Uudet ja lopettavat yritykset

Päivitetäänpäs vähän mitä liikehdintää on Ähtärin yritysmaailmassa menossa.
S-marketin kiinteistössä tyhjää tilaa..Lopettanut muotiliike ja toimintansa supistanut ja tiloja vaihtanut sänkykauppias.
Keskustassa ikkunat peitossa parissakin kohteessa.Mitä uutta saamme?
381828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

HEMI GYM Oy aloittaa kuntosalitoiminnan lähiaikana Ähtärin keskustassa.
Siltä saa kuulemma ammattimaista ohjattua toimintaa uusilla laitteilla, tosi hieno homma.

Äänestä

Pandojen vaikutus tulee pikkuisen viiveellä. Paljon on jo tapahtunutkin, liikuntahalli, keilahalli, päiväkoti, Valkeisen maalaishotelli, Hiirosen puisto, Rantapuiston parkour kenttä, tekonurmi jalkapalloilijoille, moottoriurheilurata on tekeillä, uudet koulut tulosssa, lukion ja amm.koulun yhteinen kampus tulee ehkä.

Pikku juttujahan nuo ovat, mutta elämän merkkejä. Seinäjoellakin on tyhjiä liiketiloja ja paljon tulee lisää, kun Ideaparkin reilu kuusi hehtaaria otetaan käyttöön.

Muuten olen sitä mieltä, että maaseutu tyhjenee eikä siinä ole mitään uutta eikä Ähtäri ole poikkeus. Se alkoi jo teollistumisen alussa, suuri syntyvyys kompensoi muuttolikkettä aikansa, mutta ei enää.

Äänestä

Suuressa seniori kyselyssä Ähtäri oli surkea paikka asua pisteitä 87 kun alavuden luku oli huimat 257.

Äänestä
  • Lueppa tarkemmin. Utsjoki paras, Ähtäri 86;s, Alavus melkein hännillä, 249:s. Huima tilanne Alavuden kannalta.

    Äänestä

  • Mistähän kyselystä on kysymys?

    Sanotaan, että nuoruus on vika, joka paranee vuosien myötä. Vanhuus on vika, johon auttaa vain aika eikä tarvitse tehdä muuta kuin odottaa. Jos on kiire, voi mennä johonkin laitokseen, jossa kaikki ovat kiireisiä.

    Äänestä

Nou hätä.500 tukijussia loisii maataloustukiaisilla.on hömppäheinää ja thaimaan sekä kanarian matkaa.toukokuus pellolle ja ehkä töihin

Äänestä
  • Palstan perusteella Ähtärissä voisi tuotteistaa kateuden ja ruikuttamisen maailmanmestaruuskisat. Olisi ainakin eittämätön kotikenttäetu.

    Äänestä

  • Kuinkahan paljon bambua istutetaan ensi kesänä? Varmaan joku yrityskin on perustettu jo.

    Äänestä

  • Keirkner kirjoitti:

    Palstan perusteella Ähtärissä voisi tuotteistaa kateuden ja ruikuttamisen maailmanmestaruuskisat. Olisi ainakin eittämätön kotikenttäetu.

    Hyvin sanottu

    Äänestä

Hyvä tiivistys Ähtärin yritystilanteesta löytyy osoitteesta:
https://www.finder.fi/kunta/Ähtäri

Linkin takaa löytyy mm. jatkuvasti päivittyvä listaus kymmenestä viimeksi Ähtäriin perustetusta yrityksestä, listaus liikevaihdoltaan nopeiten kasvavista Ähtärin yrityksistä sekä listaus Ähtärin 10 suurimmasta yrityksestä.

