Ovat miesten puolelta suurimmalta osin mongoli -sukuisia ja naisten puolestaan länsi-eurooppalaisia. Jostain syystä mua huvittaa tämä tutkimus ihan älyttömästi, Asiaa käsitelty mm YLE puheen eilisessä Stillerin ohjelmassa.
Geenit Suomessa
Geenivillitys
28306
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
On. Vinosilmäryssät raiskasivat naiset ja lapset ja lapset ja naiset isovihan aikaan josta on tuloksena jurttamongoloidit N1c Suomen populaatiossa. Nyt ne tosin selittävät olevansa "alkuperäisiä suomalaisia" ja sensuroivat oikeiden muinaissuomalaisten eli arjalaisten kalmistoja ym. ja selittävät suomen arjalaiskielen (Euroopan "protogermaanin") "lainasanoina". Ja haalivat vielä lisää kaltaisiaan raiskaavia kehismatuloisia Suomeen.
Suomessa kaikki on mahdollista jotta saadaan suomalainen mies mahdollisimman huonoon valoon ja kansa jaettua.
Vähän jos lämminverinen hevonen tamma ja suomenhevonen ori saisivat varsan niin tyttö varsasta kasvaa puhdas lämminverinen ja poika varsasta puhdas suomenhevonen.
Sellaiselle varsalle ei saa papereita.
N1c-jurttaäpäristä on tullut vain kähmärimatumuuleja, mitä tulee arjalaisskandinaaviseen tai pohjoismaiseen sivistykseen, yhteiskuntaelämään ja kulttuuriin.
Kenellä on kenellä ei. Itse olen vaalea länsi-suomalainen, mahdollisesti viikinkisukua.
Hai mie en sukujuuristani tiiä, mutta hieman epäilen kun oon perusluonteeltani laiska, kiero ja vittumainen.
Kysymys+on+väärinkäsityksestä.+Joka+tahallisesta+tai+ymmärtämättömyydestä.
Suomalaisilla+ja+Pohjois-siperian+kansoilla+on+yhteisiä+geenejä+jonkin+verran.+Tämä+ei+kuitenkaan+tarkoita+että+Suomeen+on+tultu+Siperiasta.+Siperiaan+on+muuttanut+asutusta+yhteisestä+"alkukodista"+nykyisen+Venäjän+alueelta.+Muutto+on+tapahtunut+kivi+ja+pronssikauden+aikana.
Myös+N-haploryhmän+alkukoti+on+Keski-aasiassa+(+siellä+missä+on+myös+sinisilmäisen,+vaaleahiuksisen+valkoisen+ihmisrodun+alkukoti).
Suomalais-ugrilaisia+miehiä+(+ei+siis+itämerensuomalaisia)+siis+vaelti+Siperiaan+jossa+he+siemensivät+mongolinaisia.+Näin+Y-kromosomin+haploryhmät+siirtyivät+näille+pienille+ja+vähäväkisille+kansoille.
Miten+muuten+on+länsi-eurooppalaisen+tyypillisen+haploryhmä+R1b+laita,+mistä+sitä+löytyy+muualta+kuin+Euroopasta?+Ainakin+sieltä+Siperiasta+:)+10%+väestöstä+ja+mustasta+Afrikasta!
https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1b_Y-DNA.shtml
Luulisi+tuon+kartan+nähtyään+turpien+tukkeutuvan.
Evoluutiopropagandaa tuokin sivusto pursuaa..:/
Miksiköhän R1b-alkuperäviesti sensuroitiin?! R1b on ainakin saamelaisten alkuperäinen ydna. Sukua baskeille ja berbereille. Baskien äitilinja U jotain natsaa muistaakseni osaksi saamien kanssa. Jurttamongo N1c on saamienkin keskuudessa myöhäisempi.
Kunhan ei ole tippaakaan somppua tai muuta matua veressä, niin voi kutsua itseä ylpeästi mieheksi.
" Asiaa käsitelty mm YLE puheen eilisessä Stillerin ohjelmassa."
Stiller on itse kuvannut itseään "sosialisti-siionistiksi", juutalainen kun on. Hänen perimänsä on ainakin osittain kasaarikansassa joka on turkkilainen.
Hänen koko uransa on perustunut suomalaisten haukkumiseen. Hänessä näkyy mitä väärä kasvatus saa aikaan. Varmaan koko lapsuus on mennyt siihen että on kuunnellut kuinka suomalaisia on halvennettu ja jutkuja kehuttu. Ei ole päässyt tästä eroon vieläkään.
Suomalaisissa ei tippaakaan "siperialaista" perimää.
Jos joku suomalainen lähetyssaarnaaja olisi siementänyt mustassa Afrikassa paikallisia naisia, olisi jälkeläiset varmasti suomalaisten sukulaisia, mutta tämä ei tarkoita että suomalaisissa olisi mustien geenejä!
Tästä samasta asiasta on kysymys tässä "Siperian geenit" jutussa. Geenivirta on kulkenut lännestä itään.
Miten vtussa se on kulkenut lännestä itään, kun N1c on Euroopan isolaatti ja muinaishaudoissa on vaan euripideja?! Ja N1c on saapunut Itä-Aasiasta Länsi-Siperiaan vasta pronssi-rautakauden vaihteessa. Mongolit alistivat nuo N1c- jurtat ja yhtä matkaa sitten jatkoivat Kievan Rusin sekä Novgoridin euripidipopulaatioiden kimppuun. Mikä olu ja on ihmiskunnan traagisin ja kauaskantoisin katastrofi. Novgorodin kehittynyt suorademokratia tuhoutui näiden alkeellusten jurttamongojen nssittua äpäränsä mukaan. Tulos oli lopulta maaorjuus, vainot, massamurhat, vinosilmätsaarien iivanoitten 'yhdenmukaistamispolitiikka' massaraiskauksin, hirviökommunismi etc.
Jokainen meistä on sekoitus äitimme ja isämme geenejä eikä geenit periydy sukupuolittain kahta pientä poikkeusta lukuunottamatta:
1) Mitokondrioiden DNA periytyy vain äidiltä. Koska se ei sijaitse tumassa, se ei juurikaan vaikuta ominaisuuksiimme.
2) Y-kromosomi periytyy vain isältä pojalle. Y-kromosomi on kuitenkin kääpiökromosomi ja siinä on enää 45 toimivaa geeniä. Ihmisen geenien kokonaismäärä on noin 25.000.
Geneettisesti länsieurooppalaisen ja geneettisesti pohjois-aasialaisen jälkeläinen on siis sukupuolesta riippumatta puoliksi länsieurooppalainen ja puoliksi pohjois-aasialainen.
No periytyihän jurttamongoilta koko geeniperimänsä, ei vain ydna miehille. Naiset saivat sitä perimää samalla lailla, vaikka mtdna pysyikin alkuperäisenä euripidina. Mtdna ilmoittaa tulosuunnan ja se oli tietysti Eurooppa. Nämä naiset tulivat euripidisten R1a ja I mukana viimeistään mesoliittisella kaudella ja siitä eteenpäin eikä tullut mongoja, ei miehiä eikä naisia mistään suunnasta, missään vaiheessa ennen 1300-lukua, jolloin alkoivat Novgorodiin nssittujen vinosilmien orjan/lastenryöstöretket Suomen alueelle.
Selittelyt on nyt selitelty.
Jos omistat ruskeat silmät niin onneksi olkoon, sukujuuresi ulottuvat mongolian mahtaville tasangoille !
Teistä olisi varmaan hauska pönöttää milloin mongolien ja milloin suomalaisten perimällä, mutta mongolit olivat ja ovat eri kansaa kuin N1c- mongot, eri ydna ja ovat myös älykkäämpiä kuin aikoinaan alistamansa N1c-jurtat. N1c-jurtat muuten ajettiin Itä- Aasiastakin aikoinaan Siperiaan päin. Miksiköhän? Raiskailivatko ja varastelivat sielläkin niin, että kinkit kypsyivät niitten menoon?
Mulle itselleni tuli vaan heti mieleen että nyt on niin tekemällä tehtyä tutkimusta, että tämä vaan naurattaa. Sen tiedän että Suomi olis jotenkin Euroopan ja Aasian välissä, eikä ainakaan kovin selkeästi tyypillinen eurooppalainen heimo. Tulee vain väistämättä tunne että tämä olis joillekin sitten joku ongelma ja kriisin aihe, eli varmaan lähinnä naisille eniten. Sitä se Rubenkin ohjelmassaan haki jos oikein ymmärsin puolustaen vielä itä-suomalaisia, joissa olis vielä joku hieno ero länsi-suomalaisiin. Jotenkin tää koko idea kuulostaa vaan niin halutunlaiselta tutkimus tulokselta, että se huvittaa suuresti. Miehet idästä ja naiset lännestä hahahaha.....
Tuossa ei ole mitään hauskaa. Täytyy olla todella pervo jurtta tai muuten kehis jos kansanmurhaa ja historian sekä muinaisjäänteiden sensurointia pitää 'hauskana'.
Jos et vielä ymmärtänyt, niin mä en tiedä tästä asiasta mitään. Lähinnä mietin sitä kun Suomea on yritetty asettaa euroopan kartalle eu:n myötä ja tästä sitten kiistellään, kun haluttais olla sitä läntistä eurooppaa enemmän vaikkei oltaiskaan. En mä tiedä näistä mut tuntuu, että nää geenitutkimukset alkaa mennä vähän horoskooppien puolelle, niinkuin tossa ohjelmassakin asiantuntija selitti ties mistä kuninkaallisista sukulaisuuksiistaan. Noissa varmaan voi nähdä niitä asioita, mitä tahtoo kun tarpeeks penkoo Stillerkin aikoo tehdä geenitutkimuksen ja julkaista sen.
Suomessa+on+surkea+historian+opetus+ja+nimenomaan+muinaisten+suomalaisten+ja+kielen+osalta.+Se+on+sikäli+ymmärrettävää,+koska+nykyään+alkuperäistä+suomalaista+R1a-linjaa+on+vain+10%,+siis+sitä,+mikä+toi+suomen+kielen+ja+kulttuurin.+I-+tyyppi+on+hieman+eri,+vaikka+originaali+yhtä+lailla.+Naiset+on+nykyään+suurelta+osin++jurttamixejä,+vaikka+alkuaan+tietysti+hekin+arjalaisia+vanaita,+katteja/gootteja,+sakaskyyttejä+jne.+
Pitääkö+tutkijat+tuoda+tänne+Unkarista,+Saksasta+ja+Venäjältä,+että+edes+kalmistoista+hautamonumentteineen+saataisi+jotain+tolkkua?+Pirkkalassakin+on+muinainen+laaja+goottikylä,+on+kirkonpaikkaa+jne,+mutta+taivastelevat+vaan+missä+kalmisto...Viikkarien+kalmistoja+ei+jatkotutkita+jos+löytyy+esim.miekka,+viikkarimiekkojen+tekstejä+ei+analysoida+(esim.goottien+heimonimi+taottu+miekkaan).+Jurttamongojen+Museovirastossa+ei+riimukaiverrettu+goottien+hautamonumenttikaan+ole+hautamonumentti,+vaan+'jääkauden+aikaansaannosta'+ja+'eroosiota'.
Täytyy+sanoa,+että+harvoin+on+törmännyt+noin+jmalattoman+alkeellisiin+kiipijöihin.+Euroopan+reuna-alueet+on+mulatisoituneita+puolikehitysmaita,+missä+normaalit+standardit+eivät+päde.+Ja+Suomessa+kansa+vaihtui+isovihan+aikaan.+Se+vaihtui+nimenomaan+geneettisellä+kansanmurhalla.
Nyky%C3%A4%C3%A4n+arkeologian+harrastajat+ja+piipparimiehet+tekev%C3%A4t+k%C3%A4yt%C3%A4nn%C3%B6ss%C3%A4+kaikki+l%C3%B6yd%C3%B6t%2C+99%25%3Asti.+Museoviraston+mongot+ovat+suorastaan+taakka+tutkimukselle+ja+asenne+on%2C+ett%C3%A4+mik%C3%A4+menee+%28silloun+olemattoman%29+alkeellisen+N1c-+jurttamongon+mk-+kulttuurisen+tason+yli%2C+sit%C3%A4+ei+ole+olemassakaan+%27virallisesti%27.+Eli+k%C3%A4yt%C3%A4nn%C3%B6ss%C3%A4+koko+muinaissuomalainen+arjalaishistoria%2C+monen+tuhannen+vuoden+merkitt%C3%A4v%C3%A4+historia.+Jopa+Ulfilan+tai+Ulvilan+ns.+raamattu+on+muinaissuomea.+100%FAkta+ja+todistettavissa.
Ehkä sun pitää tehdä itsestäs jokin geenitutkimus, jos se mongolismi on niin suuri ongelma niinku tässä saa ymmärtää. Suomessa ois niinku kaks kansaa ja se jako menis pitkälti pähkinänsaaren linjaa pitkin. Länteen jäis indoeurooppalainen maanviljelys kulttuurin väestöä ja itäpuolelle metsästäjä keräilijät. Tutki kummalle puolelle ne sukujuuret jää jos ne nyt jotain kertoo, kun ihmiset muuttelee kuitenkin ympäri ämpäri.
Tuo on epätäydellinen ja jopa väärä selitys. Muinaiset R1a- euripidisuomalaiset asuttivat koko Suomea. Karjalan Hiitolasta asutettiin Kitee, Rääkkylä jne. jo pronssikaudella. Rääkkylän kalliossa on mm. foinikialaisin aakkosin kirjoitettua tekstiä ja viiskulma kaiverrettu kallioon. Museoviraston jurttamulatit eivät ole edes rekisteröineet tuota tiettävästi. Googlella löytää lusää tietoa. Viiskulma, nykyisen Israelin symboli, oli sumerien kehittämä ja toistuu kautta historian arjalaisten maanmittauksessa, asuttamisessa jne. Muinoin se liittyi sakkara tai sakara-sanaan.
Tuo Pähkinäsaaren linja on viitteellinen. Todellisuudessa suurempi N1c- populaatio itäpuolella on tulosta useammista sota/ryöstöretkistä, invaasioista ja mm. Ruptuurisodasta. N1c astutettiin kyllä joka puolelle maata, mutta itäsuomi oli luonnollisesti useamman 'rikastuttamisen' kohde, johtuen mongojen vaikutuksesta Novgorodissa 1300-luvulta alkaen.
Kukaan ei tietysti voi sille mitään, mitä jotkut tekivät muinoin, mutta niiden äpärät jatkavat esi-isiensä tiellä yrittäessään sensuroida arjalaissuomalaisten historiaa. Kysehän on kulttuuriperinnöstä ja arjalaisten historiasta sekä kansallisesta identiteetistä. Ei se jurttamulateille kuulu. On naurettavaa, että kipsakkimongo, hanti, kalmukki tms. yrittää selittää goottien historiaa tai kielenhistoriaa.
Ehkäpä nämä sinun tutkimukset eivät ole ihan tätä päivää europideineen saati kovin yleisesti hyväksyttyjä muutenkaan, jos ne olis joskus edes sitä ollut. Koko saksalainen eugeniikka tiedettiin epätieteelliseks, jo silloin omana aikanaan. Nyky tilanteesta tässä oli kyse, joten minkä tälle asialle mahtaa ja miks se on niin ongelma kuten sinulle. Tuolla jossain mainittiin että ne geenit ois liikkunut vieläpä lännestä itään. Sekin hyvä huomioida. Kaikkihan täällä on kuitenkin jo homo sapienseja. Mä en ole vihkiytynyt tähän asiaan kun ei ole kiinnostanut, mutta nyt tämä aihe vastaan tullessaan jotenkin jäi mieleen. Mongolilaisuus suomalaisissa kun saattais voida selittää tiettyjä epäkohtia ja kyseenalaisia tapauksia, joita on elämässään saanut kokea. Siinä mielessä tähän vois haluta uskoa. Tämä taitaakin olla arempi asia kansan syvissä riveissä, mitä olisin voinut kuvitellakaan.
Aloittaja on mongoloidi. Hupaisaa.
Ehkä oonkin ihan sama se mulle on, mut huvittavaa tässä on just se, miten sillä tuntuu olevan jokin suurikin merkitys. Mikä siinä mongolismissa sitten on sellaista, että täytyy todistella olevansa jotain muuta. Ihmisillä on selkeesti joku väheksyntä tässä.
Ihan sama se periaatteessa minullekin mitä on tai ei ole, kunhan se vain jotenkin todistetaan. Pelkät ilmaan heitetyt väitteet ovat yhtä paskan kanssa.
Suurin osa ns. isänmaallisista ovat Venäjä asialla. Voiko sen selittää mongoollien geeneillä