Nyt tämä siviilitiedustelulaki jota yritetään saada läpi eduskunnassa ilman poliittista vastuuta tulee olemaan ihmisyyden kannalta viimeinen naula ruumisarkkuun missä huaadataan ihmisen vapaus ihmisarvoiseen elämään.
Ajatelkaa nyt jumalauta mitä se merkitsee meille kaikille. Sallitaan jonkun saatanan mulkun valvoa meidän sähköpostejamme, puheluitamme, kirjeitämme ja kaikkea. Jopa paskalla käynrejämme, seksikäyttäytymisistä puhumattakaan.
HERÄTKÄÄ NYT JO SAATANAN PAHVIT. Se oli Sipilän veto hajottaa hallitus jotta tämä laki saataisiin läpi eduskunnassa ilman poliittista vastuuta.
Ajatelkaa nyt jumalauta mitä se merkitsee meille kaikille. Sallitaan jonkun saatanan mulkun valvoa meidän sähköpostejamme, puheluitamme, kirjeitämme ja kaikkea. Jopa paskalla käynrejämme, seksikäyttäytymisistä puhumattakaan.
HERÄTKÄÄ NYT JO SAATANAN PAHVIT. Se oli Sipilän veto hajottaa hallitus jotta tämä laki saataisiin läpi eduskunnassa ilman poliittista vastuuta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tällä viikollahan se pitäisi mennä läpi. Lestapirulta ovela veto, todellakin läpi ilman mitään vastuuta. Mutta valitettavasti ainakin puolet ihmisistä ei ymmärrä mitä tämä laki tuo tullessaan, siinä menee todellakin vapaus. Puhumattakaan mitä väärinkäytösten mahdollisuuksia tämä tuo tullessaan, esim, kostaminen, ilmiantaminen jne, sairaat tekemiset.
Lahtariohrana väijyy ja vaanii jo kotiovesi takana. Hymyile. Olet piilokamerassa.
Mä en tiedä mitä 'snile' tarkoittaa mutta olenhan ottanut kuitenkin tarpeeksi eliksiiriä että voin kyllä smileerata ennen kun menen nukkumaan.
Tarkoitin "smile"
Jeeeeespoks
17.3.2019 0:19
Uusi
Very good irrotus!
Snile you're on canded camera!
Siviilitiedustelulaki tulee! Oletko valmis?
Onkohan nuo tyhmiä. Jos tiedustelulaki paljastuu ihmisten vakoiluksi ja seuraamiseksi ilman syytä, on se tuhottu jo heti alkuun.
Miten?
No arvatkaa, puhuuko ihmiset puhelimissa, lähettääkö viestejä, kirjoittaako netissä.
Eivät.
Silti tuollainen laki ei muuta ihmisten ajatuksia mitenkään, mutta niistä ei tiedä enää kukaan.
Nythän on ollut kaikenlaista seurantaa jo muutenkin ja tiedetään, että kuka kirjoittelee.
Jos se muuttuu, jäävät "tiedustelijat" täysin pimentoon siksi, että sitä ei enää tietenkään tehdä.
Olisi paljon fiksumpaa seurailla hiljaa vaan, tekemättä mitään, niin tuo voisi jotenkin toimia, kuten toimii nytkin. Vai oliko jollekin vielä uutta se että Merkelin , Trumpin yms. sähköposteja on luettu?
PinLadeniakaan ei saatu kiinni koska " hänellä ei ollut puhelinta". :D
Herää pahvi! Ai että ihmiset lopettaisivat kommunikoinnin sen vuoksi että poliisi mahdollisesti on linjoilla kuuntelemassa.
Kyllähän se jotain rajoittaa käyttäytymisessä. Jos sinulle kerrotaan joko suoraan tai vihjaillen että "You're on canded camera" niin kyllä se ainakin panee ajattelemaan miten olla ja elää. Varsinkin kun nykylaitteilla (niillekö haetaan lainvoimaa) voidaan seurata ulkoa sisälle päin ja vaikka kännykkäsi voi toimia jonkinlaisena mikrofonina ja sitten (kun emme tiedä) jos saadaan vielä kuvattua salaa vaikka kotiamme ilman kameroita niin minkäs teet. Isoveli on pilannut elämäsi. Tuossa linkissä kerrotaan Palmen murhasta epäillyn tarina ja kuinka hänet tuhottiin henkisesti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15578293/tama-poistetaan#comment-96939158