden vaaliminen on perusjuttu Suomelle, ei niiden vesittäminen....siinä on kansan vastainen teko.
"Valehtelua, kansalta ei ole kysytty yhtään mitään, päinvastoin, on salattu."
Suurin osa suomalaisista haluaa tiivimpää sotilaallista yhteistyötä NATO:n, USA:n ja muiden länsimaiden kanssa.
"Suhteiden vaaliminen on perusjuttu Suomelle, ei niiden vesittäminen....siinä on kansan vastainen teko."
Mehän vaalimme suhteita ja samalla pidämme huolen omasta puolustuksestamme ystävämaidemme ja kumppaneidemme kanssa, jottei Venäjä tee meille niin kuin muutamalle muulle liittoutumattomalle naapurimaalleen.
Hyvä, että harjoitellaan sitä, kuinka suomalaisia ja Suomea autetaan, jos tarvetta sellaiseen tulisi.
''Isäntämaasopimus''
Joko on rommeli paljastanut ''rajattoman'' älykkyytensä ja kertonut taas kuinka tuo sopimus on yhtä aikaa sekä juridisesti laiton että myös sitova, voitte uskoa että siinä on lainlaatija ihmeissään noin kovan paljastuksen edessä.
Entä onko kenkälaatikon kokoinen ydinvoimala jo esitelty, senkin on rommeli rakentanut yhdessä vlädimirrin kanssa.
Tuo jankutuksesi on koomista. Unohditko muka taas, että isäntämaasopimusta valmisteltiin Eduskunnassa yli 4 vuotta ennen allekirjoittamista?
Teet itsestäsi pellen, juttusi on samaa tasoa kuin HS:n väittämä, että sopimus hyväksytettiin eduskunnassa....jonka se joutui perumaan...
Sopimus oli ainoastaan englannin kielellä, josta saatiin käännösversio Suomen kielelle painostuksen jälkeen.
Kuule, sopimuksen käsittely alkoi Eduskunnassa 19.5.2010. Valmistelu on tehty tietenkin suomeksi, ja saattaa hyvinkin olla, että kansanedustajat osaavat sen verran englantia että osasivat lukea allekirjoitetun sopimuksen. Viimeksi mainittu saattaa tosin olla kokonaan käsityskykysi ulkopuolella.
''Laiton sopimus, rikkoo naapuruussopimusta, sopiiko kaaliin?''
No ei sovi, eikä sovi muuten venäläisilläkään joten ainoa jonka bostikin syövyttämää kaalia tuo ''yhteisymmärrysasiakirja'' rikkoo olet sinä, voi jestas että olen taas yllätynyt.
''Asia on kieltämättä kinkkinen, eihän isäntämaasopimusta ole hyväksytetty eduskunnassa ja kuitenkin se on ristiriidassa aiemman sopimuksen kanssa.''
Ainoa kinkkinen asia on se että löytyy yksi idiootti (wannabe ryssä) joka yhteiskunnan elättinä löytää ristiriitaa kaikesta muusta paitsi siitä että itse jää päivittäin valheesta kiinni, kuten nyt tästäkin.
''Vastuuhenkilö on sen allekirjoittaja, jääkö siihen....?''
Noin ehkä Venäjällä, kun taas Suomen lain mukaan allekirjoituksesta vastaa instituutio ei sen puolesta allekirjoittanut henkilö.
''Ota selvää, mitä seisoo naapuruussopimuksessa, tulisit kenties hieman viisaammaksi??''
No minä nyt tiedän tasan tarkkaan mitä siinä seisoo, toisin kuin sinä reppana joka et mitään mistään tajua, et vaikka jatkuvasti niin valehteletkin.
Mutta ota sinä selvää mitä Suomen laki sanoo laittoman sopimuksen sitovuudesta, en tosin edes kuvittele sinun siitä viisastuvan saatikka sitten sitä ymmärtävän, millään tasolla.
Valitettavasti sinun ainoa funktiosi tällä palstalla on jatkuva häiriköinti ja loputon valehtelu, minkäänlaiseen keskusteluun sinusta ei ole koskaan ollut, ei vaan eväät riitä.
Suomen ainoa todellinen uhka tulee venäjältä. Tämän suomalaiset tietävät hyvin.
