Taas tuli vietettyä kolme kuukautta lämpimässa Thaimaassa. Viime kesän hieno mustikan ja puolukan hinta,( huonosta sadosta johtuen) sai taas ukon menemään etelään kotiin.
Eipä näkynyt viime kesänä muita keräilijöitä metsässä, kun oli paikallinen helle, 26C, mutta lämpimän paikan leiri kotosalla Thaimaassa auttoi kovasti. Suomalaiset nauttivat sievästi olutta takapihoilla ja mainoivat hellettä.
Tuollaiset melkein 4000e marjatuloja tekee aika paljon budjettiin, joka koostuu takuueläkkeeseen vaimon koulutuskorvaukseen(=työttömyyskorvaus ). Ja silti, monet natisevat.
Saituri pärjää hienosti nykytuloillakin, mutta eipä siihen voi tulla mitään yllättävää. Saiturointi on tapa, jolla pärjää hieniosti myös Suomessa.
Kyllähän tuo 3000e maksaa pari matkaa kahdelle lämpimään pari kertaa vuodessa. joten nautitaan siitä. Seuraavat liput on jo hakusessa. Menkää keräämään marjoja, jos mahdollista!
Eipä näkynyt viime kesänä muita keräilijöitä metsässä, kun oli paikallinen helle, 26C, mutta lämpimän paikan leiri kotosalla Thaimaassa auttoi kovasti. Suomalaiset nauttivat sievästi olutta takapihoilla ja mainoivat hellettä.
Tuollaiset melkein 4000e marjatuloja tekee aika paljon budjettiin, joka koostuu takuueläkkeeseen vaimon koulutuskorvaukseen(=työttömyyskorvaus ). Ja silti, monet natisevat.
Saituri pärjää hienosti nykytuloillakin, mutta eipä siihen voi tulla mitään yllättävää. Saiturointi on tapa, jolla pärjää hieniosti myös Suomessa.
Kyllähän tuo 3000e maksaa pari matkaa kahdelle lämpimään pari kertaa vuodessa. joten nautitaan siitä. Seuraavat liput on jo hakusessa. Menkää keräämään marjoja, jos mahdollista!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Minä en pidä lainkaan kuumasta helteestä, Suomi mukavan viileä, rauhallinen, turvallinen ja ei ole ruuhkaa ja hosumista.
Omien parissa paras :p
Niin, siinä villasukan sisällä on aina turvallista, eikä tarvitse välittää muista. Ja niin kaunista tulla haudatuksi omien ympäröimänä...
Mutta kun tuota maailmaa riittää....
iltaa vaan jep
On tullut matkusteltua, nyt on jo terveys sellainen ettei jaksa.
Mukavaa on matkustelu.Jos on mahdollisuus ja aikaa niin menoksi.
Tämä tosi, että marjoilla pääsee maailmalle tai uuteen autoon. Viime kesänä tosiaan oli hieman mustikat hakusessaan, mutta oikeista paikoista niitä kyllä löytyi ihan mukavasti. Puolukoita ei sitten näissä maisemissa ollutkaan.
Kunnon poimureilla ja pölynimuriin asennettavalla marjojen puhdistimella homma on varsin mielekästä. Tuo puhdistimen hankinta ainakin meillä oli eniten marjastamisen mielekkyyttä lisäävä laite! Sillä nimittäin puhdistaa hetkessä päivässä poimitut marjat.
Tosin jobbarit ostaa roskaisiakin marjoja, mutta itse myyden pienemmissä erissä marjoista saa paremman hinnan puhdistettuina. Ja marjoista saatu myyntitulohan on verovapaata, kun ei tilauksesta ala poimimaan.
Totta puhut, veli Hopia! Ja sitten ne rahat, mitä sen pienen eläkkeen (kuntoliikunan) lisäksi sieltä metsästä saat, voi sitten käyttää vaikka siihen uuteen autoon.
Itse viihdyn talvet lämpimässä, ja vanha volkkari on mainio marja-auto, joten mielenkiinnolla oadotan taas ensi kesää...
