Helsingin teologisessa tiedekunnassa aletaan antaa islamilaista teologisia opintoja.
Fiksu veto todella. Akateeminen opetus on kriittistä eikä ole minkään uskontosuunnan tai -linjauksen käsissä.
Fiksu veto todella. Akateeminen opetus on kriittistä eikä ole minkään uskontosuunnan tai -linjauksen käsissä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En silti tiedä onko mitään järkeä opiskella uskontoja.
On, historian ja nykyisyydenkin kannalta todellakin on.
Esimerkiksi jeesussatua kerrottaisiin yhä totena, elleivät tiedemiehet olisi tuhonneet häntä.
Samoin kirjoitus- ja lukutaidottoman muhammadin sadut on reippaasti heitetty yli laidan osaman tapaan juurikin tiedemiesten toimesta.
Sitä en kyllä ymmärrä, että papiksi vihkiytyviä löytyy tuon opinahjon läpi käytyään. Ilmeisesti yhtä moraalitonta sakkia kuin kansanedustajaehdokkaatkin.
On järkeä opiskella erityisesti yliopistossa, että kouluissa olisi päteviä opettajia uskontokunnasta riippumatta. Se mikä on mahdollista luterilaisille pitäisi olla jossain määrin mahdollista myös islaminuskoisille, joissa on kyllä se ongelma, että heitä on muun muassa siialaisia ja sunneja, joiden teologia eroaa toisistaan. Päteviä opettajia islaminuskoisille kouluihin?
Opettajia lytyy täältä.Haastattelussa harras musliminainen.Hän voisi opettaa naisopiskelijoita kuinka käytännössä tulee elää yhteisössä , joka ei ole vielä Sharialain alleen painostettu.
https://www.youtube.com/watch?v=yAwVdjSlJMg
Itiksessä näkee liikaa eimuslimeita. Itikseen voisi laittaa eimuslimeille euron pääsymaksun.
"Fiksu veto todella. Akateeminen opetus on kriittistä eikä ole minkään uskontosuunnan tai -linjauksen käsissä."
Aivan sama tuli mieleeni.
Ratkaisevat varmasti ongelman, miten se vääräuskoisen pää katkaistaan oikein.
OIkeasti kyse on juuri päinvastaisesta. Eli ettei enää tuon suunnan opetusta olisi.