Minulla oli tällainen tapaus pörssitalossa. Isä asui samassa huoneessa toisen papan kanssa. Huoneessa oli wc jonka lavuaari oli tukossa, vettä piripintaan täynnä. Papat, varsinkin isä jolta erittyi limaa erään taudin takia kävivät siinä kakistelemassa ja syljeskelemässä lavuaariin, no vanhat on vanhoja.
Kävin siellä viikottain ja kysyin hoitajilta miksi sitä ei korjata. He sanoivat että talonmies on kutsuttu, ei ole tullut. Seuraavalla viikolla sama juttu, taas sama vastaus. He eivät mahda mitään jos se ei tule. Komannella viikolla menin sitten johtajan puheille, hän lupasi korjata asian. Kun tulin sitten seuraaavan kerran asia oli korjattu.
Mielestäni 3 viikkoa senkin asian korjaamiseen on käsittämätön aika. Lavuaarissa vesi kihisi ja voi vain kuvitella sitä hygieeniaa, huh. Hoitajat sanoivat että onhan tuolla käytävällä toinen wc. Voivat käydä siellä mutta eihän ne vanhat ymmärrä ja jos on hätä siihen lähimpään sitä mennään,
Huomasin miten vaikeaa valittaminen on. Jos valitat jostain hoitajasta tai johdolle, sinun pitää jättää kuitenkin se avuton vanhus juuri näiden ihmisten armoille. Ja ihmiset ovat pikkumaisia, ottavat neniinsä ja jollain lailla he sitten kostavat sen sille avuttomalle vanhukselle. Ollan välittämättä, pysytään pois, jätetään yksin, ei tuohon uskalla puuttua tms.
Minäkin yritin ystävällisesti saada muutosta aikaan että suhteet säilyy, mutta vaikeaa se oli.
Mielestäni tarvitaan netin kautta tehtävä anonyymi valitus viranomaisille esim. tässä tapauksessa seuraavasti: Tässä hoitokodissa on lavuaari ollut tukossa jo 2 viikkoa.
Tarkastajat menevät paikalle ja käyvät huoneet läpi ja löytävät ko kohteen. Näin kukaan ei joudu silmätikuksi, asia löytyy ikäänkuin rutiinitarkastuksella.
Uskon että on paljon valitettavaa, mutta ihmisten kynnys lähteä valittamaan on liian korkealla. Toki itseään hoitokodiksi nimittävän paikan tulisi jo omasta aloitteesta huolehtia tämäntyyppisistä asioista, mutta ei se näytä hoituvan. Johtuuko sitten henkilöistä vai yrityksestä.
Valittamisen vaikeus
1
124
Vastaukset
Minä olen valittanut ja kyllä se on ollut vaikeaa, kun on huonossa kunnossa. Ja kyllä suututtaa kun valittamisen jälkeen sain kokemuksestani ja asiantuntijalta tietää, että valittaminen on turhaa. Valittamisessa on mahdollista saada vain jonkinlaisia rahallisia korvauksia, mutta minkäänlaisia muutoksia parempaan ihmisenhoitoon esim. valittamisella ei ole mahdollista saada. Eikä ole olemassa minkäänlaista oikeudenmukaisuutta. Että kaikki sellainen puhe yhdenvertaisuudesta ja oikeudesta saada esim. hyvää hoitoa, se on satua. Se miksi maassamme ylläpidetään valituslaitoksia on täysin käsittämätöntä? Valituslaitokset ovat ehkä vain suuripalkkaisten johtajien virkoja varten, kansalaisella ei ole olemassa mitään merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911156- 1301005
- 35928
- 67909
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta22793Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59787Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46739