Minkälaisia määriä on vielä turvallista käyttää per/vrk? Itselle määrätty max. 2kpl 3krt vrk...Onko
riski tulla riipuvaiseksi?
riski tulla riipuvaiseksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aika iso määrä sitä parasetamolia tossa määrässä. Kaksi prosenttia ihmisistä omaa tämän riippuvuuden kehittymismahdollisuuden. Eli aika lailla rauhassa saat popsia pillerisi.
Nooh sama annostus parasetamolia kuin käsikauppalääkkeissä enimmäisannos että ei tuo lienee ongelma. Voi tulla riippuvaiseksi kun ainakin alussa tuo määrä voi miuttaa huolet mahdollisuuksiksi.... mutta se mikä tuossa ainakin itsellä oli teho häviää aika nopeasti kun syö säännöllisesti.
Parasetamolin turvaraja on hiukan korkeampi, tuo 3 g /vrk on varmuusraja huomioiden yleisimmin käytetty yläraja.
Aloittajan kysymys riippuvuudesta koskee enemmänkin kodeiinin määrää (180 mg/vrk).
Kodeiinista ja sen määrästä/vrk nimenomaan on kysymys.
on riski jos pitempään popsit ja tolet nousee ja määrät kasvaa jos kivuilta pystyt niin kokeile miltä olo tuntuu muutaman päivän jälkeen ilman, ainaki jos kuukausi kaupalla syöt max määrän ja kun on vielä niin lyhytvaikutteinen ni kipuihin pitäs tiheään ottaa, mutta piä ainaki kuuen tunnin tauko että saat parhaat hyödyt
mistä tuo kaks prossaa on tempastu riippuvuus riskistä jos potilaita kuulleet ni en piä luotettavana tietona, pskaa riippuvuuspotilaat lähes aina puhuu ainaki kaunistelee, varotan vain mutta tottakai kipuun pitää ottaa