Isäntämaasopimus on laiton ainoastaan pikkutiltun mielikuvituksessa,on suorastaan nautittavaa kun punapetterit kiemurtelevat tuskassaan,ai nin oliko se tänävuonna kun Suomi järjestää suuret sotaharjoitukset Usan kanssa ,missä harjoitellaan vetämään venäjää turpaan?
USA:n johtama testaustapahtuma pidetään Suomessa, Maavoimat osallistuvat Norjan ja Ruotsin yhteiseen pääsotaharjoitukseen Pohjois-Ruotsissa.
Puolustusministeri Jussi Niinistö (sin) on hyväksynyt Puolustusvoimien kansainvälisen koulutus- ja harjoitussuunnitelman ensi vuodelle. Suunnitelmaan sisältyy 92 tapahtumaa, mikä on lukumääräisesti enemmän kuin tänä vuonna (81). Myös harjoitusten kustannukset kasvavat tämän vuoden vajaasta 8,8 miljoonasta eurosta vajaaseen 11 miljoonaan.
Puolustusministeriön mukaan kustannusten nousu johtuu Suomessa järjestettävästä mutta Yhdysvaltain johtamasta Bold Quest -testaus- ja todentamistapahtumasta, joka maksaa 4,5 miljoonaa. Ministeriön mukaan Bold Questissa ei ole kyse perinteisestä joukkojen harjoituksesta vaan tapahtumasta, jossa harjoitellaan monikansallista yhteistoimintaa eri asejärjestelmillä maalta, mereltä ja ilmasta. Huhti-toukokuussa järjestettävään tapahtumaan osallistuu 19 maata ja Nato.Aivan mahtawaa👍👍👍
Tässä tulevat isäntämaasopimuksen hyödyt näkyviin,ollaan selkeästi päästy vemäjän ikeestä eroon,Suomi kuuluu länsimaisiin sivistysmaihin ja tekee pesäeroa idän diktatuuriin
Suomemnettuna: Isäntämaasopimus takaa Isännälle (USA / NATO) täyden ylöspidon ja liikkumisvapauden renkimaassa (Suomi) ja vihamieliset toimet renkimaan naapuria (Venäjä) kohtaan.
"Suomemnettuna: Isäntämaasopimus takaa Isännälle (USA / NATO) täyden ylöspidon ja liikkumisvapauden renkimaassa (Suomi) ja vihamieliset toimet renkimaan naapuria (Venäjä) kohtaan."
Isäntämaasopimuksessa Suomi on isäntä.
Ovatko ne muka renkimiehiä, jotka tulevat USA:sta / Natosta hattu kourassa kyselemään Isäntä-Suomelta renkimiehelle töitä. " Edes jonkinlaisia tappohommia, jos olis talon isännällä tarjota työttömälle Nato-kulkurille"
Tuollaista se on, sekavia mielikuvituksen tuotteita, ei päätä eikä häntää eikä varsinkaan kykyä keskustella asiapitoisesti. Tyypillistä tiltuilua.
SF-filmiä parhaasta päästä! Lopussa paljastuukin, että kulkuri, Tauno Palon näköinen junttihunsvotti onkin todellisuudessa CIA:n Prinssieversti.
Tiltu ei vielä tiedä, että suomen kielessä isännän vastakohta ei välttämättä ole renki, vaan se voi olla vieras.
Vieraiden kanssa ei tehdä työsopimuksia. Juodaan ehkä pullakahvit ja jutellaan mukavia.
Vieraat ovat kuin kalat. Kolmantena päivänä alkavat haisemaan. Hus!
"Vieraiden kanssa ei tehdä työsopimuksia. Juodaan ehkä pullakahvit ja jutellaan mukavia.
Vieraat ovat kuin kalat. Kolmantena päivänä alkavat haisemaan. Hus!"
Tässä tapauksessa nuo vieraat vain ovat mahdollisesti tarvittessa valmiita turvaamaan itsenäisyytemme.
Turha veivata, jenkit-nato ei tee turhia sopimuksia, eli ne hyötyvät ja me ollaan hyödyllisiä idiootteja.
Tietoisia ollaan, että Suomessa on klikki sotilaita, jotka pelehtivät nato peliä ja juonivat jenkkien kanssa myös hävittäjäkaupat....ilman vastakauppoja kuten hornet-kaupoissa kävi.
Ja ps.....ne eivät turvaa yhtään mitään, eikä välitä tuon taivaallista Suomesta taikka suomalaisista.
Katsokaa jenkkien jättämää itkua ja parkua maailmalla....muista tuhoista puhumattakaan.