Järkyttävät kuvat Helsingin kotihoidosta

TupuLänsma

5

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sissankultaa

      Ei ole ihme kotihoidon kurjuus, kun maassamme vanhusten hoidossa kiduttaminen on sallittua. Kun eihän ketään ole noista monista julkitulleista hoito kidutuksista rangaistu.

    • JosHaluaa

      Saa kotonaan olla miten päin lystää, vaikka kakkii sänkyynsä. Nimittäin vanhuksilla on vahva itsemääräämisoikeus asioihinsa. Laitoksissa vanhukset syövätkin ulostettaan. Miksei tytär vaihtanut lakanoita ja vienyt roskia.

    • Enolepitänyt

      Ainoastaan lekuri voi määrätä pakkohoidon esim. jos ihminen ei lähde suihkuun. Kukaan toinen ei pysty pakottamaan. Sama se on kaiken muunkin kanssa. Kotihoidossa on kohtuuttoman vaikea hoitaa näitä vahvasti "itsemääräämisoikeudellisia". Paljon on ihmisiä likaisina, likaisissa vaatteissaan, likaisissa sängyissään ja likaisissa kodeissaan.

      Mutta minkäs teet!

    • retty

      järkky meno kamalaa katsella

    • Vaakkunen

      Omaiset vinkuu ja välittää joka asiasta eivätkä laita tikkua ristiin itse.
      Jos kotihoito tekee vanhuksen kauppatilaukset, tulee valituksia että tilataan liian kalliita tuotteita.
      Eräälle asiakkaalle lääkäri määräsi kipulaastareita. Tytär kielsi kotihoitoa niitä tilaamasta kun ovat liian kalliita. Pöyristyttävää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5718
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4687
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4152
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      63
      3671
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3631
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3348
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3341
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      60
      3187
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2860
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2531
    Aihe