Valtakunnassa on ekonomisteja jotka voivat kertoa muuttuisiko kotihoidon suosio jos hoitokorvaukset kaksinkertaistettaisiin. Ja omaishoitajien perhesuhteet määriteltäisiin uudelleen.
Tällöin eläkkeellä olevan puolison lisäksi lasta, sisarta tai veljeä saattaisi kiinnostaa hoitotyö, josta saisi oikeaa palkkaa. Kulut olisivat "leveäharteiselle" yhteiskunnalle joka tapauksessa alhaisemmat kuin laitoksessa. Puolisoni on "lomittanut" kälyään muutaman kerran ja kokemukset ovat olleet myönteisiä. Vaikkakin korvaus on nauretaavan pieni verojen jälkeen. Palattaisiin hieman vanhan ajan perhevastuumallin suuntaan, jossa yhteiskunta olisi tukena.
Omaishoidon uudistaminen
RahaRatkaisee
2
108
Vastaukset
- 2000euroa
Omaishoidontuen kuuluisi olla 2000€/kk ja omaiset jaksaisivat hoitaa sukulaisiaan!!!.
- VanhusMyytävänä
Entisajan malliin joku perillisistä otti hoitaakseen vanhuksen tämän perintöä vastaan. Senkus teet sopimuksen vanhuksesi kanssa, et siihen veronmaksajia tarvitse. Voi tehdä palkkiosopimuksen vanhuksen kanssa muustakin korvauksesta, se on ihan vanhuksen ja sinun tai muun suvun keskenään sovittavissa oleva asia. Kato kun se yhteiskunta on veronmaksajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792059- 1751761
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691618Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241413Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1031406- 1001067
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1591056Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731037Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228866Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56820