Tuo Sello-nimitys ei liity millään tavalla Leppävaaran alueen historiaan tai paikan nimistöön tai siellä asuneisiin henkiöihin tms. Siinä mielessä "Kauppakeskus Sello" on harhaanjohtava, ja historiaton nimi. Sellainen ei oikeasti edes kuulu Leppävaaran alueelle.
Mutta pöllöjä on asunut Leppävaaran metsissä tuhansia vuosia. Luolalöydöksistä Harakantieltä on löydetty pöllön ulostetta jopa 8.000 vuoden takaa.
Sellon nimeäminen "Espoon Kauppakeskus Pöllöksi" on seuraava looginen kehitysaskel. Sillä tämä nimistöjen mismatch saadaan poistettua.
Kauppakeskus Sellon uusi ilme ja nimen vaihtaminen
4
369
Vastaukset
- HiukanAjatustaMukaan
Sello ei ole paikan maantieteellinen nimi.
Sello on hiukan enemmän kuin pelkkä tavallinen kauppakeskus.
Täysin kaupallisen "yrityksen" nimen ei tarvitse mitenkään liittyä historiaan. Eikä ainakaan keinotekoisesti. Asiakkaat ja asukkaat voivat vääntää nimen miksi haluavat, jos on tarvetta. Ja mahdollinen uusi omistaja voi vaihtaa nimen haluamakseen.
Eli olet totaalisen väärässä. - Anonyymi
Kysy kirjastonhoitajalta sivulta poimittu: "Nimen on valinnut yksityinen kaupallinen yritys. Sello liittyy väljästi lähistön kaupunkinimistöön: Rummunlyöjäkatu, Soittokunnanpuisto, Soittoniekanaukio. Nämä sotilassoittoon liittyvät nimet ovat muistoa 1700-luvulta, jolloin alueella majaili Viaporin linnoituksen rakentamiseen osallistunutta sotaväkeä.
Sello ei ole kuitenkaan sotilassoitin. Nimeksi olisi tietysti voitu valita jokin muukin soitin. Espoon kaupungin "Viikon nimi" -sivustoilla (41/2005) todetaan, että "kauppakeskuksen nimenantajat ovat asettaneet enemmän painoa brändi- ja markkinointiominaisuuksille kuin tarkalle aihepiirin rajoissa pysymiselle".
Sivustolla todetaan myös, että kaavanimistöä ei yleensä muodosteta kaupallisten nimien pohjalta. Julkisessa nimistössä musiikkisalin nimi on kuitenkin Sellosali - Sellosalen, joka perustuu salin pääyhteistyökumppanin kauppakeskus Sellon nimeen." Joka osaa amerikkaa osaa vetää asiayhteydet nimen, ostamisen ja etenkin myymisen kanssa.
Sell-O- Anonyymi
Sell zero!
Päivämyynti nolla euroa.
Kaikkien kauppakeskusten pahin painajainen on päivä, jolloin ei saada mitään myydyksi,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281828Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3501545- 1451160
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131154Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 285995
- 11995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938