Tahdon tulla uskoon

välimaastossa

tahdon saada sisäisen rauhan. Tahdon vaihtaa pimeyden valoon ja epäuskon toivoon. Vapautua katkeruudesta ja vihasta.

8

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooikeasuunta

      Olet ottanut jo ensimmäisen askeleen.

      • Eikiitosjeesus

        Aivan. Kuilun reuna on lähellä.
        Kokeile mieluummin totuutta uuden valheen uskomisen asemasta.


      • MiksiVastailetAloittajan
        Eikiitosjeesus kirjoitti:

        Aivan. Kuilun reuna on lähellä.
        Kokeile mieluummin totuutta uuden valheen uskomisen asemasta.

        puolesta? Eikö olisi kohteliasta mainita, että et ole ketjun aloittaja?


    • toivossahyväelää

      Uskoon tuleminen ei vaadi muita ihmisiä tai mitään kirkkokuntia tai protokollia. Vain sinut ja tahtosi tulla uskoon. Jumala on luvannut vastata niille jotka häntä etsivät. Etsitkö Jumalaa? Jos etsit, niin se on kaiken todellisen hyvän alku. Ihminen ei voi tehdä mitään tekoja löytääkseen Jumalan, eikä Jumalaa voi huijata, koska Jumala näkee sinun asenteesi. Kun olet rehellisesti sitä mieltä, mitä sanot olevasi ja olet tosissasi, niin Jumala on luvannut kuulla sinua ja auttaa. Kukaan ihminen ei voi tulla uskoon ellei Jumala auta häntä ensin. Uskoontulo tarkoittaa tätä: Sinä uskot, että Jeesus on Jumalan ainoa poika, eikä kukaan muu voi ihmisiä pelastaa. Riittää, että uskot paikkansa pitäväksi Raamatun yhden ainoan kohdan, joka on Johannes 3:16: Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainokaisen poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän.

      Jos uskot tämän niin silloin olet uskossa. Jos et pysty vielä uskomaan tuota edellä mainittua niin pyydä, että Jumala auttaisi sinua uskomaan sen ja antaisi sinulle tämän uskon lahjan. Jos et vielä usko, mutta haluat uskoa niin Jumala on itse sanonut lupaavansa auttaa sinua. Eikä Jumala valehtele.

      Uskosta on Raamatussa kirjoitettu, että etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan. Jos etsit Jumalaa, niin Jumala on itse luvannut, että sinä löydät Hänet. Jos turvaat koko elämäsi Jeesuksen haltuun etkä omaan varaasi, niin Jumala on luvannut myös pitää sinusta huolta. Jumalan omat voivat aina turvata Jumalan huolenpitoon, kun ei-uskovaiset joutuvat turvaamaan vain omaan itseensä, mikä on hyvin lohdutonta. Uskovainenkin voi olla surullinen, mutta ei koskaan lohduton. Uskovaisella on paljon häntä itseään suurempi turvaverkko silloin, kun hän kaatuu ja omat voimat loppuvat. Häntä kannattelee Jumala.

    • Anonyymi

      Kirkko ei tätä menoa pysty sinua auttamaan. Sinun on autettava itse itseäsi. Ota selvää mikä olet luonteeltasi, ja opi ymmärtämään sen pohjalta itseäsi ja tarpeitasi. Kun luet muistakin luonteista, ymmärrät miksi sen luonteiset ihmiset ovat sellaisia kun ovat. Et sen jälkeen tuomitse enää ketään, koska ymmärrät, ettei ihmiset voi luonteelleen mitään. Viisauden kirjassa kerrotaan miten henkilö sai alkunsa, miten hän oppi kuulemaan Jumalaa (Jumala ei puhu), ja mitä Jumala opetti ymmärtämään: eläinten rajut vaistot, juurten voiman, tähtien (planeettojen) asemat, vuoden kierron, aikakaudet...
      Minä olen nuo oppinut, paitsi juurten voiman ja muutaman muun. Minun elämässäni on suurempi rauha kuin koskaan aiemmin. Olen ymmärtänyt, että ollakseni viisas lähes kun Kristus, minun täytyisi olla yhtä erilainen suhteessa nykykristittyihin, kun mitä Jeesus oli Mooseksenlain kannattajiin, jotten olisi kuin "Mooseksenlain kannattaja".
      Olen lukenut raamatun ja peilannut sen tapahtumia suhteessa nykyajan tapahtumiin sen puoleen, että miksi tuolloin tehtiin kuten tehtiin, havainnut sen viittaukset astrologiaan, koonnut perustiedot tähdistöistä, ja ihmisluonteesta suhteessa astrologiaan ja eläinradan tähdistöjen erityispiirteistä, lukenut eenokin kirjan, apokryfikirjoja, lukenut koraanin, urantiakirjan, ja havainnut sen viittaukset astrologian vastaisiksi ja raamatun tärkeitä aikakauteen viittaavia kohtia ohittavaksi (harmaata tietoa), olen lukenut Sinenmaan mielipiteitä, viisauksia, siionin viisaiden pöytäkirjoja, Sun Tzun sodankäynnin taito kirjan, kerännyt tietoa voimista, jotka ovat ja pysyvät, vaikka ympärillä puitteet romahtaisivat, olen tutkinut suhdettani Jumalaan ja siihen mitä Hän minulta mahdollisesti haluaa ja toivoo, mihin hän johdattaa, ja mitä minulle asettaa. Tiedän missä riista liikkuu, ja millaisia ovat maailmaa yllä pitävät kaksi vastakkaista voimaa.
      Kristityt eivät pysty tarjoamaan muuta, kuin "ota Jeesus elämääsi", kuten Mooseksenlain kannattajat käskivät toimia Mooseksenlain mukaan siitä huolimatta, että ihminen oli älyllisesti kehittyvä olento. Mooses antoi moraalisen lain, Jeesus käski nostaa katse lakikirjoista ihmiseen, minä käsken katsoa taivaalle, ja ymmärtää mistä ihmisen "ohjelmointi" tulee.
      Jeesus oli oikeassa "on merkit auringossa, kuussa ja tähdissä (planeetoissa)".
      Odotan mitä tapahtuu 2020, jolloin taivaalla tapahtuu asia, joka toistuu vain 500:n vuoden välein, mitä tapahtuu 2023, kun pluto siirtyy vesimieheen, mitä Apophis saa aikaan 2029 ja 2036... ja paljon muutakin. Raamatussa puhutaan ennusmerkkien miehistä. Kuulunko heihin, vaikken mies olekaan? Mitä maailmassa tyrkytetään uskonnon puolesta. Mitä vastustetaan? Keitä saa arvostella, keitä ei saa? Pluto on nyt kauriissa, joka on "suuren valistuksen aikaa". Mutta mitä teidän pappinne voivat siitä opettaa?

      • Anonyymi

        Mene luostariin hiljentymään vaikka kahdeksi viikoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mene luostariin hiljentymään vaikka kahdeksi viikoksi.

        Rimat ovat ylittämistä, ei alittamista varten.


    • Anonyymi

      Mikäpäs siinä jos Uskolle sopii. Minulla taasen ei ole homoseksuaalisia taipumuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4816
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4328
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      3983
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3711
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3528
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3084
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2524
    Aihe