60 vuoden jälkeen. Juttua asiasta tulee juuri radio Suomesta.
Etola sulkee liikkeensä Mechelininkadulla Helsingissä
udgq
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tapiolan Etolasta löytyi vuosikymenien aikana tarvikkeet monenlaisiin töihin.
Viime viikolla uuteen paikkaan siirtynyt myymälä oli täysi nolla.
Jotain sisustuskoristekrääsää ainoastaan
Ne miesten työkalu krääsät löytyy Etra megacentereistä. Maailma muuttuu. Yritä pysyä perässä. Ja Tapiolan myymälä on muuttanut uudelle paikalle jo reilu kaksi vuotta sitten.
Harvinaisen tympeä katu. Saisivat siirtää toiminnot Länsisatamasta Vuosaareen.
Kun Etola lopettaa liikettään Helsingissä, asiasta tulee uutinen. Samaa on jo aiemmin tapahtunut muualla maassa...
Onko Tapiolan Etolakin muuttanut? Siellä olen viimeksi käynyt kun muovitavaraa on pitänyt ostaa. Eika heikosti tuolla oli pitkään aikaan enää mitään metritavarana myytävää letkua tai levyä tms. Niitä on aina pakko lähte hakemaan Suutarilasta asti.
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/752399-liki-60-vuotta-toiminut-kivijalkaliike-sulkee-ovensa-omistaja-syyttaa
Noita kumi/muovitavaran erikoisliikkeitä oli kaikissa yli 20.000 asukkaan kaupungissa vielä 20 vuotta suitten. Nyt ei löydy enää mitään. Olisin tarvinnut tavallista vaahtokumilevyä parin neliön palasen. Ei ollut missään enää muovialan liikkeitä.
Samoin kadonneita ovat vaikkapa Kemikalio-kaupat.
https://www.yrittajat.fi/uutiset/593035-kemikalio-oli-60-luvun-ajankuvaa-nyt-se-nahtavyys-yli-80-vuotias-konkari-ei-malta
Parikymppinen suomalainen ei edes tiedä, että millaisesta liikkeestä puhutaan, ei ole koskaan nähnyt Kemilkaliota missään.