Tuhosiko Tiikeri-tankit edes 100 brittipanssaria sodassa?

Amerikkalainen tutkimus selvitti yli 12 000 länsiliittoutuneiden menettämät panssarivaunut. Niistä 54% syyksi havaittiin tykkituli. Seuraavaksi yleisin syy oli miinat (20%) kolmanneksi yleisin oli operatiivinen menetys (muta, lieju, vesistö, mekaaninen hajoaminen jne). Sen osuus oli 13%. Tämä lukema mitä todennäköisemmin on liian matala. Kanadalainen tarkempi tutkimus havaitsi operatiivisten tappioiden olleen vähintäin 25% ja jopa 40%. Onteloammukset olivat syynä 7.5%:n osuuteen ja loput noin 6.5% olivat muita heittimistä lähitorjunta-aseisiin (satchel charges).

Panssarinmenetykseksi luetaan panssari joka on kykenemätön taistelukentällä liikkumaan. Yli puolet tappioista oli korjattavissa.

Tykkituli oli siis yleisin syy taistelutappioon. Britit ainoina pilkkoivat tykkitulen analysoiden mistä tykistä oli kyse:

OSUUS PANSSAREIDEN MENETYKSISTÄ (tuhoutuneet ja vaurioituneet)

Luoteis-Eurooppa (1944-45, 1 305 panssarin tutkimus):

- miinat 22.1%
- pst-tykki 22.7%
- panssarivaunu 14.5%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 24.4%
- panssarikauhut, nyrkit 14.2%
- muut syyt 2.1%

Italia (1943-45, 671 panssaria)

- miinat 30%
- pst-tykki 16%
- panssarivaunu 12%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 26%
- panssarikauhut, nyrkit 9%
- muut syyt 7%

Pohjois-Afrikka (1941-43, 1734 panssaria)

- miinat 19.5%
- pst-tykki 40.3%
- panssarivaunu 38.2%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) - %
- panssarikauhut, nyrkit - %
- muut syyt 2%


Kolmen taistelualueen yhteistulos (3710 panssaria ):

- miinat 22.3%
- pst-tykki 29.8%
- panssarivaunu 25.3%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 13.5%
- panssarikauhut, nyrkit 6.1%
- muut syyt 3%

Tuhoutuneet (91.8%):

- miinat 20.3% (753 panssaria)
- pst-tykki 29% (1 102 panssaria)
- panssarivaunu 24.4% (932 panssaria)
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 12.7% (493 panssaria)
- panssarikauhut, nyrkit 5.4%
- muut syyt 2.1%

Vaurioituneet:

- miinat 2%
- pst-tykki 0.8%
- panssarivaunu 0.9%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 0.8%
- panssarikauhut, nyrkit 0.7%
- muut syyt 2.1%


-------------------------------------------------------

Saksan panssarivaunut eivät ole tuhonneet vuosina 1941-45 edes tuhatta brittien panssaria. Määrä putosi eteenkin Pohjois-Afrikan jälkeen jolloin Italiassa ne tuhosivat 80 ja Normandiasta Saksan antautumiseen lännessä alle 200 (tutkimuslukema 189). Tiikeripanssarit yleistyivät brittejä vastaan oikeastaan vasta Italiassa 1943 ja sitten länsirintamalla 1944. Näillä sotanäyttömöillä saksalaispanssarien saldo oli kuitenkin vain 270. Panssareista yli 80% oli joko Pzkw IV tai Panther-malleja. Tiikereille jyvitetty saldo on nähtävästi jäänyt noin puoleensataan.
53772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Ja+täsmennys+noista+3710+panssarista.+niistä+siis+91.8%+merkitty+tuhoutuneiksi.+Panssasritappioksi+kirjataan+siis+SELLAINEN+PANSSARIVAUNU+JOKA+EI+KYKENE+TAISTELUKENTÄLLÄ+LIIKKUMAAN.+Noin+puolet+näistä+pystytään+korjaamaan.+Jos+siis+jossakin+on+tieto+brittien+menettäneet+sodassa+6000,+7000,+8000+tai+vielä+enemmän+panssareita+ei+tällä+lukemalla+ole+mitään+tekemistä+taistelukentällä+vihollisen+tuhoamien+vaunujen+kanssa.+Tuo+osa+on+lopultakin+vain+osa+kokonaistappioista.+Operatiivisten+tappioiden+osuus+on+ollut+suurempi+kuin+yleensä+ajatellaan.

Äänestä

Pelkästään Caenissa meni yli 300 Cromwell ja Churchill tankkia.

Äänestä
  • Tämä puhe "siellä meni monta miestä", "siellä meni monta panssaria"... Olisikohan syytä määritellä "mitä panssarin" menettäminen tarkoitti? Panssareita poiskirjattiin teknisistä syistä, ne kuluivat käytössä ja poiskirjattiin. Onnettomuudet, valmistusviat, purku osiksi, uppoamiset, suistumiset ojaan, maastorikot ym...ne kaikki myös kirjattiin menetetyiksi ja monet luulevat vihollisen tuhonneen ne.

    Täysin selvää on että saksalaiset väittivät tuhonneensa enemmän brittitankkeja kuin oikeasti tapahtui. Suurin osa tankeista jotka eivät palaneet pystyttiin korjaamaan.

    Toisaalta operatiiviset tappiot ja poiskirjaukset lisäsivät paljon tappioita. Koska panssaritappioista on voinut olla alle puolet vihollisen tuhoamisia joutuvat myös panssariässien ja pst-miesten, lentäjien väitteistä puhumattakaan, väitteet vihollistankkien tuhoamisista kyseenalaiseksi.

    Suomalaiset väittivät tuhonneensa Kannaksella 1944 noin 750 vihollispanssaria. Useimmat tutkijat alentavat luvun 500:aan. Ellei venäläispanssarien palamisprosentti ole ollut hyvin korkea tuokin lukema lienee liian korkea. Taistelukenttä jäi puna-armeijalle ja he kykenivät evakuoimaan suurimman osan vaurioituneista korjattavaksi. Hyvinkin puolet niistä palasi käyttöön.

    Äänestä

  • Ne ajoi ojaan.