Marjoja ei pysty niin paljoa keräämään, että kuukausia voisi ulkomailla olla talvella. Marjat, kuten puolukka ja mustikka ovat poimihahinnan mukaan lähes arvottomia kun roskaisena myy, pitää laskea myös kulut, jotka poimimiseen, myymiseen liittyy. Bensaa menee matkoihin ja syödäkkin täytyy enemmän kun aamusta iltaan poimii ja välipäivänä vie myyntiin. Mutta tietenkin jos on montapoimijaa, niin silloin hyötysuhde parempi. Itse yksinäisenä kerran varsipoimurikoneella mustikkaa, puolukkaa myyntiin, sain 300 € voittoa, kun kulut laski pois. Marjaa keräsin ainakin sataämpäriä, mutta ei niistä rahaa kertynyt kuin tuo 300 €. Eli aivan tolkuttomasti pitää tätä marjaa olla, tuhansia ämpäreitä, jos aikoo useita tuhansia saada 4000-5000 €.
Kulut on aika pienet, ainakin meillä. Hyvät marjapaikat on kaikki alle 10km päässä, lähti mihin suuntaan hyvänsä. Pienikulutuksinen auto ei paljoa kuluta ja poimitut marjat mahtuu hyvin kyytiin pienempäänkin autoon, kun takapenkit on käännetty alas. Isoista kanistereista saa hyvät astiat marjoille, on hyvä kantaa kahvasta ja jos kaatuu metsässä, ei kaikki marjat kaadu maahan, kun sahaa vaan sopivan aukon siihen kanisterin yläkulmaan ja kantaa niitä kanistereita aukko taaksepäin.
Jobbarit ostaa roskaista marjaa, mutta hinta on huonompi, mitä saa itse suoraan myyden puhdistettuina marjoista. Puhdistin on tosiaan hintansa väärtti!
Marjanpoimurit kannattaa virittää huolella, kunnon välineillä homma sujuu. Kunnon poimurilla poimii hetkessä ämpärillisen.
Viime syksynä puolukkaa ei ollut meidän nurkilla täällä Etelä-Suomessa oikein missään, mutta edellinen v. 2017 syksy oli tosi hyvä.
Mitä tulee autojen vaihtoon, niin sukulaiseni asuvat Kainuussa, siellä marjastaminen on TODELLA kova juttu. Autoja vaihdetaan uuteen marjatileillä ja matkustellaan. Sen ovat paikkakunnan yrittäjätkin myöntäneet, että autojen ja kodinkoneiden kauppa käy, kun marjatilit maksetaan paikallisille poimijoille.
Täällä etelämpänäkin monet eläkeläiset poimivat mukavasti lisätienistiä.
Ja mitä tulee syömiseen, joka päivä on muutenkin syötävä, ei tuo marjastaminen tuo siihenkään mitään erityistä lisäystä. Eväät voi tehdä ihan hyvin vaikkapa EU-ruoka-avusta saaduista tarpeista, tuhdisti nötköttiä näkkileivän väliin ja teetä termokseen, kyllä niillä marjoja jaksaa poimia.
Tuossa kuvassa malliksi, miten hyvin marjat puhdistuu yksinkertaisella pölynimuriin kiinnitettävällä puhdistimella. https://aijaa.com/oAqroM
Etkö rakentanutkaan puhdistinta vanhoista kuormalavoista?
En kylläkään kaivannut viime kesän helteiden jälkeen mitään thaimaata. Ehkäpä sillon jos surkea kesä niin syksyllä.
Kyllä se talvi on mukava viettää jossain lämpimässä, vaikka kesä olisikin Suomessa helteinen. Syksyn jälkeen on mukava lähteä lämpimään.
Minä en kaipaa tropiikin kosteaan kuumuuteen minään vuodenaikana. Tai kuivemmillekaan seuduille. Tykkään siitä, että on neljä vuodenaikaa, siinä on vaihtelua jo aika paljon.
Ei monessakaan paikkaa ole talvella mitään tropiikin kosteaa kuumuutta. Aasiassakin on talvella tosi kuivaa, vaikka onkin kohtalaisen lämmintä. Kesällä on sadeaikaan sitä tropiikin kuumutta ja ei se ole oikein mukavaa. Mitä mekin ollaan talvia vietetty Intiassa, on ilmasto ollut todella mielyttävä.
Ja kyllä niistä vuodenajoista pääsee silti nauttimaan, vaikka talvea olisikin lämpimässä. Mukavasti se synkin ja kylmin aika menee lämpimässä, kannattaisi sinunkin kokeilla joskus, eikä synkistellä aina kaikkea!
Ai Thaimaa ei ole tropiikissa?
"Mukavasti se synkin ja kylmin aika menee lämpimässä, kannattaisi sinunkin kokeilla joskus, eikä synkistellä aina kaikkea!"
Kannattaisi sinunkin joskus käyttää päätäsi johonkin muuhun kuin toisten nälvimiseen! Jos sinulla on synkkää, ei meillä muilla välttämättä ole.
Et sitten ymmärtänyt... Talvella on monessakin Aasian massa hyvinkin kuivaa, ei mitään tropiiikin lämpötiloja ja sitä kosteutta. Kesät on ihan erikseen sadeaikana. Opettele lukemaan!!!
"Opettele lukemaan!!!"
Opettele itse!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Minähän nimenomaan kirjoitin "Tai kuivemmillekaan seuduille."
Oletko edes käynnyt koskaan missään ulkomailla...
Thaimaassa en ole käynyt, mutta välttävilläkin netinkäyttötaidoilla on helppo selvittää, että se sijaitsee tropiikissa.
Kartta sademetsien sijainnista:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sademetsä#/media/File:Rain_forest_location_map.png
Mitä järkeä on mennä läkähdyttävän kuumaan ni viime kesä oli ihan riittävän lämmin. Ei auringonpaiste nykyään mitään terveellistä ole.
Ei innosta kylläkään aloitus että prkl rämpiä jossain metsässä hikoillen ja sitten johonkin aneemiseen Thaimaahan huh, viimekesän helteiden jälk ni äly hoi.
Joku Espanja mielummin kiinnostas ja joku 20.
Eipä ole mitään rämpimistä ainakaan meillä tuo marjastaminen. Vaki paikoilla marjastetaan, on hyvä liikkua, ei ole pitkä matka poimimaan. Eikä siihen poimimiseen mene koko kesää ja on vara valita kelit, kun ei ole pakko mennä poimimaan. Tämä marjastaminen on mukava harrastus, millä tienaa vielä hyvin.
Tosin me ei matkata Thaimaahan, mennään Intiaan, kun lyhyemmät lennot ja mielyttävä ilmasto talvella. Talvella voidaan pitää kotiapulaistakin, niin ei tarvitse itse tehdä kaikkea, kun kotiapulainen hoitaa pyykkäämisen ja ruuanlaitot.
...vaan onhan sitä aina huonot puolet löydettävä, kun ollaan kateellisia toisten pärjäämiselle.
Voi voi olet ihan itse kehitellyt tuollaisen satufantasian ja uskot siihen. Kyllä kesällä ja syksyä kohti on paljon muutakin tekemistä kuin joku perk marjojen poiminta.
Toisten päinhän tuo menee että Thaimaasta tulevat tänne poimimaan ja tulotasoon nähden saavat hyvin rahoja.
Käytännössä kuules poika istut kotona ja pyörittelet peukaloita. Työttömän kateellisen haaveiluja sulla vaan.
Tuleehan niitä poimijoita Thaimaasta ja muualtakin tänne. Eniten kuitenkin poimivat marjoja suomalaiset, yleensä eläkeläiset. Käy katsomassa, että millainen porukka myy niitä marjoja vaikkapa Sotkamossa, niin näet. http://maukkaatmarjat.fi/marjojen-osto/
Ja toinen hyvä tienisti on tattien poiminta, siinä tienaa tosi hyvin. http://www.dallavalle.fi/fi/etusivu/
Tulee toki poimijoita Thaimaasta ja ne voi tienata tosi hyvin kun kuluttavat rahat kotimaassa.
Joitakin eläkeläisiä toki hoikkia niin poimivat marjoja, eihän suomalaista työtöntä marjametsään saa mitenkään. Ei ole kenkiä yms.....
Mistä tuollaisia sikiää niinkuin aloittaja että takuueläkkeellä ja sitten mukamas noukkii marjoja höpö höpö, kun ei edes palkkatöitä ole jaksanut tehdä niin kehitellä joku muu satu.