Kovasti on seksuaalikasvatus ilmeisesti joidenkin mielestä pielessä maassamme.
Näin ollen, onkin tarpeen esittää kysymys: MITÄ pitäisi tehdä aiheen suhteen toisin, jotta olisitte tyytyväisiä? Millaista opetusta toivoisitte lasten saavan suku puoli asioista? Annetaanko sellaista jo jossakin päin maailmaa ja onko opetus hyvin tehonnut? Tutkimustuloksia aiheesta?
Näin ollen, onkin tarpeen esittää kysymys: MITÄ pitäisi tehdä aiheen suhteen toisin, jotta olisitte tyytyväisiä? Millaista opetusta toivoisitte lasten saavan suku puoli asioista? Annetaanko sellaista jo jossakin päin maailmaa ja onko opetus hyvin tehonnut? Tutkimustuloksia aiheesta?
Vastaukset 13
Vanhimmat
No vielä oleellisempi kysymys olisi se, tietääkö kovin moni nykyistä seksuaalikasvatusta arvosteleva edes ihan oikeasti että millaista se on? Mitä näitä palstoja olen lukenut niin ei ole oikein siltä vaikuttanut.
Eivät tietenkään tiedä. Varsinkin lapsettomat ovat pihalla tämän päivän koulusta. Jutut pohjautuvat omiin kokemuksiin ja somemaailman kärjistyksiin ja liioitteluihin.
Hyvä esimerkki on koulukiusaaminen. Esiin nousevat vain otsikot, mutta harvoin kerrotaan siitä, mitä kaikkea kouluissa asioiden korjaamiseksi jatkuvasti tehdään.
Oikeinkirjoituksessa toivoisin lasten saavan sen verran laadukasta opetusta, että yhdyssanat (kuten sukupuoli ja sukupuoliasia) oikein.
PS.
Koulutus tapahtuu koulussa, mutta kasvatus etupäässä kotona.
Onneksi sanat ovat oikeassa järjestyksessä. Puoli suku kuulostaa oudolta.
Aloittaja väittää olevansa opettaja :D:D:D:D
Entäpä suku asia puoli?
Niinpä tuo väittää 🥴
Pahoittelen kirjoitusvirhettäni. Onneksi olen täällä ainoa, joka niitä tekee. Eikö niin? Et ole ikinä tutustunut puhelimen kirjoitusominaisuuksiin ?
Lisäksi voi jättää itse asian väliin, kun keskittyy OLENNAISIIN juttuihin? Ei tarvitse esim. sanoa mitään avaukseen.
Ja Hyvä Ystäväni uskis. Vastoin kuvitelmiasi en ole bannissa. Nyt katson mainioita sarjoja The Passage ja Walking Dead. Moi moi.
Näin läppärillä kirjoittaessa yhdyssanat on helppo kirjoittaa yhteen, mutta kännyllä kirjoittaessa se tarjoilee yhteen kirjoituksessa ihan puoli hulluja versioita eli itse kirjoitan siksi esim. teksti viestien yhdys sanat aina erilleen, niin se käy helpommin.
Lällätyksesi on niin lapsellista.
Vakuuttavampaa olisi, jos pystyisit jotakin tänne ihan tuosta AIHEESTA sanomaan.
Tulipas taas todella "asiantuntevia" ja "älykkäitä" vastauksia. Puhuttiin juuri siitä aiheesta mistä kysyttiinkin. Heh ehhe hehe heheh hee. Juuri tälläistä se on näiden puupäähihhuleiden kanssa.
Bannisi jatkuu pitkään. Kuinka pitkään IR?
No, aika tavallista lienee, ettei kukaan vastaa tällaisiin, missä pitäisi sanoa jotain rakentavaa.