    Äänestä

Normandiasta+Saksan+antautumiseen+brittien+kokonaispanssaritappioiksi+laskettu+yli+3+000+(+ei+koska+Italiassa+menetettyjä).++Näistä+1+305+taistelukentällä+menetettyjä(+noin+1+200+tuhoutuneita).+Siis+taistelukentällä+tuhoutuneiden+osuus+kokonaistappioista+vain+noin+40%.

Äänestä

Saksalaisten operatiiviset panssaritappiot ovat olleet vuosina 1943-45 reilusti yli puolet kokonaistappioista ja lisäksi osa menetyksistä oli myös poiskirjatuiksi.

Puna-armeijan menetykset 1943: 23,500 ja 1944: 23,700. Mutta todennäköisesti alle 15,000 kumpanakin vuotena joutui taistelukentällä vihollisen tuhoamaksi. Kaikki saksalaisten (ja suomalaisten) tuhoamisväitteet on tutkittava tästä lähtökohdasta. Saksan maavoimat ja Luftwaffe väittivät tuhonneensa vuonna 1944 33 000 vihollispanssaria itärintamalla. Todellisuudessa alle puolet siitä.

Äänestä
  • Kun tarpeeksi lukuja tutkitaan ja pyöritellään, tulee lopulliseksi johtopäätökseksi, ettei Suurta Isänmaallista Sotaa koskaan edes käyty.

    Äänestä

USA:n+taistelupanssarimenetykseksi+kirjattu+Euroopan+läntisellä+sotanäyttämöillä+n.7,000+kpl+joista+M4+Sherman-tyyppisiä+4,295–4,399.+Stuart-tankkeja+1,507.+Panssaritorjuntavaunuja+hieman+yli+900,+loput+telatykkejä+ym.Italiassa+noin+3,400+joista+Shermaneja+noin+1,200.+Brittiläinen+Kansainyhteisö+lännessä+1944-45:+4,477+joista+Shermaneja+2,711.+Länsivallat+yhteensä+länsirintamalla+1944-45+noin+11,700+joista+Sherman-panssareita++noin+7,000.Saksalaiset+tuhonneet+taisteluissa+lännessä+5,000+-6,000.+Loput+operatiivisia+sekä+poiskirjauksia+varsinkin+sodan+loppuvaiheessa+tai+päätyttyä.+Zaloga+ja+Erikson+arvioineet+Saksan+panssaritappiot+länsivaltoja+vastaan+1940-45+noin+17,000.+Selvä+enemmistö+operatiivisia,+ehkä+jopa+70%.Länsivaltojen+panssaritappiot+Italiassa+yhteensä+noin+5,500.+Huolimatta+siitä+että+USA+kirjasi+menetetyiksi+Euroopassa+yli+10,000+panssaria+vain+noin+1,400+panssarivaunumiehistön+jäsentä+menehtyi+taisteluissa.+Tämäkin+indikoi+ettei+taistelutappiot+ole+olleet+juuri+suuremmat+kuin+5,000+tuhoutunutta+panssaria.

Äänestä

Brittien taistelutappiot eivät ilmeisesti sisällä kanadalaisten menetyksiä?

Amerikkalaistutkimus selvitti 12,000 tankin tuhoutumissyyn (yhteenkoottu aineisto käsittäen Usan, Kansainyhteisön, muiden länsiliittolaisten kuten Vapaan Ranskan menetykset). Tämä on siten se lähinnä totuutta oleva länsivaltojen 1941-45 taistelutappiosaldo tai varsin lähellä sitä.

Äänestä

Panssaritaistelujen taistelutappioita voi verrata sodan henkilöstötappioihin. Kuolleet ovat vähemmistönä kokonaistappioista. Haavoittuneet ja kadonneet/sotavangit muodostavat enemmistön. Lisäksi on taistelukentän ulkopuoliset tappiot (oonettomuudet, sairaudet, psyykkiset syyt jne). Haavoittuneista osa palaa piankin palvelukseen, osa myöhemmin, osa palaa palvelukseen muttei enää taistelujoukkoihin, osa kotiutetaan siviilipuolella ja osa menehtyy.

Panssaritappioistakin vähemmistö oli suoraan taistelukentällä tuhoutuneita tankkeja. Mutta liian monilla on mustavalkea käsitys jossa tankki vain joko tuhoutui tai oli täysin ehjä.

Äänestä

Panssarikauhut+ja+nyrkit+ovat+taistelukentän+tappioista+siis+näytelleet+sodan+viimeisenä+vuonna+joka+seitsemännessä+tapauksessa+syytä.+Heittimien+kenttätykkitulen+ym+osuus+on+ollut+todennäköisesti+merkittävä+operatiivisissa+tappioissa.+Se+on+estänyt+vaunun+evakuoinnin+ja+ehkä+mahdollistanut+sen+että+esim+pst-tykillä+on+ollut+aikaa+lopullisesti+tuhota+vaurioitunut+vihollispanssari.Muuten+tuo+jenkkien+54%+tykkituliosuus+on+kokonaispotista.+Jos+siitä+vähentää+ensin+operatiivisen+osuuden+(13%)+niin+54/87x100+=+62%+taistelutappioista.+Näyttää+olevan+linjassa+tuon+brittitutkimuksen+kanssa.+Tykkitulen+osuus+oli+korkein+Pohjois-Afrikassa+(78.5%+)ja+matalin+Italiassa+(54%).+Länsirintamalla+1944-45+osuus+oli+62%.+Kokonaistappioissa+68.5%+koska+briteillä+P-Afrikka+nostaa+tykkitulen+osuutta.+Panssariyksiköt+kirjasivat+taisteluraportissa+mikä+oli+se+vihollisen+toiminta+joka+tuhosi+todennäköisimmin+panssarin.+Todennäköisesti+itärintamalla+tykkitulen+osuus+on+ollut+suuri+myös+Ukrainan+aroilla+mutta+pienempi+Baltiassa+ja+Valko-Venäjällä.+Kaupunkitaisteluissa+ja+metsäisillä+alueilla+lähitorjunta-aseet+ovat+nousseet+merkittäväksi.+Tämä+näkyi+myös+lännessä+kun+siirryttiin+taajamissa+käytyihin+taisteluihin.+Suomen+rintamalla+miinat+ja+lähitorjunta+ovat+myös+olleet+iso+tekijä.

Äänestä

Rätätätätätäpumpiupiupiu!

En voi muuta sanoa tämän palstan "historia" tuntemuksesta.

Äänestä
  • Saksalaiset+eivät+ole+tuhonneet+33+000+neuvostoliittolaisten+panssaria+vuodessa+kuten+väittivät.+Todellinen+tuhottujen+määrä+on+ollut+alle+puolet+koska+n.+23+500+-23+700+poiskirjatusta+panssarista++30-40%+ei+varsinaisesti+tuhoutunut+vaan+kirjattiin+onnettomuuksissa,+kulumisen+ja+teknisten+syiden+takia+pois.+Jos+ajatellaan+esim.+T-34/76:n+kohtaloa+noiden+vaurioituneiden+joukossa+(jossa+se+ollut+ehkä+enemmistö)+niin+ei+vuonna+1944+niitä+kovinkaan+hanakasti+ole+enää+alettu+korjaamaan+varsinkin+jos+vauriot+mittavat.+Tehtailta+tuli+tässä+vaiheessa+toistatuhatta+uutta+T-34/85+mallia+tai+JS-122+raskasta+tilalle.+Kaikki+väitteet+mitä+Saksan+armeija,+Suomen+armeija+ja+Luftwaffe+ovat+esittäneet+on+tutkittava+tätä+taustaa+vasten.+Samoin+on+käynyt+myös+niille+Suomen+ilmavoimien+lentäjien+ilmavoittoväitteille+ja+it-miesten+pudotusväitteille.+Lentokoneista+poiskirjattiin+ylivoimaisesti+suurin+osa+muiden+syiden+kuin+taisteluissa+vihollisen+toiminnan+takia.+Tämä+on+se+metodi+jolla+todennäköisintä+totuutta+lähestytään.

    Äänestä

  • samaa mieltä

    Äänestä

Tiikeri-tankit+ovat+näytelleet++noin+2%:n++osuutta+brittien+taisteluissa+kokemista+panssaritappioista.+Näin+ollen+mikäli+kanadalaisten,+brittien+ja+muiden+Kansainyhteisömaiden+taistelutappiot+1941-1945+ovat+olleet+n.+5,000+panssarivaunua+niin+Tiikerien+osuus+on+ollut+100+tuhottua+tankkia.+Mutta+koska+brittien+menetyksistä+lähes+puolet+on+tullut+P-Afrikasta+(missä+Tiikereitä+ei+juuri+ollut)+on+Tiikeri-panssarien+osuus+reilusti+alle+100.+Ja+siis+tähän+lukemaan+lasketaan+Britannian+lisäksi+myös+muiden+Kansainyhteisömaiden+menetykset.+Jos+jenkkien+tappiot+ynnätään+on+Tiikerien+todennäköinen+saldo+länsiliittoutuneita+vastaan+noin+150+tuhottua+tankkia.+Selvä+ykkösvaunu+tankkien+tuhoamisessa+on+ollut+StuG+III.+Sitten+ovat+tulleet+Pzkw+IV,+Panther,+Pzkw+III,+Jagdpanzer+ja+Hetzer.+Tai+oikeastaan+järjestys+on+ollu+tämä:1)+Pst-tykki2)+miinat3)+StuG+III4)+Pzkw+IV5)+Panther6)+Lähitorjunta:+ps-kauhut+ja+nyrkit7)+Pzkw+III8)+Jagdpanzer9)+Hetzer10)+Tiikerit

Äänestä
  • Hetkinen. Siis eikös brittitappioissa lähitorjunta näytellyt jo lähes yhtä suurta osaa kuin kaikki panssarivaunut yhteensä? Lähitorjunta on tullut ilmeisesti heti StuG-vaunujen (III ja IV) jälkeen nelosena, sitten vasta panssarivaunut.

    Äänestä

  • "Siis eikös brittitappioissa lähitorjunta näytellyt jo lähes yhtä suurta osaa kuin kaikki panssarivaunut yhteensä?"

    Kyllä. Mutta vasta Italiassa ja länsirintamalla 1944-45. Panssarinyrkit ja kauhut otettiin käyttöön vasta myöhemmin 1943.

    Äänestä

  • aika höpö puhetta,selvitäpäs asiaa paremmin

    Äänestä

Tiikerin ammus ei läpäissyt jos matka yli 700 metriä ja kulma yli 70 astetta.

Äänestä

Tiikeripanssarien+määrä+Normandiassa+oli+noin+140+joka+oli+noin+7%+saksalaisten+panssari-,+rynnäkkötykki-+ja+tankintuhoajavaunujen+määristä.+Italiassa+osuus+oli+vieläkin+pienempi.+Lisäksi+Tiikerit+osallistuivat+keskimäärin+vähemmän+rintamataisteluihin+koska+niitä+ei+voinut+edes+käyttää+joka+paikoissa.+Ardennien+taisteluissa+saksalaisilla+oli+suuria+vaikeuksia+saada+edes+osa+Tiger+II+vaunuista+operoimaan.+Oli+panssarit+mutta+puuttui+miehiä+jotka+osasivat+niitä+huoltaa+ja+käyttää+kunnolla.

Äänestä

Maaliskuusta+1944+aina+sodan+loppuun+valmistettiin+2,827+Hetzer+Jagdpanzer+38+pst-vaunua+Skodan+tehtailla+(sodan+aikaisissa+dokumenttiasiakirjoissa+sitä+ei+juuri+nimitetty+kylläkään+Hetzeriksi).+Se+annettiin+yleensä+vain+jalkaväkidivisioonien+panssaritorjuntapataljoonille+kun+taas+saksalaisvalmisteinen+Jagdpanzer+(Pzkw+IV-alustalla)+oli+useimmiten+panssariyhtymien+pst-pataljoonissa.+Sitä+valmistettiin+n.+2,000+kappaletta+joulukuusta+1943+aina+huhtikuuhun+1945.+Kun+arvioi+länsiliittoutuneiden+panssaritappioita+ja+sitä+miten+pst-vaunujen+ja+StuG:n+merkittävä+osuus+(noin+1/4+liittoutuneiden+taistelutappioista)+jakaantui+niin+mitä+ilmeisemmin+yli+10,000+kappaleen+StuG+III+ja+IV+ominaisuuksiensa+ja+määrän+perusteella+on+ottanut+yli+15%:n+osuuden++ja+näille+muille+(ml+Marder,+Nashorn,+Jagdpanther+jne)+on+jäänyt+alle+10%:n+osuus.+StuG-rynnäkkötykkejä+oli+paljon,+ne+olivat+luotettavia,+ja+niistä+oli+pitempiaikainen+kokemus+ja+traditio.+StuG+on+ollut+lähes+10+kertaa+todennäköisemmin+Shermanin+tuhoaja+länsirintamalla+kuin+Tiikeri.+Ei+niitä+Tiikereiden+ja+Shermannien+keskinäisiä+kohtaamisiakaan+lopulta+tainnut+olla+kovinkaan+montaa+koko+sodan+aikana.+Sen+sijaa+myytti+niistä+jäi+elämään+ja+voimaan+hyvin.

Äänestä

Eri+alustoille+valmistettujen+saksalaisvaunujen+määrät+1942-45+(sisältävät+siis+myös+rynnäkkötykit+ja+tankintuhoajavaunut): ..................1942........ 1943..... 1944.... 1945 Panzer+II..................+++++++848............ 803.................151........ - Panzer+38(t).......... 652........... 1,008..... 2,356... 1,335 .Panzer+III................ 2,958... 3,379.... 4,752... 1,136 Panzer+IV............... 994...... 3,822.... 6,625.... 1,090 +Panther..................+ - ..............1,849... 4,003... 705.... Tiger+I...................... 78....................649.... 641...... - .+Tiger+II................... - .....................1.............428....... 140 Elefant................. ++++++++++++- ....................90 ...................-......... Tiikerien+alustoille+rakennettujen+osuus+molempina+vuosina+1943+ja+1944++noin+5.6%.+Pelkissä+panssarivaunuissa+yhtä+Tiikeriä+kohden+valmistettu+vuonna+1944+3.77+Pantheria+ja+3.13+Pzkw+IV+vaunua.+Siis+noin+1:7.+Edellisenä+vuonna+1943+Tiikeri+vs.+muut+panssarivaunut+1:8.

Äänestä
  • 6000+pantherista+tuhoutui+n.+3000+eli+50+%+tiikerien+määrää+en+tieä,mutta+venäläiset+väittää+tuhonneensa+tiger+1+yli+1500+kpl,heh.+eihän+niitä+ees+rakennettu+niin+paljon

    Äänestä

Normandiassa on laskettu brittitankkien iskemistä 227 kpl niistä tuhottiin Tigereillä, joita oli taisteluissa vain 48 alussa heinäkuussa ja lopussa elokuussa 48 kpl (170 yht. piti olla).

Normandian Tiger I ja II kokonaismäärät:

Tiger I - 123 yht., 122 menetetty
Tiger II - 47 yht., 40, hävisi.

Äänestä
  • Höpsistä. Tämä asia on tutkittu ja todettu että hyvin usein, lähes aina kun kysyttiin tankkimiehistöltä mikä saksalaistankki oli asialla he väittivät sitä Tiikeriksi ja vaikka ORS-organisaatio joka myöhemmin selvitti osumia Normandiassa havaitsi ne 75 mm:n tykin tulokseksi. Koko länsiliittoutuneiden tankkimiehistä oli siinä psyykkeessä että vastassa oli aina Tiikereitä vaikka useimmiten kyseessä olisi ollut Pzkw IV tai Tiikeri.

    Sitäpaitsi Normandiassa ei ollut koskaan tuollaista määrää Tiikeri II:sia. Sekin asia on selvitetty. Jopa Ardennien taisteluissa juuri Tiikeri II:t oli ongelma kun niitä ei saatu edes huollettua kuin osa kuntoon ennen offensiivin aloitusta.

    Tiikeri-tankin rooli on selvästi yliarvostettu koska sota-ajan propaganda Saksassa, johon vihollismaatkin hurahtivat uskomaan on hämännyt jälkipolvet. Kriitisenpi tutkimus on onneksi kyseenalaistanut myytit.

    Äänestä

  • siis... "vaikka useimmiten kyseessä olisi ollut Pzkw IV tai Panther-tankki".

    Äänestä

  • Siinä ihan selvästi lukee, että 48 kpl Tigeriä oli taisteluissa, keskimäärin 5 tankkia tuhonneena. Suurin osa Tigereistä meni ilmapommituksissa, se oli reservin tankki, mitä esiintyi taistelun keskivaiheilla.

    Eli se on jälkeenpäin tarkistettujenkin tietojen mukaan tuhonnut 100 Montyn tankkia pelkästään Caenissa ja toiset sata amerikkalaisia vastaan.

    Äänestä

On täysin selvä asia että saksalaisten panssarikalustosta keskimäärin todennäköisemmin oli enemmän StuG III, Pzkw IV ja vaikkapa Hetzer rintamapalvelukunnossa kuin Panther, puhumattakaan Tiger-panssareista. Mitä isommat ja vaativammat taistelupanssarit sitä enemmän niillä oli huoltoja ja Tiger-panssarin tapauksessa suuri koko asetti sille myös muita rajoitteita. Pienemmät taisteluvaunut myös pystyivät tehokkaammin naamioimaan itseään sillä Normandiassa oli jatkuva vaara ilmatiedustelukoneista jotka ohjasivat liittoutuneiden tykistötulta (jota tuli myös sotalaivoista, tätä tulta pelättiin erityisesti).

Äänestä

Brittien+omien+tilastojen+mukaan+länsirintamalla+1944+kesäkuun+6.päivän+ja+Toukokuun+10.päivään+1945+välisenä+aikana++menetetyistä+1+305+panssareista+189+olisi+tuhoutunut+saksalaisent+PANSSARIVAUNUN+TAKIA.+Näin+ollen+ainakaan+Britannian+armeijan+panssareita+Tiikerit+eivät+ole+voineet+Normandiassa+tuhota+yli+kahtasataa.+Tiikerit+olivat+selvä+vähemmistö+panssareista+(tuskin+milloinkaan+enempää+kuin+10%)+ja+niiden+osuus+on+ollut++tuhotuista+tuskin+kovinkaan+paljon+suurempi+jos+sitäkään.+Kanadan+armeijan+panssarimäärät+puuttuvat.+Heidän+panssariyhtymänsä+Normandiassa+olivat:4.Panssaridivisioona2.+PanssariprikaatiBritannian+panssariyhtymät:+7.panssaridivisioona11.panssaridivisioona4.panssariprikaati8.panssariprikaati27.panssariprikaatiYhtymien+perusteella+kyse+näyttäisi+olevan+1:2++eli+kanadalaisten+panssarimäärät+noin+puolet+brittien+määristä+mikäli+prikaatin+vaunuvahvuus+puolet+divisioonasta+ja+briteillä+ja+kanadalaisilla+suurinpiirtein+samat+yksikkövahvuudet.

Äänestä

On+kuvaavaa+että+Normandian+taistelujen+aikana+esim.+SS+Panzer+Abteilung+101:+kaikki+Tiikeri-panssarit+olivat+5.+ja+7.heinäkuuta+korjattavana+ja+pataljoonan+vahvuus+on+pyöreä+nolla.+Jentz+on+tutkinut+Normandiassa+saksalaisten+joukkojen+tankkien+tuhoamisväitteitä+ja+havainnut+että+6.kesäkuuta+-+8.heinäkuuta+välisellä+ajalla+näillä+yksiköillä+olisi+ollut+537+panssarien+tuhoamis+tai+kolkkaamisväitettä.+Koska+saksalaisten+taistelu+oli+puolustusluonteista+tuo+väite+oli+luultavasti+jonkin+verran+yläkantissa+joka+voidaan+nähdä+liittoutuneiden+omista+panssaritappioista+ensimmäisen+reilun+kuukauden+ajalta.++Saksalaiset+itse+kirjasivat+pois+ensimmäisen+kuukauden+(heinäkuun+3.+päivään+asti)+349+panssaria+ja+rynnäkkötykkiä+ja+peräti+56%+niinstä+oli+Pzkw+IV-vaunuja.+Tiikereitä+oli+poiskirjattuna+15+mutta+hyvin+paljon+korjattuina+kuten+jo+mainitsin+yhtenä+esimerkkinä+S+Panzer+Abteilung+101:n+(muutamaa+päivää+myöhemmin).+Saksalaisten+tappiot:+Kesäkuu+–+1+Pz-IV(k),+124+Pz-IV(l),+80+Panther,+19+Tiikeri+(L56)+=+224+Heinäkuu+–+149+Pz-IV(l),+125+Panther,+14+Tiikeri+(L56)+=+288+Elokuu+–+49+Pz-IV(l),+41+Panther,+15+Tiikeri+(L56)+=+105+Syyskuu+–+12+Pz-IV(k),+581+Pz-IV,+540+Panther,+72+Tiikeri+(L56),+23+Tiikeri+(L70)+=+1,228+Yhteensä+=+1,845+Saksalaisten+kirjaukset+näyttävät+laahanneen+perässä+ja+tuo+syyskuun+kirjaus+on+suurelta+osin+kaoottisen+paon+jälkeen+tapahtunut+myöhempi+kirjaus.+Operatiivisten+tappioiden+osuus+Brittien+menetykset+(sisältää+myös+kanadalaisten+tappiot):Kesäkuu+–+146+Heinäkuu+–+231+Elokuu+–+834+Syyskuu+-+lukema+puuttuu+(arvioitu+357)+Yhteensä+=+1,211+(arvio.+1,568)+Amerikkalaisten+menetykset+('karkea+arvio'):Kesäkuu:++231+Heinäkuu:++291+Elokuu:++665+Syyskuu:++350+Yhteensä+=+1,537+Amerikkalaisten+kokonaistappioista+(1,537+)+n.+270+arvioitu+saksalaisen+panssarin+aiheuttamaksi.

Äänestä

Kun+ORS+tutki+Normandian+alueen+saksalaiset+panssarit+se+päätyi+taistelujen+kesä-heinäkuun+otannan+perusteella+siihen+että+puolet+saksalaisten+menetyksistä+johtui+liittoutuneiden+panssaritorjunta-aseen+(pst-tykki,+tankki,+tuhoajavaunu)+vaikutuksesta.+Kun+ORS+tutki+elokuun+8-31.päivän+otostaan+putosi+tuo+osuus+enää+11%:n+mikä+johtui+tietenkin+suuresta+saksalaisten+hylkäämästä+panssarikalustomäärästä.+Itseasiassa+saksalaisten+Normandiassa+menettämistä+yli+1,800+panssarista+vain+noin+400+tuhoutui+liitoutuneiden+maavoimien+pst-aseella+oli+se+sitten+mikä+tahansa.+Kaikenkaikkiaan+Saksan+panssarivaunujen+ja+rynnäkkötykkien+kokonaissaldo+Normandiassa+ja+sen+syyskuun+jälkinäytöksessä++on+ollut+n.+500+vihollisen+panssarin+tuhoaminen.+Ei+sen+enempää.+Amerikkalaisilla+n.270+ja+briteillä+ja+kanadalaisilla+yhteensä+n.+230.

Äänestä
  • Ei voi pitää paikkaansa, sillä kaikissa taisteluissa piiskat ja psv:n tykit tuhoavat yhtä paljon kuin kaikilla muilla tavoin yhteensä, tämä on pääsääntö,

    yli 1,800 panssarista vain noin 400 tuhoutui liitoutuneiden maavoimien pst-aseella oli se sitten mikä tahansa.

    Äänestä

  • Britit+tutkivat+omat+panssarinsa+ja+yksiköiden+raportit+analysoidakseen+tankin+menettämisen+syyn.+He+havaitsivat+että+pst-tykit+ja+rynnäkkötykit/panssarintuhoajavaunut+olivat+keskimäärin+lähes+50%:ssa+syitä+panssarin+taistelutappioon.+Panssarivaunut+vain+noin+14%:ssa.+Miinatkin+tuhosivat+ja+aiheuttivat+enemmän+panssarien+poiskirjaamisia+kuin+saksalaisten+panssarivaunut.+Kannattaa+muistaa+että+vuonna+1944+Saksa+myös+tuotti+taistelupanssareista+yli+puolet+muita+kuin+varsinaisia+panssarivaunuja.++Lisäksi+panssaritappioista+taistelutappiot+olivat+vain+osa.+Operatiiviset+ja+muut+(esim.+kulumisen+ja+käytössä+vaurioitumisen+jne)+aiheuttivat+hyvin+suuren+osan+poiskirjaamisia.++Se+että+panssari+oli+menetetty+sodassa+ei+vielä+ollenkaan+taannut+sitä+että+vihollinen+olisi+sen+tuhonnut+taisteluissa.+Useimpien+kohdalla+poiskirjaamisen+syyt+olivatkin+jotain+muuta.

    Äänestä

  • Miinoihin+ajoi+Normandiassa+ja+Ardenneilla+peräti+40+%+tykinlaukauksen+saaneista,+miinaan+ajanut+oli+melko+helppo+palauttaa+liikenteeseen+jopa+ilman+miehistövaurioita,+mutta+AP-ammus+paistoi+aina+miehistön.

    Äänestä

  • >>Itseasiassa saksalaisten Normandiassa menettämistä yli 1,800 panssarista<<

    Et kait itsekään usko tämmöisiin määriin?

    Lukemasi ovat kuin Kurskin taistelun jäljiltä neukkujen kertomana...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>Itseasiassa saksalaisten Normandiassa menettämistä yli 1,800 panssarista<<

    Et kait itsekään usko tämmöisiin määriin?

    Lukemasi ovat kuin Kurskin taistelun jäljiltä neukkujen kertomana...

    Jotain tapahtui yli kahdelle tuhannelle saksalaiselle ps-vaunulle ja rynnäkkötykille, mikä esti niiden perääntymisen armeijoiden mukana Saksaan. Jos ne eivät tulleet avarusolentojen sieppaamiksi, mahdollisuudet hupenevat...

    ///MeAgaln

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jotain tapahtui yli kahdelle tuhannelle saksalaiselle ps-vaunulle ja rynnäkkötykille, mikä esti niiden perääntymisen armeijoiden mukana Saksaan. Jos ne eivät tulleet avarusolentojen sieppaamiksi, mahdollisuudet hupenevat...

    ///MeAgaln

    Jos se olikin niin yksynkertaista, polttoainepula.

    Äänestä

Tiikerit eivät ole olleet menestyksellisiä panssarientuhoajia sillä ylipäätänsä II maailmansodassa panssareista suurinta osaa ei menetetty panssaritaisteluissa vihollisen panssareita vastaan vaan siten että niiltä panssareilta loppui polttoaine, varaosat, oli miehistöpula, yleinen logistinen sekasorto, niitä ajettiin miinakenttään (myös omiin miinoihin kuten suomalaisillekin sattui käyvän), niitä menetettiin kun ne kaatua kellahtivat ja vaurioituivat, ne hajosivat maantiemarsseilla tai upposivat liejuun jne...

Sitten ne jotka jollain tavalla pystyivät iankaikkisen korjauksen ja huollon jälkeen, silloin tällöin osallistumaan taisteluihin myös siellä niitä hajoili ties mistä muista syistä kuin vihollisen panssaritulessa. Tykistötuli särki jonkin osan niin taas piti rakkine viedä huollettavaks.

Nämä sotafilmit ja kaikenmaailman älyttömät videopelit jotka ovat apinoineen romantisoitua kuvaa "pansssaritaisteluista" vain hämäävät ihmisiä kuvittelemaan että jos jokin armeija on kirjannut pois vaikka 5000 panssariaan niin siitä tollot heti tekevät johtopäätökset että "meidän urheat panssarivaunumiehet tuhosivat viisituhatta vihollisen tankkia". Totuus on paljon hullunkurisempi ja inhimillisempi. Panssaritaistelut ovat suuri myytti, niitä äärimmäisen harvoin tapahtui ja niiden yleinen kuva oli sekasotku josta pirukaan ei ottanut selvää. Vain nojatuolikenraalit on niistä rakennelleen hienoja spetkaakkeleita.

Eikös täällä ole sitäpaitsi tuotu esille sekin että periaatteessa lähes kaikki tankit jotka eivät palaneet taistelukentällä (tai ties missä) kuin soihtu pystyttiin pajalla korjaamaan jos vain aikaa ja viitseliäisyyttä oli?

Suurin osa tankeista menetettiin kun yritettiin paeta tapahtumapaikalla mutta se ei onnistunut juuri noiden iänikuisten teknisten ja logististen ongelmien takia. Amen.

Äänestä
  • Täytyy+tietysti+aina+ottaa+huomioon,+että+Tigerin+todellinen+saldo+on+2:1+omia,+koska+50+%+taisteluissa+osuman+saaneista+korjataan.Omista+tai+muista+syistä+johtuneet+vauriot+pl.+ilmapommitukset+muodostavat+yhtäsuuren+osan+kuin+miinoihin+ajaneet,+mikä+taas+on+tykinlaukauksella+tuhotuista+n.+30-40+%.

    Äänestä

Vaikka saksalaisten panssariyksiköiden ja pst-yksiköiden väitteisiin tuhotuista vihollispanssareista on syytä suhtautua suurella varauksella on kuitenkin merkittävä se tilasto joka esim. Ardennien taisteluista on saatu. Ja tämä liittyy siihen keillä yksiköillä oli suurimmat tuhoamisväitteet verrattuna omiin todellisiin tappiohin. Aivan selvästi kärjessä olivat juuri pst-pataljoonien rynnäkkötykkiyksiköt ja Jadgpanzer-yksiköt. Parhaimmilla oli yli 1:10 saldona kun taas esim Panther-yksiköillä vain 1:3. Se miksi StuG- ja Jagdpanzer-yksiköillä oli 3, jopa 5 kertaa suuremmat "voittokertoimet" kuin Panther-yksiköillä herättää kysymyksiä. Vaikka yksiköt ovat kirjanneet tuhotuksi sellaisia jotka on pystytty myös evakuoimaan ja myöhemmin korjaamaan ei se poista sitä tosiasiaa että torjuntapataljoonilla on ollut parempi saldo taisteluissa kuin Panther-yksiköillä tai PzkwIV-yksiköillä, todennäköisesti parempi myös kuin Tiikeri-yksiköillä. Niiden tehtävä kun oli nimenomaan olla panssaritorjunnassa mikä oli panssarivaunuyksiköille vain yksi tehtävä muiden, ehkä vieläkin tärkeämpien ohella.

Äänestä
  • Kuvio on hyvin yksinkertainen Tiger pystyy ampumaan T-34:n 3 km:n päästä, mutta se laitetaan lähitaisteluun tuhoutumaan näiden laumojen sekaan, missä on kärkinä IS-2:sia T-34:sten suojana. Arvokas tankki uhrataan, kun muut eivät voi ajaa päin JosifStalinia.

    Äänestä

  • Eiköhän nuo puna-armeijan menettämät noin 100 000 panssaria kerro oleellisen asian. Laatu ei ollut puna-armeijassa koskaan länsimaisella tasolla.

    Äänestä

  • Montykin mieluummin uhrasi Caenissa 314 panssaria, kuin jv:nsä.

    Äänestä

Lukekaa sellainen kuin Techical Memorandum ORO T-117-Survey of Allied Tank Casualties In World War Two, maaliskuu 1951. Se on avauksessakin ilmeisesti se josta noita knobbitietoja poimittu.

Tutkimus koski 12,140 liittoutuneiden (Britannian, Ranskan, USA:n ja Kanadan) panssaria. Siis ei vain USA:n ja Britannian.

Äänestä

Britannian panssaridivisioonalla oli kova panssaritorjuntakyky: 48kpl 17-naulan panssaritorjuntatykkiä, sodan parhaimmaksi tuon kokoluokan pst-tykiksi kehuttu. Ilmatorjunta oli luja: 28 tela-tykkiä, 54 Boforsin 40 mm it-tykkiä. Kenttätykistöä 24 Sexton-telalavettitykkiä (87.6 mm)

Panssarivaunumäärissä se oli suurin divisioona mitä suurilla mailla oli: keskiraskaita panssareita 223 , 25 it-panssarivaunua, 24 lähitukipanssaria (erikois ym), 63 kevyttä panssaria, ja 8 tiedustelupanssaria. Esimerkiksi keskiraskaita panssareita oli amerikkalaisessa divisioonassa 168 ja saksalaisessa (paperilla) 186.

17-naulan pst-tykki kykeni muuten läpäisemään 131 mm panssaria 914 metrin etäisyydeltä. Tosin eräät arviot esittävät että sen räjähdyteho olisi jäänyt pienemmäksi kuin saksalaisella 75 mm tykillä ja että 17-naulan pst-tykki ei olisi ollut niin tarkka.

Äänestä

Mikäli 12 000 neuvostoliittolaista panssaria ja 2 000 länsiliittoutuneiden panssaria on kirjattu pois saksalaisten Tellermine-telamiinojen takia niin nuo yli 10 miljoonaa maahan kaivettua miinaa on olleet sodan eräs kustannustehokkain tapa (joskaan ei riittävät tietenkään) tuhota panssarivaunuja. Yksi panssari pois pelistä reilua 700 telamiinaa kohden. Näitä miinoja valmistettiin kaikkiaan noin 15 miljoonaa muttei niitä kaikki todellisuudessa koskaan ehditty maahan edes sijoittaa tai edes jakaa joukoille. Mikäli lasketaan kustannuksena sama kaikilla noilla 15 miljoonalla jotka tuotettiin tuli yhtä eliminoitua vihollispanssaria kohden tuotettavaksi yli 1 000 miinaa.

Valmistuskustannusvertailu: 1 panssarin valmistushinta vastasi 12 000 Tellermine 43:n valmistuskustannusta.

Äänestä

Maamiinat olivat hankalia omillelin, eikä miina isommin raskasta vaunua vahingoita, yleensä vain telan. Miina pitäisi viedä pohjaan kiinni. Miinakentät on helppo laukaista.

Äänestä
  • Britit+kirjasivat+panssarien+menetyksistä+miinoilla+tuhotuiksi+22%.+Vaurioituneissa+miinojen+osuus+nousi+lähes+40%:iin.+Tellermine+katkaisi+telan+mutta+saksalaiset+aikaajoin+laittoivat+miinoja+kaksipäällekkäin+ja+tämä+paukku+tekikin+sitten+joa+pahaa+jälkeä.

    Äänestä

USA:n+1.armeija+pienellä+otannalla+tutki+omat+panssarimenetykset+havaiten+että+alle+15%:ssa+tankeista+löytyi+88+mm:n+ammuksen+reikä+ja+näistäkin+osassa+oli+myös+75+mm:n.+Sitäpaitsi+länsirintamalla+kuten+idässäkin+huomattava+osa+näistä+88:mm+ammuksista+läksi+muista+kuin+Tiikeripanssareista.+Tämä+tykki+oli+asennettu+myös+Jagdpantheriin+ja+näitä+pst-vaunuja+tuotettiin+sodan+lopulla+lähes+yhtä+monta+kuin+Tiger+II:sta.+Vuoden+1945+puolella+panssarinyrkeillä+ja+panssarikauhuilla+tyrmättyjen+vaunujen+osuus+tappioista+nousi+jo+yli+30%:n.

Äänestä

On+muistettava+että+ranskalaisten+tappiot+Saksaa+vastaan+olivat+sodassa+1939-45:-+noin+3,+000+tuhoutunutta-+noin+3+,000+vallattuaTouko-kesäkuun+1940+taistelussa+saksalaiset+tuhosivat+1,739+joista+yli+90%+tykeillä+ja+vain+2%+ilmavoimilla+(ilmaherruudesta+huolimatta).+Loput+jäivät+saksalaisten+haltuun.+Tuossa++sodassa+ranskalaisilla+on+ollut+jopa+enemmän+panssareita+kuin+saksalaisilla.++Pohjois-Afrikassa,+Italiassa+ja+lännessä+uudellee+(1944-45)+yli+tuhat+ranskalaisilla+ollutta+panssaria+on+tuhoutunut+ja+ilmeisen+paljon+ns+Vapaan+Ranskan+panssareita+jäänyt+myös+saksalaisten+haltuun.Kaikkiaan+Britannia+kirjasi+menetetyiksi+yli+15,000,+Usa+Euroopassa+10,000,+Ranska+6,000+ja+muut+länsiliittolaiset+pari+tuhatta.+Saksalaiset+länsiliittoutuneita+vastaan+mm+Steven+Zalogan+mukaan+noin+17,000.+Tuskin+millään+maalla+puoletkaan+noista+on+ollut+taisteluissa+tuhoutuneita.+Vauriopoistoja,+poistoja+onnettomuuksien+ja+muiden+teknisten+vikojen+takia+sekä+operatiivisia+tappioita+on+ollut+enemmän,+itseasiassa+paljon+enemmän.+Esim+saksalaisten+17,000+menetetystä+tuskin+edes+kolmasosa+on+länsiliittolaisten+varsinaisesti+taistelussa+tuhoamia.+Tätä+kuvaa+esim+Normandian+saksalaisten+poiskirjaamat+noin+1,100+panssaria+syyskuussa+(käytännössä+kuvaa+yli+800+elokuussa+operatiivisen+menetyksen+lukemaa).+Kesä-syyskuun+taistelutappiot+ovat+ollet+ja+operatiiviset+olivat+olleet+noin+700.Kun+rintama+liikkui+kasvoi+operatiiviset+tappiot+suuriin+lukemiin+perääntyvällä.+Sitä+ne+tekivät+myös+etenevillä+joukoilla+mutta+ei+niin+suuressa+määrin.+Sama+itärintamalla.+Ei+puna-armeija+suinkaan+"tuhonnut"+32,000+saksalaista+panssaria.+Edes+yhteenlaskettu+tuhottujen+ja+hylättyjen+määrä+ei+noussut+noin+korkealle.+Suuri+osa+panssareista+kirjattiin+pois+korjauskelvottomina+tai+vain+tarpeettomina+kulumisen+takia.+Myöskään+Saksa+ei+"tuhonnut"+96,000+neuvostoliittolaista+panssaria.+Tuhosiko+edes+puolet+noista?

Äänestä

pelkästään normandian maihinnoususta sodan loppuun tuhoutui sherman panssareita 14000 kpl

Äänestä

Montakos Tiger- panssaria sitten brittiläiset panssarit sitten tuhosivat?

Eli Shermaneilla britit ilmeisesti onnistuivat muutaman Tigerin tuhoamaan, mutta entäs omilla vaunuillaan, löytyykö edes sitä yhtä?

Äänestä
  • Yksi ensimmäisistä länsiliittoutuneita vastaan menetetyistä Tiikereistä joutui Churchill-vaunun ruhjomaksi.

    ///MeAgaln

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kainalniemen-Hiki kirjoitti:

Amerikkalainen tutkimus selvitti yli 12 000 länsiliittoutuneiden menettämät panssarivaunut. Niistä 54% syyksi havaittiin tykkituli. Seuraavaksi yleisin syy oli miinat (20%) kolmanneksi yleisin oli operatiivinen menetys (muta, lieju, vesistö, mekaaninen hajoaminen jne). Sen osuus oli 13%. Tämä lukema mitä todennäköisemmin on liian matala. Kanadalainen tarkempi tutkimus havaitsi operatiivisten tappioiden olleen vähintäin 25% ja jopa 40%. Onteloammukset olivat syynä 7.5%:n osuuteen ja loput noin 6.5% olivat muita heittimistä lähitorjunta-aseisiin (satchel charges).

Panssarinmenetykseksi luetaan panssari joka on kykenemätön taistelukentällä liikkumaan. Yli puolet tappioista oli korjattavissa.

Tykkituli oli siis yleisin syy taistelutappioon. Britit ainoina pilkkoivat tykkitulen analysoiden mistä tykistä oli kyse:

OSUUS PANSSAREIDEN MENETYKSISTÄ (tuhoutuneet ja vaurioituneet)

Luoteis-Eurooppa (1944-45, 1 305 panssarin tutkimus):

- miinat 22.1%
- pst-tykki 22.7%
- panssarivaunu 14.5%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 24.4%
- panssarikauhut, nyrkit 14.2%
- muut syyt 2.1%

Italia (1943-45, 671 panssaria)

- miinat 30%
- pst-tykki 16%
- panssarivaunu 12%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 26%
- panssarikauhut, nyrkit 9%
- muut syyt 7%

Pohjois-Afrikka (1941-43, 1734 panssaria)

- miinat 19.5%
- pst-tykki 40.3%
- panssarivaunu 38.2%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) - %
- panssarikauhut, nyrkit - %
- muut syyt 2%


Kolmen taistelualueen yhteistulos (3710 panssaria ):

- miinat 22.3%
- pst-tykki 29.8%
- panssarivaunu 25.3%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 13.5%
- panssarikauhut, nyrkit 6.1%
- muut syyt 3%

Tuhoutuneet (91.8%):

- miinat 20.3% (753 panssaria)
- pst-tykki 29% (1 102 panssaria)
- panssarivaunu 24.4% (932 panssaria)
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 12.7% (493 panssaria)
- panssarikauhut, nyrkit 5.4%
- muut syyt 2.1%

Vaurioituneet:

- miinat 2%
- pst-tykki 0.8%
- panssarivaunu 0.9%
-rynnäkkötykki/ps-tuhoajavaunu (ei tornia) 0.8%
- panssarikauhut, nyrkit 0.7%
- muut syyt 2.1%


-------------------------------------------------------

Saksan panssarivaunut eivät ole tuhonneet vuosina 1941-45 edes tuhatta brittien panssaria. Määrä putosi eteenkin Pohjois-Afrikan jälkeen jolloin Italiassa ne tuhosivat 80 ja Normandiasta Saksan antautumiseen lännessä alle 200 (tutkimuslukema 189). Tiikeripanssarit yleistyivät brittejä vastaan oikeastaan vasta Italiassa 1943 ja sitten länsirintamalla 1944. Näillä sotanäyttömöillä saksalaispanssarien saldo oli kuitenkin vain 270. Panssareista yli 80% oli joko Pzkw IV tai Panther-malleja. Tiikereille jyvitetty saldo on nähtävästi jäänyt noin puoleensataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu