Eivät joudu syömään 100-prosenttista kissanrasvaa, vaan saavat hieman myös terveellisempää maitorasvaa. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006013731.html
Onneksi omaan kouluaikaan sai ihan oikeaa voitakin. Kehitysvaiheessa olevat aivot tarvitsevat runsaasti rasvaa.
Onneksi omaan kouluaikaan sai ihan oikeaa voitakin. Kehitysvaiheessa olevat aivot tarvitsevat runsaasti rasvaa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hienoa, että tuollaista jämerää toimintaa vielä, eivätkä kaikki ole nöyriä lampaita...itse lopetin protestiksi maidon juonnin yhteiskoulussa 70-luvulla, kun punainen purkki vaihdettiin siniseen, prkele!
No se nyt oli vaan karhunpalvelus itselle, mutta kyllä hyvä että vastaan pantiin porukalla, hieno homma.
Tuo on ollut vain vanhempien nostattamaa poliittista protestia.
Keskustan pitää kannattaa maidon ja voin käyttöä.
Just niin. Vasemmisto syö vaan Keijumargariiniä. Paistamiseen ei Keiju sovi, joten pitää ostaa oliiviöljyä. Rypsiöljy olisi paistamiseen parempaa, mutta rypsi rikastuttaa maalaisia liikaa.
Keiju+lisäainekoktailin+ainesosat:
Rypsiöljy+(38+%),+vesi,+kasvirasvat+(SG-palmu+ja+kookos+vaihtelevina+osuuksina),+kirnumaito,+camelinaöljy,+
suola+(1,0+%),+emulgointiaineet+(E471+kasvirasvasta,+auringonkukkalesitiini),+säilöntäaine+(kaliumsorbaatti),+happamuudensäätöaine+(sitruunahappo),+aromi,+A-+ja+D2-vitamiini,+väri+(beta-karoteeni)+
Valio+voi+ainesosat:
Pastöroitu+kerma+ja+suola
Valio+Voimariini+ainesosat:
voi,+rypsiöljy,+vesi,+suola+ja+D-vitamiini
Tuli taas sitä Rainbow´n oranssia margariinia ostettua. Halpaa ainakin,,,0,79 €
Mielummin+ylähuuli+leivälle+kuin+tuollaista+myrkkyä.
Rainbow+margariini+60+%+Ainesosat:
Rypsiöljy,+vesi,+kasvirasvat+(palmu,+kookos),+suola,+emulgointiaineet+(E+471+kasviperäinen,+E+322),+maitoproteiini,+säilöntäaine+(E+202),+happamuudensäätöaine+(E+330),+aromi,+väri+(E+160a),+A-+ja+D-vitamiini.
Hiukan mietityttää se, että tarjolla on 6 g:n rasvanappi muovikääreessä kun vaihtoehtona olisi 600 g:n rasia ja veitsi.
Kuka kehtaa syöttää lapsille jotain kaliumsorbaattia, aspartaamia tai palmuöljyjä
Voi on aina voita! Oivariini on aika lähellä voita, olihan se aluksi nimeltäänkin Voimariini.
Jos lapsille annettaisiin vaihtoehtolevitteeksi esim hummusta tai guacamolea ... Ei tarvitsisi lehmä-äidin "rintaruokkia" käveleviä ihmis-imeväisiä
Jaha taas tämä jankutus -
Pitäisikö sinun logiikkasi mukaan sitten ihmisen syödä ainoastaan toisen ihmisen lihaakin , kun eri laji on niin väärin mielestäsi?
En minä kiellä sinua syömästä toisen ihmisen lihaa jos haluat... vaikka se taitaa vielä olla laitonta.
Kommentissani luki "vaihtoehtolevitteeksi" jonka sinä koit jankutukseksi. Minä taas soisin lapsille vaihtoehdon voin tai margariinin oheeseen. Jokin tuntematon motiivi sai sinut ärsyyntymään kasvisvaihtoehdosta.
Ai tuntematon motiivi??? Oikeesti??:) Kirjoitit :
" Ei tarvitsisi lehmä-äidin "rintaruokkia" käveleviä ihmis-imeväisiä ."
Tuota viisastelua on kuullut vain niin moneen kertaan , että tuntui jankutukselta, mutta Sinä et varmasti ole siihen syyllinen, joten sori siitä!:)
(Se taas , että kehonrakentaja-narsistit olivat kuulemma keksineet takavuosina ryhtyä ostamaan oikeaa ÄIDINMAITOA, on oikeasti turhaa ja - vastenmielistä!! )
Kohta ihmetellään miksi tenavien kolesteroliarvot ovat yli kymmenen.
Meidän aikaan syötiin koulussa ihan oikeaa voita, ja silloin mittailtiin meiltä oppilailta kolesteroliarvoja 3-4.
Pusikkopekka rypsiöljyineen on tuhonnut suomalaisten terveyden.
Voi sisältää lääkkeiden, kasvuhormonien ja teollisuusmyrkkyjen jäämiä kuten maitokin. Lehmille syötetään niin paljon lääkkeitä ja kasvuhormoneja ja rehupelloille levitetään niin paljon tuholaismyrkkyjä että maidossa on enemmän myrkkyä kuin 60 luvun auton pakoputkesta tulee.
Keski-Euroopassa kyllä, Suomessa on toisin. Suomessa on jopa omat nimet lehmillä, ja niistä pidetään huolta samalla tavalla kuin ihmisistä. Suomalaisen lehmän maito ja liha vastaavat 2020-luvun sähköauton päästöjä; ovat täysin myrkytöntä.
Minulla meni nyt viimeinenkin luotto virkamiehiin, koska tuputtavat kemikaalikoktailia mukamas "terveellisenä" kasvuvaiheessa oleville lapsille. https://yle.fi/uutiset/3-10661621 Herää kysymys kuinka pahasti kemikaaliyritykset (mm. Raisio) on ollut lobbaamassa? Voistahan saa paremman katteen myymällä sen Ranskaan.
----
Valtion ravitsemusneuvottelukunnan pääsihteeri Arja Lyytikäinen ja neuvottelukunnan puheenjohtaja Sebastian Hielm ovat molemmat tyrmistyneitä, miten kuntapäättäjät voivat sivuuttaa tutkimustietoon perustuvat kouluruokailusuositukset.
– Minun on vaikea ymmärtää sitä hinkua, millä kyseiset kuntapäättäjät haluavat väkisin tuputtaa lapsille vähemmän terveellisiä levitteitä ja maitoa. Ovatko Pohjois-Karjala-projektin opit jo tyystin unohtuneet, Hielm ihmettelee.
Tissimaidon juottaminen vauvoille on kiellettävä, koska tissimaidossa on vauvalle TUHOISAA maitorasvaa.