Viikonpäivän jumaloinnista

1. Rikkovatko adventistit koskaan sapattikäskyä?
2. Miksi kaikki adventistit eivät pelastu?
3. Onko se suurinta rakkautta Jumalaa kohtaan sapatilla kerskaaminen ja öyhötys?
4. Miksi adventistit jumaloivat sapattia ?
5. Tarkoittiko Jeesus että sunnuntailla / sapatilla demonisoidaan toisia kristittyjä?
6. Onko sapatinviettosi kohtuuttoman kallis harrastus?
7. Teettekö te 6 päivää työtä sapattikäskyn mukaisesti?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Varo valhejuutalaisia koska he ovat saatanan synagoogasta.
Myös valhejuutalaiset viettävät kerskaten sapattia.

Äänestä
  • Valhejuutalaisia ei ole ympärileikattu.

    Äänestä

  • Valhejuutalaiset viettelevät sapattiaan ja ovat pyhimmistä pyhimpiä - omasta mielestään ; )

    Äänestä

  • poikkeuksenaflinkki kirjoitti:

    Valhejuutalaisia ei ole ympärileikattu.

    Mihin se jumalanne niitä esinahkoja tarvitsee. Fetissinsä tietty kullakin.

    Äänestä

Pelastumattomia adventisteja (myös polttohaudatut) Tutkivan Tuomion perusteella kärrätään 3000 km Gehennan kaatopaikalle poltettavaksi.

-

Äänestä

--

1.) Onko Sinun öyhötys suurinta rakkautta Jumalaa kohtaan_?_

Äänestä

"Adventistit" viettävät Herran päivän Jumalan Jeesuksen ja läheisten seurassa -heillä on päivässään oma siunaus.

"Adventistit" eivät tiedä fariseuksien yms. 2000 sapatti käskyistä mitään.
Elävät eri aikakautta kuin fariseuksien aikaan, ja viettävät hengellistä lepopäivää ilman fariseuksien- ja ilman ihmisten tekemiä käskyjä yksilöllisesti kukin.

Äänestä

Joten Sinun täytyy ihan omia päiviäsi öyhöttää, eikä arvostella muiden ihmisten hengellistä uskoa.
"Adventistit" pitävät uskonsa Jumalan Jeesuksen ja yksilöllisesti itsensä välisenä asiana.
Eivät ole yhtään vähää syyllisiä lepopäivämuutoksiin, vaan ihan samaa päivää 1 Moos 2:1-4 lähtien ajan loppuun asti.

Äänestä

Mitenkähän tuo Sinun pykäläöyhötys loppuisi, kun pykäläöyhötys ei halua mitään tutkia ei ymmärtää, vaan vuodesta toiseen ja kuukaudesta toiseen, viikosta toiseen öyhöttää samoilla pykälillä, joita ei sitten vaivaudu mitenkään kommentoimaan jos joku vastaakin.

Äänestä

Aloittajan pilkkalaulanta päättyy tuomiopäivänä hänelle itselleen helvetin tuleen.

Äänestä

Adventismiin kuuluu olennaisesti
* sapattiöyhötys, öyhötys sapatilla ja sapatillaan kerskaaminen
* kristittyjen demonisointi (sunnuntai pedonmerkki)
* kymmenen käskyn rikkominen
* lukuisat kristinuskolle vieraat harhat
* ulkokultainen uskonnollisuus

Adventismi on yhtä paljon "kristinuskoa" kuin jehovan todistajilla.

MOLEMMAT YRITTÄVÄT IMITOIDA KRISTINUSKOA.

Äänestä
  • Pilkkalaulusi viet mukanasi helvetin tuleen.

    Äänestä

Adventismissa on parasta sapatti, kymmenysten maksu ja jalkojen pesu.
Ilman näitä lahko kuolisi pois.

Äänestä

Naurattaa tuo pyöreäpöytäläisten aktiivisuus. He varmasti Herran edessä selittelevät, että kyllähän me. Kyllähän me, kyllähän me - sitä elleniä kuritettiin, mantrattiin vuodet toisensa jälkeen ovenkahvoissa ja toistimme itseämme.

Emme me osattu odottaa, että vielä Herra vaatii tilillekin jostain. Eihän sinua pitänyt olla olemassakaan, eikä sitä sapattiakaan.
Tuskin helvettiäkään, ... eihän sitä ole Herra - eihän, koska eihän nimemme kerinnyt sinne elämänkirjaan, kun me niin kulutimme aikamme tuolla rappusilla ja ovilla.

Meidän viisautemme taisi valua hiekkaan.

Äänestä

Aloittajalle: Mitä sanoisit, jos Jeesus tulisi huomenna? Onko Jeesus sydämessäsi? Miten on? Tuleeko pelastus mielestäsi siitä, että mietit sitä, että rikkovatko adventistit sapattikäskyä tai miksi kaikki adventistit eivät pelastu. Pelastutko sinä? Kuka sinulle on kertonut, että adventistit jumaloivat sapattia. Adventistit jumaloivat Jeesusta, jos nyt sitä et vielä tiedä.

Tee parannus! Jeesus tulee pian takaisin. Vain hän pelastaa. Ilman Jeesusta kukaan ei pelastu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SDA-huppu-päässä kirjoitti:

1. Rikkovatko adventistit koskaan sapattikäskyä?
2. Miksi kaikki adventistit eivät pelastu?
3. Onko se suurinta rakkautta Jumalaa kohtaan sapatilla kerskaaminen ja öyhötys?
4. Miksi adventistit jumaloivat sapattia ?
5. Tarkoittiko Jeesus että sunnuntailla / sapatilla demonisoidaan toisia kristittyjä?
6. Onko sapatinviettosi kohtuuttoman kallis harrastus?
7. Teettekö te 6 päivää työtä sapattikäskyn mukaisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu