Helvetti on

556th

9

154

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä-näitä-sikiää
    • Kuolematonsielu

      Helvetti on tämä maaelämä. Kun joku syntyy pakolaisleirille nälän, tautien ja tappamisen keskelle niin se on helvetti. Tuomiopäivä on se päivä kun sielu inkarnoituu tänne maan pinnalle.

      • jäädyilmanruokaa

        Suomi oli aikoinaan maanpäällinen helvetti syntyä.


      • Helvetti on sielun tuskaa,kadotuksessa ikuinen ero Jeesuksen hyvyydestä.


      • MEläjä

        Helvettejä on monenlaisia, eiköhän tämä maanpäällinen elämä ole monesakin mielessä helvetti?
        Mutta klassinen helvetti, jonne sielu tuomitaan, on täysin järjenvastainen juttu ja olisi pitänyt jäädä sinne pimeään keski-aikaan.

        Ottaen huomioon fyysisen elämän rajallisuuden ja eriarvoiset olosuhteet, millainen Rakkaus toteuttaisi tällaisen lopputuleman?
        Kysymys voisi olla 'kiirastuesta', joka toki on rajallinen ja sen kesto riippuisi poltettavan karman määrästä.
        Mutta tästäkin asiasta pitää saada lisätietoa, kirjastot ovat täynnä alan kirjallisuutta.


      • Essolla-pörisee
        MEläjä kirjoitti:

        Helvettejä on monenlaisia, eiköhän tämä maanpäällinen elämä ole monesakin mielessä helvetti?
        Mutta klassinen helvetti, jonne sielu tuomitaan, on täysin järjenvastainen juttu ja olisi pitänyt jäädä sinne pimeään keski-aikaan.

        Ottaen huomioon fyysisen elämän rajallisuuden ja eriarvoiset olosuhteet, millainen Rakkaus toteuttaisi tällaisen lopputuleman?
        Kysymys voisi olla 'kiirastuesta', joka toki on rajallinen ja sen kesto riippuisi poltettavan karman määrästä.
        Mutta tästäkin asiasta pitää saada lisätietoa, kirjastot ovat täynnä alan kirjallisuutta.

        Unohda roskakirjat. Varmin tieto löytyy Esson baarista.


      • Helvetti on ijankaikkinen ero Jumalasta hän kirkaudestaan,jonne menevät paholainen enkeleineen,jumalattomat jota ovat hyljänneet armon ylen katsoneet sen,ovat valinneet kuoleman tien kulkeakseen.omaan tuhoonsa.


    • aikaansa.edellä

      Mikään ei ole niin suurta harhaa, kuin taivaat, manalat, jumalat, enkelit, pirut, uskonnot, maa, kuu, tähdet, galaksit, kaasut, nesteet, meteorit, mustat aukot yms. Me näemme harhoja, kuulemme harhoja, koemme harhoja, luomme harhoja. Ihminen on oman mielensä vanki, jota hän "sisustaa" yksin ja laumassa niillä asioilla, joita mielen luomisympäristössä pystyy rakentamaan, ja niille annamme nimiä, määritelmiä, käsitteitä, merkityksiä. Vain yhden totuuden ihminen on kohdannut; se, mitä kutsumme aineeksi. Sen avulla näemme, kuulemme, haistamme, maistamme. Näillä neljällä aistilla olemme rakentaneet koko sen maailman, joka audiovisuaalisena kokemuksena ja tunnekokemuksena aukeaa edessämme. Ja se maailma on sellainen vain mielemme sisällä. Sellainen kuin sen itse inhimillisin ominaisuuksin loimme. Millainen totuus meille aukeaisikaan, jos pystyisimme tunkeutumaan inhimillisen illuusion kuoren läpi ja katsomaan sen taakse.

      • Synnin sokaisemat ihmiset,kulkevat yhä kauemmas Jeesusken yhdeydestä,kääntäneet sekänsän,sille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe