säätely ovat parasta mitä on keksitty. Niin Saksa kuin Japani kuten Suomikin nousivat sodan jälkeen tällaisella ratkaisulla eivätkä liberaalein periaattein. Niin nousi Neuvostoliittokin vaikka kaikki eivät sitä halua myöntää.
Sen paluu olisi parasta mitä Euroopalle ja eritoten Suomelle voisi tapahtua.
Puolittainen suunnittelutalous ja valtion harjoittama
17
<50
Vastaukset
- plurps-plörts
PRÖÖTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT!!!!!!
- Mätähallinto
Kokoomus Kepu ajama rosvokapitalismi, ja SDP vihreiden ajama pakko kulttuuri marxismi politiikka ja ahneus Juudas kapitalismi, tuhoaa suomea vauhdilla!!
- MätäTiltu
Olet P-Korean verbaliikkakoulun kirkkain tuote!
- Jättivät-Laten
Tampereella enemmistö kannattaa markkinasosialismia. Suomessa keitetään varmaan sellua vielä vuonna 3000 tarvittaessa orjatyövoimalla. Neukun suunnitelmatalous perustui Kekkoslovakian tapaan kannattamattomaan lyhyen aikavälin tuotantoon. Saksassa ajettiin patarauta tehtaat idässä alassa ja laitettiin kannattavaa toimintaa tilalle. Neuvostoliitossa pistettiin virolaiset esimerkiksi kokoamaan radioita lähinnä neukun sisämarkkinoille ja joskus Suomelle. Kehitysmaa Venäjällä nuoret on kolutettu byrokraateiksi tai uusiutumattoman raaka-aineen tuottajiksi. Jenkki nuoriso uhkaa esimerkiksi lopettaa maakaasun ja öljyn käytön kokonaan. Minä kannatan Alexandriaa.
- EpäonnistuiJaRomahti
”Puolittainen suunnittelutalous ja valtion harjoittama säätely ovat parasta mitä on keksitty. Niin nousi Neuvostoliittokin vaikka kaikki eivät sitä halua myöntää.”
Nousi minne? Maaksi, jossa oli enemmän ps-vaunuja kuin h-autoja ja kulutustavaroita ja etenkin vessapaperista oli krooninen pula!
Sosialismi ei kyennyt tuomaan yhtään ainoaa banaania kauppaan!- ps-vaunupakko
Maaksi, jossa oli enemmän ps-vaunuja kuin h-autoja
Älä molopää valehtele. Ps-vaunuja oli 20 000, h-autoja monta miljoonaa. Ps-vaunuja oli pakko olla koska muutoin länsivallat olis heti hyökänneet. - Lykkäät-pötyä
Neuvostoliitossa kulutustavaroiden tuotanto oli aseteollisuuden tuotantoon verrattuna olematonta. Kulutustavaroita tuotettiin usein omien sijaan kehitysmaihin. Kuuba sai hyvällä hinnalla ladoja Havannan kaduille pärisemään. Kehitysmaat eivät yleensä pystyneet maksamaan markan tapaisella valuutalla jolla oli jotakin arvoa.
- ketaleen_ikiliikkuja
ps-vaunupakko kirjoitti:
Maaksi, jossa oli enemmän ps-vaunuja kuin h-autoja
Älä molopää valehtele. Ps-vaunuja oli 20 000, h-autoja monta miljoonaa. Ps-vaunuja oli pakko olla koska muutoin länsivallat olis heti hyökänneet.Ketaleelle nousi kiukku, voi että :)
Ei pitäisi arvostella ryssiä, Ketale tuohtuu ja keksii verukkeen.... - TotuusMyrkkyäStallarille
ps-vaunupakko kirjoitti:
Maaksi, jossa oli enemmän ps-vaunuja kuin h-autoja
Älä molopää valehtele. Ps-vaunuja oli 20 000, h-autoja monta miljoonaa. Ps-vaunuja oli pakko olla koska muutoin länsivallat olis heti hyökänneet.”Älä molopää valehtele. Ps-vaunuja oli 20 000, h-autoja monta miljoonaa. Ps-vaunuja oli pakko olla koska muutoin länsivallat olis heti hyökänneet.”
Tarkkispoika kuumeni heti. Panssarivaunuja oli runsaasti enemmän ja h-autoja oli 60-luvun alussa vähemmän! Itse Hrutshev suosi kehitystä ja luonnehti puheessaan ivallisesti h-autoa sanoilla:” pyörillä varustettu pahalta haiseva nojatuoli”! - antaa-tulla-vaan
"Maaksi, jossa oli enemmän ps-vaunuja kuin h-autoja"
Voisikos neiti kertoa vuosiluvun mistä hän on puhuvinaan. Olisiko ehkä vuosi 1944 tai sinne päin ? Tosin Suomella oli h-autoja mutta ei ps-vaunuja kun sotaan lähdettiin ja se porvarin onni maksoi ainakin 10 000 ylimääräistä nuorta elämää. Mutta mitä porvari siitä sillä "nuorukaiselle kuolla kuuluu..." ja voisi vielä lisätä "h-auto porvarille kuului...". - Lykkäät-pötyä
antaa-tulla-vaan kirjoitti:
"Maaksi, jossa oli enemmän ps-vaunuja kuin h-autoja"
Voisikos neiti kertoa vuosiluvun mistä hän on puhuvinaan. Olisiko ehkä vuosi 1944 tai sinne päin ? Tosin Suomella oli h-autoja mutta ei ps-vaunuja kun sotaan lähdettiin ja se porvarin onni maksoi ainakin 10 000 ylimääräistä nuorta elämää. Mutta mitä porvari siitä sillä "nuorukaiselle kuolla kuuluu..." ja voisi vielä lisätä "h-auto porvarille kuului...".Suomella oli niitä peltilehmiä joita Saksalta saatiin. Suomen ongelma oli voimavarojen tuhlaaminen tehottomaan maatalouteen ja merivoimiin. Stalin olisi saanut koko Suonen kansan ajettua Ruotsiin nälkäpakolaisiksi lopettamalla jouluna 1944 viljan ja polttoaineen tuonnin Suomeen. Minä en sitä tiedä olisiko se kannattanut. Kolhoosit eivät Suomen maataloutta tehoasta sen enempää kuin filosofian maistereiden tittelit.
- Hietanen
TotuusMyrkkyäStallarille kirjoitti:
”Älä molopää valehtele. Ps-vaunuja oli 20 000, h-autoja monta miljoonaa. Ps-vaunuja oli pakko olla koska muutoin länsivallat olis heti hyökänneet.”
Tarkkispoika kuumeni heti. Panssarivaunuja oli runsaasti enemmän ja h-autoja oli 60-luvun alussa vähemmän! Itse Hrutshev suosi kehitystä ja luonnehti puheessaan ivallisesti h-autoa sanoilla:” pyörillä varustettu pahalta haiseva nojatuoli”!Tyhmin oli kuite kin viisain. Viisaana miehenä Nikita osti maatalouden tuotteet muualta, vaikka siellä kolhoosi oli tuottanut oikealla työllä jotakin toisin kuin hallan pieksämillä Tyrnävän perunapelloilla. Suomi oli 60-luvulla pitkälti vielä mökkiytynyt. Kepulit onneksi ajoivat vasemmistolaiset pienviljelijät kaupunkien vuokrakasarmeihin. Sipilän politiikan ja ikäöntymisen ansiosta maaseutu tyhjennetään seuraavana ökyisännistä.
- Korpelaa
Isännät ja poromiehet joutuvat siinä tapauksessa kolhoosiin. Miteen vasemmiston siunaamia kekkoslovakian aikaisia maataloustulleja tänne ei enää tule.
- Tyhmäkansahurraa
Katso Lapwall Oy taloustiedot, tarvitseeko Suomi yrityksiä, jotka eivät pärjää eds rakenteellisen korruption turvin.
- Hietanen
Eipä Suomessa mikään pärjää ilman tukia. Yritystuki on tavallaan lahjus jolla pidetään perinteiset punaiset alueet tyytyväisinä. Kwmin tai Valkeakosken sellunkeitto muodostaa pienen osan metsäpatruunoiden tienesteistä. Kansainvälinen kauppa ei oikeastaan hyödytä minkään maan köyhiä. Sellunkeittäjät eivät ole enää köyhälistöä. Ei neukulla mitään kansainvälistä kauppaa vastaan ollut. Neukku tykkäsi toimittaa Suomelle arvottomia sinkkiämpäreitä vastineeksi miljoonien arvoisesta tavarasta. Hyvänä tukkukaupan lisänä saatiin Suomen öljynjalostamot lähes kokonaan suunnitelluksi Siåeriasta tulevaa öljyä varten.
- HietanenHelmiSäEuroopan
"Eipä Suomessa mikään pärjää ilman tukia."
Pärjää varsin moni asia, mutta ei maatalous.
"Yritystuki on tavallaan lahjus jolla pidetään perinteiset punaiset alueet tyytyväisinä. "
Mitkä ihmeen punaiset alueet? Ääripunaisilla on enää 0,3:n prosentin kannatus ja vasemmistolla yleensä n. 30:n prosentin kannatus.
"Kwmin tai Valkeakosken sellunkeitto muodostaa pienen osan metsäpatruunoiden tienesteistä."
Entä sitten?
" Kansainvälinen kauppa ei oikeastaan hyödytä minkään maan köyhiä. "
Sekös on kv. kaupan korkein päämäärä?
"Sellunkeittäjät eivät ole enää köyhälistöä. "
Ei niin. Pitäisikö olla? Kyllä työnteolla elää paremmin kuin ilman.
"Ei neukulla mitään kansainvälistä kauppaa vastaan ollut. "
Olisiko pitänyt?
"Neukku tykkäsi toimittaa Suomelle arvottomia sinkkiämpäreitä vastineeksi miljoonien arvoisesta tavarasta."
TODELLISUUDESSA toimittivat meille raaka-aineita kuten öljyä ja kaasua ja saivat vastineena korkeasti jalostettuja tuotteita. Sinkkiämpärit olivat kuriositeetti.
"Hyvänä tukkukaupan lisänä saatiin Suomen öljynjalostamot lähes kokonaan suunnitelluksi Siåeriasta tulevaa öljyä varten. "
Niinpä. Niistä on ollut hyöty! Mikä muutoin on se pointtisi? - Korpelaa
HietanenHelmiSäEuroopan kirjoitti:
"Eipä Suomessa mikään pärjää ilman tukia."
Pärjää varsin moni asia, mutta ei maatalous.
"Yritystuki on tavallaan lahjus jolla pidetään perinteiset punaiset alueet tyytyväisinä. "
Mitkä ihmeen punaiset alueet? Ääripunaisilla on enää 0,3:n prosentin kannatus ja vasemmistolla yleensä n. 30:n prosentin kannatus.
"Kwmin tai Valkeakosken sellunkeitto muodostaa pienen osan metsäpatruunoiden tienesteistä."
Entä sitten?
" Kansainvälinen kauppa ei oikeastaan hyödytä minkään maan köyhiä. "
Sekös on kv. kaupan korkein päämäärä?
"Sellunkeittäjät eivät ole enää köyhälistöä. "
Ei niin. Pitäisikö olla? Kyllä työnteolla elää paremmin kuin ilman.
"Ei neukulla mitään kansainvälistä kauppaa vastaan ollut. "
Olisiko pitänyt?
"Neukku tykkäsi toimittaa Suomelle arvottomia sinkkiämpäreitä vastineeksi miljoonien arvoisesta tavarasta."
TODELLISUUDESSA toimittivat meille raaka-aineita kuten öljyä ja kaasua ja saivat vastineena korkeasti jalostettuja tuotteita. Sinkkiämpärit olivat kuriositeetti.
"Hyvänä tukkukaupan lisänä saatiin Suomen öljynjalostamot lähes kokonaan suunnitelluksi Siåeriasta tulevaa öljyä varten. "
Niinpä. Niistä on ollut hyöty! Mikä muutoin on se pointtisi?Energiariippuvuudesta Venäjään on hyötyä ainoastaan täyden tolvanan mielestä. Toinen nerokas suunnitelma Paasikivi-Kekkoslovakiassa oli rakentaa kalat tappavia vesivoimaloita Lappiin ja Oulun alueelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216030- 292120
- 1771952
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101123Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997- 73987
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765