Nyt on aika tehdä aloitteita Vapaa Ajattelija -lehden saamiseksi kirjastojen lukusaleihin. Monissa kunnissa tai kirjastoissa kirjaston esitykset tilattavista lehdistä valmistellaan jo keväällä, yllättävän aikaisin, budjetin valmistelun yhteydessä. Sen vuoksi toivomukset, esitykset uusista lehdistä kannattaa esittää nyt. Esityksen tueksi voi viedä näytenumeron. Sellaisen voi kysyä Vapaa-ajattelijain yhdistykseltä, jolla pitäisi olla muutama näytenumero. Voi myös pyytää liitosta.
Vapaa Ajattelija -lehti kirjastoihin
Lukija.toivomus
116167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 116
Vanhimmat
Omassa kotikirjastossa on syytä kertoa, että aloittajan mainitsema lehti on ilmaiseksi luettavissa netissä. Koska julkiset kirjastot tarjoavat mahdollisuuden päästä internettiin, fyysisen lehden hankkiminen on tarpeetonta. lehteä kaipaavat voi ohjata päätteelle. Näin säästyy yhteiskunnan varoja ilman, että kenenkään mahdollisuutta lukea lehteä rajoitetaan. Suosittelen siis aloittajasta poiketen sitä, että tarkistatte lehden tilauksen kirjastoonne ja ehdotatte tilauksen peruuttamista, jos lehti tulee kirjastoon. Tämä siis ei rajoita mahdollisuutta lukea lehteä, mutta säästää varoja johonkin muuhun.
Tätä sivuten: Tulisiko kulttuurilehtitukea myönnettäessä ottaa huomioon se, että lehti on kaikkien luettavissa verkossa? Minusta sen pitäisi korottaa tukea.
Graafisen käyttöliittymän käyttäjiä on vielä runsaasti. Voi olla että 10-15 vuoden kuluessa lehtilukusalien luonne muuttuu. Tällä välin, sitä odotellessa uskonnottomien edunvalvonta- , ihmisoikeus- ja kulttuurijärjeestön lehden on hyvä näkyä kaikenikäisille samaan tapaan kuin monien muidenkin lehtien.
Kirjasto voi myös halvalla tulostaa nettiversion, jos se jossain tapauksessa olisi välttämätöntä. Yhteiskunnan varoja ei pidä tuhlata printtiversion tilaamiseen.
Epäilen että tulisi kalliiksi. Kirjaston tulostimilla sivuhinta lienee melko iso.
Höp. Kerran tulostettua versiota voisi säilyttää seuraavallekin lukijalle. Sitä paitsi tulostustarvetta ei yleensä edes tulisi, koska virkailija voi avata lukijalle lehden, jos tämä ei satu osaamaan koneen käyttöä. Eli tulostus ei olisi edes kovin yleistä. Kokonaisuutena voi siis todeta, että Vaparilehteä ei ole syytä tilata kirjastoihin. Se, että liitto yrittää saada tilaajia, on tietysti taloudellisista syistä ymmärrettävää. Kirjastojen ei silti pidä mennä siihen vedätykseen mukaan. Kirjastotoimen tehtävä ei ole tukea Vapariliiton julkaisutoimintaa, vaan mahdollistaa kuntalaisten lukeminen.
Tulostenipun säilyttäminen on vähän epäkätevää...
Paljonko lehtilukusaleissa nykyään on kävijöitä? Pikatarkistuksen perusteella esim. Tampereen ja Turun kirjastoille VA tulee, yhdessä "muutaman" muun kanssa.
Taloudellinen kysymys tämä ei olennaisesti ole.
Toinen juttu, kysyn yllä tulisiko kulttuurilehtitukea myönnettäessä ottaa huomioon se, että lehti on kaikkien luettavissa verkossa. Keskustellaanko siitä tässä vai avaanko oman ketjun?
Lehtilukusalit ovat ainakin pääkaupunkiseudulla hyvinkin vilkkaassa käytössä!
Mitä lehtiä tuolla sitten luetaan? Tätä ei tietysti tilastoida, mutta ihan vilkaisulla katsoen.
Kyllä monet lukevat sanomalehtiäkin, useampiakin. Ovat muuten aika kalliita tilata.
Omaan, vajavaiseen havaintoaineistoon pohjautuen ainakin osa lukusalin käyttäjistä lukee tai ainakin selailee myös satunnaisia lehtiä, jotka syystä tai toisesta kiinnittävät huomion tai muuten vain sattuvat käteen. Verkosta käydään tyypillisemmin lukemassa juuri jokin tietty lehti tai artikkeli, ja koska lehtien välillä ei siellä ole juurikaan linkkauksia ja viittauksia suunnittelemattomat lukukerrat jäävät väliin.
Tällöin on tietenkin vapaa-ajattelijoiden asialle eduksi, että myös VA muiden lehtien ohella on tarjolla. Voihan sitä joku senkin vuoksi alkaa pohtia asioita, ja päätyä pohdinnassa meidän kannallemme.
Tilanne on vielä monikerroksinen ja monikulttuurinen.
Täh?
Yhdet käyttävät vallan nettiä eikä enää yhtään paperista käyttöliittymää, toiset vallan paperista...
Jos on kirjaston vessasta wc-paperi loppu.
Jos ajattelit tuolla pilkata niin epäonnistuit.
Vapaa Ajattelijaa voi käyttää mökillä wc-paperina siinä missä vaikka Aamulehteä. Vapaa-ajattelu ei ole uskonto eikä VA ole "pyhiä" kirjoituksia.
Koska kaikki foorumin lukijat eivät tunne keskustelun kohteena olevaa lehteeä, lienee perusteltua laittaa linkki tänne: http://vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti/ Jos vaikka pysyisikin.
Näytekappaleita kirjastoon vietäväksi saa liitosta sekä voi pyytää lähettämään täsmänä suoraan kirjastoon.
Oikea-aikaisuus aloitteellisuudessa on paikallaan. "byrokratian" kanssa. Hyvä tiedottaa tästä juuri nyt.
Kirjasto on sinänsä ihan jokain muuta kuin "byrokratiaa". Sen on hieno julkinen palvelu. jollaista ei yhtä laajana ole monessakaan maassa. On tietenkin ymmärrettävää, että joku päättää, mitä tilataan. Nyt on esitysten aika,
Tästä avauksesta en tykkää. Perustin toisen ketjun ja avauksen, jossa kehotan lopettamaan tilauksia. Nostelen sitä päivät pääksytysten.
Siis en todellakaaan tykkkäää!
Liikkeelle ja kysäisemään. Tai voi laittaa viestiäkin.
Vuoden 2022 tilaisuksia valmistellaan jo keväällä 2021 budjettivalmisteluihin liittyen.
Hyvä että tällaisia pieniä konkreettisia vikkejä hyvän asian edistämisen "joukkoistamiseen" tehdään.
Voi hoitaa kirjastokäynnin yhteydessä!
Kannatan! On käytössä. Turussa tosin ilmeni jopa lehden pihistämistä.
Lehti on hyvä aikaansaannos.
Vielä ehtii, Huhtikuussakin ehtii valmiteluprosessiin hyvin. Näytenumeron saat edelleen.
Eikä tarvitse olla vapaa-ajattelijain jäsen voidakseen edistää tätä asiaa omassa kotikunnassa.
Joissain kunnissa keskuskirjasto päättää myös sivukirjastojen tilaukset.
Vieläkö ehtii. Hyvä että huomasin.
Kysy, vieläkö ehtii päättää. Joissakin ehkä on jo esittelyssä ja päätöksessä. Mutta monin paikoin voi vielä ehtiä.. Siis ensi vuoden 2020 tilauksiin.
Antivapari ei jostain syystä tykkää Vapaa Ajattelija -lehdestä. Mutta eikös se ole hyvä peruste ehdottaa sitä tilattavaksi.
Roskalehdeksi sitä haukkuu, mutta kun pyydetään kommentteja lehti ja juttu kerrallaan, onkin vastauksena syvä hiljaisuus.
Netistä lehti löytyy, jos osaa etsiä, mutta netti on suuri. Satunnaisen lehtilukusalin käyttäjän silmiin saattaa otsikko osua ja lehti käteen tulla. Konkreettinen näkyvyys on tärkeää aatteelle kuin aatteelle.
Vieläkin voi esittää toiveen. Kunnan budjetin valmistelu on jo pitkällä, joten kiirettä pitää... Midelellään nyt heti, ennen juhannusta.
Kyllä, nyt taikka myöhässä. Yrittämisiin.
Tästä en tykkää yhtään!!! t. Antivapari
Näköjään et, kun yllytät kirjastoja perumaan VA-lehden tilauksen. Ehkä polttamaankin lehden?
Voi olla, että kirjastojen toimintaan voi vaikuttaa vielä alkusyksyn aikana. Aina kannattaa kysyä. Edellä koitettiin vain aktivoida toimimaan hyvissä ajoin. Mutta aina kannata yrittää. On myös oppilaitoskirjasstoja, joisa ensi vuotta ei ole lyöty lukkoon.
Kyllä vieläkin ensi vuoden tilauksia ehtii tehdä. Vaikka joissakin kunnissa listat tehdäään jo kesällä, ei se niin jähmeäää kaikisa paikoissa ole. Myös oppilaitoskirjastot. Moniarvoisuus, yhdenvertaisuus.
Sekularisaation, maallistumisen lisääntyminen perustelee uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestön lehden tilaamista yleisiin kirjastoihin ja oppilaitoskirjastoihin.
Hyvä että lehdestä ilmestyy vuonna 2019 neljä numeroa, joista seuraava on hieman eri formaatissa (iso painos).
Monissa muissa lehdissä on tavallista,. että kerran vuodessa ilmestyy kaksoisnumero. Käykää vaikka kirjastossa katsomassa lehtipinoista.
Lainastossa saa käydä ajattelemassa vapaasti.
Kirjaston kappale teki minustakin vapaa-ajattelijan. Minulla oli katsomuksellinen etsintä päällä ja siihen asti olin pitänyt ateismia uskontona toisten joukossa. Vapaa Ajattelijan artikkeli, jossa perusteltiin ateismi, avasi silmäni.
Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon kannalta on oikeinm, että uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestön lehti on esillä yleisisä kirjastoissa.
Helsingin seudulla ilmestyvällä kirkon lehdellä on 23 palkallista henkilöä. Päälle vielä iso avustajabudjetti. Vapaa Ajattelija -lehteä tehdään pääasiassa tälkootyövoimin. Silti ja siten se antaa autenttisen kuvan. Kannattaa tutustua "aitoon asiaan".
Lehden tilaaminen kirjastoon vahvistaa sananvapautta ja ihmisten yhdenvertaisuutta.
Kriittisyys? Laitapa tulemaan oma kriittinen juttusi, niin katsotaan kuinka käy. Lehden toimitus ei ole sensuroinut lähetetty juttuja. On niissä monenlaisia mielipiteitä. Ei kai toimituksen pidä lukijan juttuja tehdä...
Tilasten lopettamista vaativan kaunaotsikon kiertäneille tiedoksi siihen ketjuun laitettu viesti:
"Käytännössä tilanne on se, että kritisoijalle kelpaavia kriittisiä juttuja lehteen ei lähetetä, vaikka lähetetyt jutut ovat kaikki erilaisia ja omia näkökantojaan sisältäviä. Myös kriittiset jutut ovat lehteen tervetulleita, ja voi myös tehdä haastatteluluontoisesti. Lehdessä vaan ei ole 20 palkattua toimittajaa, jotka voisivat kiertää haastattelmassa.. Vapaaehtoistyöpohjainen lehti toimii siltä pohjalta mitä ihmiset kirjoittavat ilman palkkiota. Nimimerkin käyttöäkin voidaan ajatella, jos kyse on henkilökohtaisesta ja perhettä koskevasta asiasta. Liiton tulevaisuutta koskevassaa keskustelusa toivotaan tietenkin oman nimen käyttöä. Täälläkin on toimituksen taholta toistuvasti pyydetty juttuja ja uutisaiheita. Kanava on edelleen auki loppusyksyn numeroihin."
Antivapari nostelee epätoivoisesti lakkauttamisvaatimustaan. Häntä harmittaa tämän viestin otsikko suunnattomasti.
Hyvä että pyydetään myös kriittisiä juttuja. Aiheita löytyy joka puolelta.
Ovatko oppilaitoskirjastot vähemmän byrokraattisia kuin monet kunnalliset kirjastot? Havaintoja?
Vaikea sanoa, koska on liian myöhäistä, koska esim. oppilaitoskirjastot ovat joustavamppia kuin kunnan kirjastot. Ja voihan kunnan kirjastonhoitajallakin olla hieman jouston varaa.
Kick off! Liikettä ohikulkiessa. Kyllä aloitteellisuus kannattaa.
Kirjastoissakin on, mutta hae oma. Poimi 3/2019 Uskomaton Vapaa Ajatettelija -lehti Voima-lehden jakotorneista. Tämä 8-sivuinen lehti on siis Voima-lehden liitteenä. Kannattaa ottaa talteen useampiakin lehtiä, koska niillä on käyttöä ensi vuonnakin.
Jotkut kunnat toimivat niin byrokraattisesti, että keräävät ja valmistelevat esitykset tilattavista lehdeistä ensi vuodlele jo kevään aikana pohjaksi hallinnonallansa budjettiesitykselle keskushalllintoon päin, Joten keväällä voi "ihmetellä", jos lehteä ei ole valikoimassa, ja tehdä esitys.
Toisessa ketjussa joku kirjoittaakin hyvin: "Olisi kummallista jos uskonnoille ja uskomuksille selkeästi poikkeava vaihtoehto ei tulisi kirjastoon.
Kirjaston tulee olla eteenpäin katsova kulttuurisesti monipuolinen instituutio, josta ihmiset voivat hakea erilaisia vaihtoehtoja laajentaakseen omaa maailman kuvaansa."
Helsingissäkin on monta aluekirjastoa, joihin lehti ei vielä tule.
Jotkut kunnat ja hallitnoitkunnat tosiaan valmistelevat budjettejaan jo keväällä. Ps. Tämän avauksen virittämänä foorimille tulee pian vieti, jossa kehotetaan lopettamaan kirjastojen tilaukset.
Kyllä, graafinen käyttöliittymä säilyy vielä pitkään, ja kun uskonnottomien määrä lisääntyy jatkuvasti kirjastojen pitää tarjota heidän erityiskysymyksiään käsittelevää luettavaa lehtilukusaleihin. Aloitteiden aika on jo nyt vuotta 2021 koskien.
Kirjastot avautuvat tällä viikolla. Hienoa. Lehtilukusalissa voi olla lukijamäärän rajoituksia. NYT voi myös kiinnittää huomiota ensi vuoden lehtitilauksiin, koska niitä valmistellaan jo ennen kesää. Esitä Vapaa Ajattelijaa lukusaliin. Uskonnottomien määrä lisääntyy koko ajan.
Lehteä tehdään pääasiassa vapaaehtoistyönä, vaikka taitossa on ammattitaittaja.
Nyt on tosiaan se aika vuodeta, että eesityksiä kannattaa tehdä. Kesästä välittämättä.
Kirjastonhoitajilla ei ole koko kesä lomaa, ja kesä on rauhallinen aika harkita lehtitilauksia ensi vuodelle.
Ihmiset jonottavat kirjastoissa Vapaa Ajattelija - lehteä todennäköisesti jo aamusta. Pääsihteerin kuvia voisi suurentaa ja niiden määrää lisätä lehden menekin lisäämiseksi
Elokuusas voisi tehdä vielä viimeisen kierroksen maakunnan kirjastoihin. Jotkut kirjastonjohtajat pystyvät päättämään vielä tässä vaihessa ensi vuoden lehtitilaukset.
Miten olisi soittokierros maakunnan kirjastoihin?
Sehän menee jo miltei markkinoinnin puolelle. Kuitenkin "aatteellinen " lehti.
Hyvä idea!
Kirjastoissa ihmiset voivat lukea 'Vapaa-ajattelijaa', ja näkevat miten ahdasmielistä huuhaata vapaa-ajattelu-uskonto on.
Vapaa-ajattelija -lehti kaikkiin Suomen kirjastoihin.
Kannatan!
Vapaa ajattelija -lehteä jonotetaan luettavaksi kirjastoissa. Olen myös nähnyt, miten monella lukijalla on mukanaan kosmoskynä ja eväspaperit, joiden kulmiin lukijat merkitsevät ylös lehdessä esiintyviä älyllis-tieteelliseen maailmankuvaan liittyviä havaintoja
Lehden ulkoasua voitaisiin tehdä vieläkin houkuttele vammaksi lisäämällä siihen pääsihteerin elämän pikku-uutisia, esim. Uskomattoman miehen elämäntapa - kolumnina
Samalla hänen kuviaan voisi lisätä kuten kuvien kokoakin
Tsekkaatko, vieläkö ehtii vaikuttaa oman kuntasi tai lähikirjstosi ensi vuoden lehtitilauksiin.
Yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen kirjastoihin ehtii kyllä vielä tehdä aloitteita. Ehtiikö hankintapäätöksiin, on kokeilun arvoinen asia.
JOs kirjasto voi vielä tehdä vuoden 2021 tilauksia, siihen on hyvä mahdollisuus lehden puolesta, koska numero 1/2021 ilmestyy vasta maaliskuussa. Kuitenkin lehden vuoden 2020 numeroita on mahdollisuus viedä näytekappaleiksi ja ilmaispaikoille. Lehtiä on jäänyt tavanomaista runsaammin, kun festarit ja messut on peruttu eikä lehtiä ole voinut olla esillä otettavaksi.
Nyt vähän epäotollinrn hetki. Viitsisin kuitenkin oppilaitoskirjastoihin. Ops ja uskonnottomuus.
Voit lähettää pyynnön alueesi kirjastosta, niin V A lähettää näytenumeron kesäkuussa.
Ensi vuoden tilauksiin voi vaikuttaa nyt keväällä.
Lehden sisältö koskettaa laajemmin uskonnottomia ja ei-uskonnoölisia.
Kyllä vaan, nyt kesällä on tosiaan se aika, kun kirjastonhoitajat tekevät listoja ensi vuoden budjetin pohjaksi.
Uskon että vielä ehtii saada tilaus vuodelle 2022. Mutta kiirettä pitää, koska systeemi usein jäykkä.
Nyt voi vielä joissakin kunnissa ehtiä, vaikka osa hoitaa jo kesällä. Toimi nyt.
Näitä+kaiken+maailman+vapaa-ajattelijoita+on+Suomessa+noin+1300+eli+0.02+%+väestöstä.
Harvassa+ovat+ne+ajattelijat,+jotka+kirjastoissa+vaparilehteä+lukevat.+
Kerran+Joensuun+pääkirjastossa+luin+
Vapaa-ajattelijaa.+Joku+oli+kirjoitellut+kynällä+lehden+sivujen+reunaan+:+
"+täyttä+uskontoa+"+tms.
Lisäksi+lehti+viljeli+jutuissaan+ja+kuvapiirroksissaam+jumalanpilkkaa.
Ei+ihme+jos+vaparit+eivät+menesty.
Näin+sanoo+Raamattu,+Jumalan+Sana:
*Herran+kirous+on+jumalattoman+huoneessa,+mutta+vanhurskasten+asuinsijaa+hän+siunaa.+
Pilkkaajille+hänkin+on+pilkallinen,+mutta+nöyrille+hän+antaa+armon.*+
Sananl.+33:33,34
Aina kannattaa yrittää. Voi olla että ensi vuoden tilaukset tehty.
Lähetä lehteen kirjaston postiosoite näytenumeroa varten.
VA numeroa 4/2022 postitettiin kirjastoihin näytenu.erona.
Kyllä, kevät on hyvä aika tehdä aloitteita v.23 ajatellen.
Näin se on,että tilauslista on esillä jo keväällä.
Kyllä, nyt kun kirjastot ovat auki, ja viimeistään elokuun alussa. Mieluummin jo nyt viestä.
Toivomuksen esittämisen aika. Täytä vaikka joku lappu kun käyt.
Juuri nyt alkusyksystä on oikea aika tehdä aloite Vapaa Ajattelijan tilaamisesta kotikirjastoon vuodelle 2023. Uskonnottomien määärä lisääntyy kaiken aikaa. Kirjaston pitää palvella heitä tilaamalla myös leille suunnattu lehti,.
Ei tarvita. Lehti löytyy netistä, joten kirjasto voi ohjata lehteä haluavan suoraan päätelaitteelle. Tilausmaksut säästyvät kuntalaisille tärkeämpiin hankintoihin.
Antivapari haluaa lehden pois. Ei ole sananavapautta suosiva asenne tuollainen. Eri asia on, jos kaikki paperilehdet poistettaisiin ja lopetettaisiin.
Kunnan varojen järkevä käyttö ei ole antivapariutta. Vaparien määrän jyrkkä lasku kielii siitä, ettei lehdelläkään ole kiinnostavuutta. Ja lehdenhän pääsee lukemaan koneelta, joten lukumahdollisuus säilyy eikä sitä tarvitse estää.
Putinpresettä nuolevaa va-lehteä pitää levittää joka paikkaan jotta kaikki näkevät taistolaispohjaisen pskanpuheen ja ymmärtävät että tämän porukan kanssa ei saa olla missään tekemisessä kansanvaintajan paimentolaisten maahantuonnin ja venäläisyyden äänitorven ai niin vielä pakkoruotsipskanlevittäjä lianderssonin
Syyskuun alussa on oiva aika lehtitilauzaloitteille. Uskonnottomia tulee lisää.
Seuraavan kirjastoretnen ohjelmaan. Myös viesti. Tai perintei en paperikirje.
Vapaa Ajattelija numeroa 3/22 on menossa näytenumeron aika moniin kirjastoihin. Parin kolmen viikon sisällä.
Oman kotikunnan lisäksi voi vinkata naapurikuntiin.
Tämä on ihan merkittävä juttu, vaikka sinänsä lehden tilausmaksu on sen verran edullinen, että bisnestä ei tilausten hankinta ole.
Oma kunta ja maakunnan muut kunnat. Pieni kierros. Kiitos.
Voit pitää sitä kohtalaisena saavutuksena, jos hankit tilauksen
Sillä voi vedota myös toisten kuntien kirjastoissa.
Kai voi harrastaa energiasäästöä ja käyttää puhelinta.
Vielä ehtii tehdä ehdotuksia. Näytenumero 2/22 lähetetty moniin kirjastoihin.
Voit siis kysyä, onko VA:ta näkynyt.
Käy. Tai pistä viestiä. Esittele itsesi ja esitä perusteltu toiveesi.
Vielä voi kysellä.
Tilannekuva. Näytenumerio, esim. 4/22.
Kaikki vuodenajat ovat sopivia. Voit myös kysyä, haluavatko näytenumeron. Tai ovatko saaneet. Voit luvata, että toimitat näytenumeron. Ilmoita paikka lehdelle, niin lehden julkaisija varmaan lähettää.
Nyt jo vuotta 2024 koskien.
Kyllä. Vuoden 2024 tilauslista päätetään jo kesällä
alamäki on niin selvä, intellektuellien järjestöstä hörhöjen lahkoksi
lehden voi piilottaa jonnekin
Hitaita ovat byrokratian rattaat.
Joensuun kirjastossa vilkaisin kerran "Vapaa-ajattelija"
-lehteä. Joku oli kirjoitellut lehden reunaan :
"täyttä uskontoa tämä juttu" yms. reunahuomautuksia.
K Parviainen
Äänestä
Hoida, jos voit. Ota yhteyttä ja esitä toivomus.
Kyllä, nyt on korkea aika. Kiituusti.
Joko aloitelapulla tsi ihan puhtaalla paperilla taikka sähköpostiviestillä