Äänestä

Johtaako eläinpuiston mäki konkurssi listaa.
Joko konsernien tilinpäätökset tuli.
Oliko 24 miljoonan velat muuttuneet Ähtärissä saataviksi

Äänestä
  • Tilinpäätös on tehty. Konsernitaseen ylijäämä Ähtärissä vuodelta 2018 oli 2,5 miljoonaa euroa. Eli todella hyvä asukaslukuun nähden. Konsernitaseeseen jäi kertynyttä alijäämää 5,4 miljoonaa eli vielä/enää 948 euroa/asukas. Jos vauhti jatkuu samana, Ähtärin konsernitase on positiivinen noin 3 vuoden päästä. Ähtärin kaupungin taseessa kattamatonta alijäämää oli vuoden 2018 lopussa enää 110 000 euroa. Tällä hetkellä kun vuotta on mennyt yli 3 kuukautta Ähtärin kaupungilla ei liene alijäämää enää jäljellä.

    Äänestä

  • taseista kirjoitti:

    Tilinpäätös on tehty. Konsernitaseen ylijäämä Ähtärissä vuodelta 2018 oli 2,5 miljoonaa euroa. Eli todella hyvä asukaslukuun nähden. Konsernitaseeseen jäi kertynyttä alijäämää 5,4 miljoonaa eli vielä/enää 948 euroa/asukas. Jos vauhti jatkuu samana, Ähtärin konsernitase on positiivinen noin 3 vuoden päästä. Ähtärin kaupungin taseessa kattamatonta alijäämää oli vuoden 2018 lopussa enää 110 000 euroa. Tällä hetkellä kun vuotta on mennyt yli 3 kuukautta Ähtärin kaupungilla ei liene alijäämää enää jäljellä.

    Pitkä olisi ollut miinus ilman osakkeiden myyntiä ja tuo plussa menee zoon velkoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pitkä olisi ollut miinus ilman osakkeiden myyntiä ja tuo plussa menee zoon velkoihin.

    Kuusiolinnan osakkeiden osto ja myynti todella hienosti hoidettu. Osakkeiden ostohinta noin 2500 euroa, nyt myyntihinta yli 5000000 euroa. Kuusiolinnan toiminnot hoituvat jatkossakin osakassopimuksen mukaisesti ja kaupungin talouslukuja petrattu yli viidellä miljoonalla.
    Jos tuossa asiassa on jotain moittimista niin mielipide pitää perustella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuusiolinnan osakkeiden osto ja myynti todella hienosti hoidettu. Osakkeiden ostohinta noin 2500 euroa, nyt myyntihinta yli 5000000 euroa. Kuusiolinnan toiminnot hoituvat jatkossakin osakassopimuksen mukaisesti ja kaupungin talouslukuja petrattu yli viidellä miljoonalla.
    Jos tuossa asiassa on jotain moittimista niin mielipide pitää perustella.

    Huippu sijoitus ollut aikoinaan mutta nyt se on aivan sama kun rahat vedetään nyt pytystä alas eli lykätään pandan p----seen jos se mielestäsi hyvä sijoitus niin mielipide pitää perustella.

    Äänestä

Apteekki sais muuttaa sinne Alkon kanssa samaan tasoon. Ei tarttesi enää käydä alakylillä

Äänestä

Ai....tämänkin aloituksen tarkoitus oli vaan pahantahtoinen mustamaalaus Ähtäriläisiä yrityksiä kohtaan. Toivomalla vahingoniloisena, että menisi huonosti, sillä voisi sitten retostella ja kehuskella omaa erinomaisuuttaan. (Minä tiedän,minä osaan, minun totuus). Kääntämällä keskustelu jonkinlaiseksi jankkaamiseksi matkailualan kannattavuudesta. Täällä sama ongelma kuin Alavudella, pahantahtoiset ihmiset jankaavat samaa asiaa vuodesta toiseen.

Äänestä
  • Mitähän muuta luulit tältä palstalta?

    Äänestä

Korjaan asiaa. S-marketin lopettava ei ole ollut muotiliike vaan kampaamo-stailisti. S-marketilla on edelleen 2 liikettä, Alko ja vaateliike, jos ei kansalaiset ole sitä huomanneet.

Äänestä
  • Kyllä.vaateliike lopetti

    Äänestä

Kylälle uusi info piste mahtavaa eihän sielä edes ketään käy !!

Äänestä

Kaikkee hömppää on keksittävä,että kaupunki ei olisi täynnä tyhjiä liikehuoneistoja.

Äänestä

Lopettavien yritysten lista kohta pidentyt

Äänestä

Vielä ei ole niin rajusti kotona rantautunut, että olisi firmoja kaatanut.

Äänestä

Käyttäkää ähtäriläisten firmojen palveluita jos mahdollista monella huonot ajat edessä tukitoimet tuntuu aika pieniltä kaikilla ei ole mahdollista laittaa ovia kiinni ja ottaa kaupungin kassasta pari miljoonaa ja odotella parempia aikoja käsittämätöntä toimintaa kaupungilta pelastetaan omat ja annetaan muiden kaatua on sitten vähempi kilpailijoita ravintola ja majoitus puolella kun tappiollista hommaa taas jatketaan.

Äänestä

Kyllä se sieltä tulee, odota hiukan.
Kohta on puljut nurin.

Äänestä
  • Jaksamista kaikille matkailuyrittäjille,jotka sinisilmäisesti luottivat pandojen vetovoimaisuuteen.Ja nyt tämä epidemia päälle.
    Tekohengityksellä ,joka valtiolta tulee,pääsee ehkä vähän eteenpäin.Mutta tämä on vuosien kuilu taloudessa.Ei kannata jäädä tuleen makaamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jaksamista kaikille matkailuyrittäjille,jotka sinisilmäisesti luottivat pandojen vetovoimaisuuteen.Ja nyt tämä epidemia päälle.
    Tekohengityksellä ,joka valtiolta tulee,pääsee ehkä vähän eteenpäin.Mutta tämä on vuosien kuilu taloudessa.Ei kannata jäädä tuleen makaamaan.

    Valtio ei anna latin latia. NÄYTÄ SE KOHTA JA SUMMA.
    Ei yhtään euroa. Lopettakaa jo tuo uskomus hulluus.

    Äänestä

Lopettakaa toiminta heti, jää pienemmät velat niskaan.

Äänestä

Ei vielä yhtään kaatunutta yritystä! Eikä taida lomautettujakaan olla montaa

Äänestä

Toplessi baaria toivoisin.

Äänestä
  • Hopeless sopisi sinulle paremmin.

    Äänestä

Kaikki matkailu töyräällä romahti ja uutta romahdusta odotellaan loppuvuodesta sen mesin konkkaa.

Äänestä

Onko Ähtärin asukaskunta rahatonta kun ei tee ostoksia sen vertaa että kauppiaat eläisi ?

Äänestä
  • Asuminen on täällä kallista ja työllisyys huono. Siitä voi tyhmäkin laskea.

    Äänestä

  • Juu. Tein eilen kauppalappua Pääsiselle, ennen kauppaan lähtöä kurkkasin postiloitaan ja siellä oli kiinteistö ja tuloverolaput. Ähtärissä kun nuo ovat maan huippua, vaihdoin metvurstin lauantai makkaraan ja lampaanpotkan uunilenkkiin.

    Äänestä

Hienoa suunnitelmia on luvassa matkailumäelle,puhutaan miljoonien satsauksesta.kerrassaan mainiota seurata .

Äänestä
  • Veronmaksajille kun kelpaa kun kunta ei enään satsaa. Toki kepulaiset vielä elättävät toivoa hotellin ylösnoususta, näin Pääsiäisen teemalla ilmaisten.
    Toisin kuin Golgatalla, kukaan ei tule vierittämään kiveä, suljetun hotellin oven edestä pois. Kiinni on ja pysyy.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kuntalainen123 kirjoitti:

Päivitetäänpäs vähän mitä liikehdintää on Ähtärin yritysmaailmassa menossa.
S-marketin kiinteistössä tyhjää tilaa..Lopettanut muotiliike ja toimintansa supistanut ja tiloja vaihtanut sänkykauppias.
Keskustassa ikkunat peitossa parissakin kohteessa.Mitä uutta saamme?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu