Olin tänään Lahden Vapaaseurakunnan tilaisuudessa ja tuo kokouksen vetäjä alkoi puhua kymmenyksistä...
Ottipa puheeksi vielä senkin, että kun antaa Jumalalle, niin Jumala moninkertaistaa sen sinulle takaisin...
Uudessa Liitossa ei ole kymmenysoppia. (Antaminen kyllä)
Vanhassa Liitossa ei ole kymmenysoppia, se on ihan jotain muuta!
Tässä joitakin Tooran säädöksiä Vanhasta Liitosta:
Tooran lain käsky 403:
Ei muuttaa käskyä eroittaa t'rumah ja kymmenykset; erottaminen olkoon järjestyksessä ensihedelmät alussa, sitten t'rumah, sitten ensimmäinen kymmenys, ja viimeisenä toinen kymmenys (2.Moos. 22:28).
Vanhassa Liitossa on siis kahdet kymmenykset, joista on eri ohjeet ja sitten vielä ensihedelmät ja trumah (pyhät lahjat)
Miksi tuollaista väärää oppia julistetaan? Miksei Suomen Viikkolehti tee selväksi, ettei tuollaisia vääriä oppeja saa enää julistaa?
Jumalako siunaisi väärän opetuksen?
Jumalako maksaisi sinulle väärällä mammonalla? Perkele maksaa väärällä mammonalla!
Rukoilkaa, että löytäisin seurakunnan, jossa ei opeteta vääriä oppeja eikä menestysteologiaa!!
Olisin halunnut lähteä kesken kokouksen pois! En halua olla mukana seurakunnassa, jossa opetetaan valhetta!
Mikäli Suomen Viikkolehti julkaisee kymmenysoppijutun vielä kaiken päälle, eroan heti Vapaakirkosta ja vapaaseurakunnasta!! En halua olla mukana valheessa!
Kyllä minä niin mieleni pahoitin!
Kyllä minä niin mieleni pahoitin, kun ..
5
113
Vastaukset
- AGAG
Meidän seurakunnassa kävi yksi Lahtelainen pastori kyttäämässä Oli kuin puru mieheksi. Vanha käppänä jolla ei ollut oikeen mitään sanottavaa. Murjotti vain. Toivottavasti on jo kuollut ja kuopattu..
- Poismenossa
Tuosta Viikkolehdestä, sehän on tämän uuden liikehdinnän, ( Olkoon toronto tai uuskarismaattisuus ja menestysteologia) äänitorvi . Klasssista vapaakirkollista Raamatun opetusta ei enää ole. Tämän uuden opetuksen lähteet ovat jossakin anglo-amerikkalaisen karismaattisuuden aalloissa. Siellä ratsastaa vapaakirkko.
- pttk
Moi, pyhyyden palvelus työn seurakunta, jonka Jumala Herra Jehova on synnyttänyt, on oikea Seurakunta tähän lopun ajan eksytyksestä pois pääsemiseen, kannattaa kuunella Jeesus on Herra radioita, Repent Finland.fi /sivujen kautta pääsee sinne. Keniassa on kokous 24.3 2019 nyt viikon loppuna. Ja siellä on iso herätys menossa. Tää on tosi aitoa, monetkaan paikallis seurakunnat ei kiinnitä huomiota suureen herätykseen, joka on alkanut jo Keniassa, ja seurakunta tullaan kohta tempaamaan ylös. Tsemppiä sulle, toivottavasti saat jotain tästä, ja pääset seurakunnan ylös tempaukseen mukaan, joka kylästyit kymmenyksistä jauhamiseen. Jeesus on Herra! tv7 ja monet paikallis seurakunnat on nyt eksyksissä, eivät välitä näyttää ja puhua Kenian herätyksestä mitään, tv.ssä eikä puheissaan, seurakunnissa ympäri suomea. Toivon että saat tästä jotain. Oon eläny ite synnissä, tiedän mitä synnin seuraukset on. Jumala vihaa syntiä oon huomannu sen todella. Ne seurakunnat jotka eivät varoita synnistä eivätkä saarnaa parannuksen tekoa, ei missään nimessä voi olla mukana kohta tapahtuvassa ylös tempauksessa, sellaisen tiedon oon saanu, että toinen aikakausi on alkaa, heti sen jälkeen kun seurakunta on temmattu. kaikilla on nyt mahollissuus saada puhtaan valkoinen kirkas vanhurskauden vaate, jotka ovat kytkettynä, tähän maailman laajuiseen herätykseen.
- nöyränä
Raamattu sanoo. jos joku sanoo teille , menkää sinne tahi tuonne, sillä siellä on Herra. Mutta minä sanon teille," älkää menkö, ettette kadottaisi uskoanne". Publikaani meni kammioonsa, löi rintaansa ja sanoi."Herra, ole minulle syntiselle armollinen".
- Manimanimani
Rahapussi auki vain. Sitä vartenhan nuo kaikki seurakunnat on perustettu. Kuka on niin hölmö,että sinne menee joutaakin rullata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1624093Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä372403- 1552121
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161699- 801282
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241240Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https311139Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1441092Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.100908Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.115830