Kuinka oppia käyttämään vi:tä

ViOnPaholaisenKeksintö

Òlen käyttänyt jo 20 vuotta Linuxia, mutta Vi:tä en ole koskaan oppiut käyttämään. Se on vain niin epälooginen kaikkine komentoineen. Olen aina käyttänyt Nano:a, mutta siinä on omat rajoitteensa.

12

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gedit_on_paras

      Päätteelle: vi --help ja enemmän man vi

    • OpetteleVainTarpeelliset

      Editoi jotain ja opettele yksi uusi komento päivässä ja aina vain tosi tarpeen tullen. Eli ei mitään turhaa, jota sinä et välttämättä tarvitse. Vaihtoehtoisia tapoja aina riittää.

    • seim-onap

      minä osaan käyttää yhtä vi... alkuista jutskaa ihan kiitostakin saaneella taidolla. son paljon mielenkiintoisempi kuin Linux. en minä koskaan oo Linuxia käyttänytkään

      • yp_ot_iv

        Villynreikä käyttäjä...


    • mikä-järki-tuossa
      • on_muitakin

        Ei tarvi graafista editoria. Homma hoituu alusta loppuun komentoriviltä. Esimerkiksi palvelinympäristöön kätevä.


      • nano-kätevämpi
        on_muitakin kirjoitti:

        Ei tarvi graafista editoria. Homma hoituu alusta loppuun komentoriviltä. Esimerkiksi palvelinympäristöön kätevä.

        Eikö nano ja vastaavat ole sentään sekä käteviä että intuitiivisia? Nanolla voi sentään kirjoittaakin jotain ilman varsinaista opettelua.


    • Itsekin olen kironnut tuota vi ja vim pakkosyöttöä. Asennettu joka jakeluun ja en muista edes miten siitä pääsee pois. Suosikkini on mc. Muita vaikka ne tai joe

    • gdfdgdg

      Esim. Perus Unix Solariksessä asennusvaiheessa ei ole muita editoreja kuin vi. Kun joudut editoimaan verkko, fstab ym. faileja se on ainoa editori. Telnetillä sisään sarjaportista ja ei kun editoimaan,

      • Joku historiallinen syy tuohon on vi pakotukseen on. Eka työni onkin aina asentaa itselle mieleinen editori. fstab, lokaalit, aikavyöhyke, host jotain pientä joutuu kuitenkin editoimaan. Myös hakemistoja joutuu tekemään niihin levyliitoksiin. Asennusohjelmat yleensä hoitaa, mutta Gentoo tai Arch Linux vaatii editointia.


    • emacs_käyttäjä

      Kokeilin juuri vi ohjelmaa ohjeiden mukaan kun olen sitä vuodesta 1986 asti vältellyt. Epämiellyttävä käyttää mutta kun peruskomennot ovat hallussa niin kyllä silläkin saa asiat tehtyä. Editori on kuitenkin työkalu eikä elämäntapa.

      Emacsin opettelu aikanaan oli sekin mielenkiintoista.

    • Nano:lla tai Joe:lla on saanut pikkueditoinnit tehtyä. Eikä niitäkään ole juuri tarvinnut käyttää. Servereihin pitää yhtettä ssh:n yli ja käyttää sen ympäristön graafisia työkaluja mistä on yhteydessä. Linuxissa hieman distro riippuvaista mutta geditiä tulee käytettyä melko paljon. Windowsista taas winscp/notepad on ollut hyväksi havaittu yhdistelmä.

      Vi:n ongelma minulla on se että sitä käytettäessä tulee mieleen ne kivikautiset ajat kun joutui koodaamaan edlinin kanssa ja saman tien alkaa närästämään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3102
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1831
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1714
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1229
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1009
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      943
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      934
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      839
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      835
    Aihe