Jonathan Cahnista oli kirjoitus tämänpäiväisessä New York Times -lehdessä

Artikkelissa kerrottiin mm. siitä, että Cahn "vertaa Amerikkaa Israelin muinaiseen kansaan. Cahn väittää artikkeiln mukaan, että kaikentyyppisillä nykypäivän politiikoilla on raamatullisia vastineita. Esimerkiksi Bill Clinton ja Hillary Clinton ovat nykypäivän vastineita pahalle Ahabille ja Jezebelille. Trump taas on soturi-kuningas Jehu, joka otti hallinnan kansasta ja heitti epäjumalia pääkaupungista.

(lähde: https://www.nytimes.com/2019/03/15/nyregion/trump-preacher-magachurch.html?action=click&module=Editors Picks&pgtype=Homepage)

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis Ahabiin ja Iisebeliin.

    • Kuningas Jehusta kerrotaan Toisessa kuningasten kirjassa, luvuissa 9 ja 10.

    • TonttuToljanteri

      Eli siis Jahve, tuo kaikkien jumalien Uuno Turhapuro, lähetti Cahnin mukaan sanansaattajakseen tänne dementoituneen, korruptoituneen, rasistisen ja vihapuhetta kylvävän idiootin?

      No sopii kyllä hyvin yhteen raamatun muun sisällön kanssa.

    • Jonathan Cahn on hupiukko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      164
      1551
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe