400 työpaikkaa uhattuna. https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000006039158.html
Stora Enso aloittaa yt:t Oulussa
gihdq
31<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Siis selvennettäköön: 400 persettä vähemmän pyyhittävänä .....
No mites nyt eikös sen Suomen työllisyyden pitänyt olla kovassa nousussa Sipilän mukaan ? ? ?
Että silleen.
No Sipilä ei ole joutanut Ouluun suunnittelemaan paprukoneen muuttamista nanosellukuidulle, että saataisiin niitä pahvipukuja kauppoihin. Rässitkin pysyisi suorina kun on aaltokartonkia välissä ja lämmönpitävyys huippua.
osaavasta porukasta huutava pula , kuuletteko huutava , on haalittava meren turskatkin hommiin , antaakaa kiky, antakaa lomarahat , alentakaa palkkojanne, antakaa elämänne , kotimainen kysyntä vaatii , suomalaista avainlippu tuotantoa.....on aika kävellä kyykyssä ,...........pässit narun jatkona
ihmeen yhtäaikaisia yt. euvotteluja , aivan kuten 2008 , tulee ihan puskista , johto lukee selvästi ajatuksia toisiltaan , lakihan sanoo että jos edes ajatellaan vähentämisä , pitää aloittaa neuvottelut , nyt yhtäaikainen yt aalto kertoo että on menty jo pidemmälle jälleen kerran , on ajateltu ja sen päälle suunniteltu ja sovittu ja sitten huudellaan yt " aloituksia" .....kusettaja voittaa aina.
firmoissa ei saada normaalisti muutemassa kk mitään valmista ja noissa yt kemuissa jo 2 viikossa saadaan riittävä selvyys kaikesta.
Olsit lukenu uutisia. Koko viime vuosi on ollu tiedossa asia. Tilaa tehdään Ruotsin paperin tuotantoon ja ukot Suomen tehtailta ulos tai pakkolomille.
https://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/kylla-tama-tunteita-ja-epavarmuutta-herattaa-sanoo-paaluottamusmies-stora-enson-oulun-massalomautusaikeista-tuntuu-myos-tilipussissa/811153/
osinkokevät 2018..........tullin bitconi kevät 2018..........kaikki jäi näkemättä...paitzi kusetuskevät.
Porvaripääministerit ovat tehneet Suomesta Ruotsin alusmaan taas. Vanhanen piiloutui Stora Enson antamien kommenttien taakse, kun näitä viennin nujertamispäätöksiä tehtiin.
Stora Enso ja vastaavat yritykset valmistautuvat kansanrintamahallituksen tuloon.
Jos maata johtaa puolueet, jotka ideologiansa mukaan pyrkivät kansallistamaan tuotantolaitokset, ei kai ole mikään ihme, jos kansainväliset läntiset firmat, kuten Stora Enso, pyrkivät suojaamaan toimintaansa.
Ruotsi on jo paljon turvallisempi maa näille yrityksille ja jopa laadukkaampikin.
Poliittinen lakkoilu on turmiollinen ase vasemmiston käsissä pyrittäessä muuttamaan yhteiskuntajärjestystä sosialistiseksi.
Tuo mon aivan lapsellista, ketkä myivät pilkkahintaan tämän maan ruotsalaisille ja norjalaisille, tollo käytöstapoja vaativa Katainen.
Ahonenhan se taisi viimeksi yrittää ajaa paperiteollisuutta pois Suomesta. Nyt ovat samanlaiset pelot koskien muutakin teollisuutta,joihin pitää valmistautua kaiken varalta, vaikka vaalit ovat vielä edessäpäin.
Paperialan työsulku ei ollut mitään verrattuna Vanhasen ja Kataisen toimiin. Heillä oli 10x vaikutus sellu hintaan.
https://images.cdn.yle.fi/image/upload//w_1199,h_813,f_auto,fl_lossy,q_auto/13-3-10303233.png
tää tarkottaa sitä että 400 kaarnaveneenkapteenia voidaan pakkopalauttaa lisää, heti? kun tuli omaa reserviä kortistoon
Mikä on ettei yksikään politiikko rynnännyt Ouluun ja vaahdonnut, että hän tekee kaikkensa, että työläisten ja heidän perheidensä toimeentulo taataan?
muhametteja tuli turvallisesta Ruotsista meni Kokoomuksen Orpo paikalle varmistamaan että viranomaiset eivät käännytä niitä takaisin Ruotsiin kun niillä ei ollut todellisuudessa mitään perustetta tulla Suomeen mutta Orpo esti käännytykset.
Jälleen lisääntyy työvoimapula....
Lisätään veroja puulle, metsänomistajille, työntekijöille, tehtaanpiipuille, autoilijoille niin kyllä se siitä iloksi muuttuu.
Keskustapuolue ei olekkaan enää huolissaan raiskausalue oulusta.....jännä juttu...
Ilmastoteko, maailma pelastuu ja vihervasurit hurraa.
Kui se ny sillai käv, meil karjalas on askarta aiva riittämiin?
Eipä ollut kikystä pelastajaksi. Voidaan siis lopettaa pois turhana. Sama koskee aktiivimallia.
sotakorvaukset , lama, yt, huonohetki, huonohetki maailmalla, huonohetki meillä.......missä välissä sitä paikallista sopimista hoidetaan , eli kysellään vastalääkettä nouseviin hintoihin.
siihen halpaan kun astutte saatte paskahalvauksen , koskaa ei näy esimiestä , juuri nyt ei ole aikaa , katotaan sitä sun palkkaa sit yt potkujen jälkeen...... luu5 ja lihakset on suojana
Ay-liittojen heikentyminen alkaa näkyä yhä selvemmin Suomessa. Liittoon kuulumaton työntekijä on kuin pikkuinen vuotava jolla myrskyävän valtameren aalloilla, kun monikansalliset yhtiöt toteuttavat niiden ainoaa tarkoitustaan: tehdä maksimaalista voittoa omistajille.
Hienoa, että saadaan saastuttavia tehtaita ajettua alas. Muuten, lehtiä ei kannata kenenkään enää tilata, metsiä säästyy. Kaikki ilmastotalkoisiin, maailma pelastuu.
Merkittävää tässä Oulun tapauksessa on, että Suomi on esimerkki maailmalle ilmastoa saastuttavan teollisuuden alasajossa.
Seuraavia kohteita toivoisi olevan mm. Mayerin talakka Turussa, joka rakentaa hupialuksia hyväosaisten käyttöön ja Rauman telakka, joka tekee sotalaivoja tappamista varten.
Akkuteollisuuden rakentaminen on estettävä, kyseessä on karmea ilmastosaastutus. Akkumineraalien kaivostyö on heti lopetettava.
Polttomoottoristen yksityisautojen käyttö kielletään ja ulkomaisen lihan hintaa jollakin niksillä korotetaan.
Yksityinen työterveyshuolto lopetetaan, koska se aiheuttaa epätasa-arvoa.
Pieneläkeläisille tulee 30 euroa lisää kuukaudessa ja ay- liittojen pomoille Teollisuusliiton Riku Rinteen kaltainen 6000 euron kuukausittainen kuoppakorotus palkkaansa ( sama työ, sama palkka ).
Hyviä ehdotuksia. Nyt tulee konkretiaa ilmastokeskusteluun. Mitä muuta voitaisiin tehdä? Alv:n nosto voisi purea nopeasti ja saataisiin turhaa kulutusta leikattua.
kaikki valtiolle hommiin ettei seuraava nousukausi jää näkemättä , kun ei voida myydä valtion omaisuutta yksityisille , 2007 - 2018 valtio otti velkaa 55 miljardia 2014-1018 myytiin ja tienattiin valtion firmoista 14 miljardia.....nyt kaikki puhaltamaan yhteiseen elitin hiileen lisää ilmaa , loput kerää risuja kokkoon.....vahvat nousee aina, menkää heikot salille.
Suomi suomalaisille ja kansainväliset firmat pois Suomesta saastuttamasta kaunista kotimaatamme. Kaikki firmat, joissa on yksikään ulkomaalainen kapitalisti osakkaana, pois heti ja suomalaisomisteiset tuotantolaitokset, vakuutusyhtiöt, pankit, apteekit, maatilat kansallistetaan ja otetaan työväenluokan käyttöön.
Ensimmäinen tehtävä on kuitenkin viedä sote läpi. Siihen ei pidä sotkea mitään poliittista peliä, vaan tyydytään yksityislääkäritoiminnan kieltämiseen.
Seuraava tehtävä on polttomoottoristen yksityisautojen kieltäminen ja ulkolaisen lihan hinnan nostaminen.
kapitalistin paras kaveri on kommunisti joka rakentaa ja ylläpitää infraa ja huolehtii niistä hyväksikäytetyistä jotka kapitalisti potkii pakkaseen.
kapitalisti hyvää hyvyyttään antaa ihmisille töitä , voitot kapitalisti saa ihan muualta.
kapitalisti ei tukia kaipaa eikä pyytele kuten kommunistit.
kapitalisti ei harrasta vuokra asuntobisnestä jolla kommunisti asutetaan toisen kommunistin rahoillaa että saa kapitalisti työläisen käytettäväksi.
käet munii kommunistin pesiin , käenpoikasesta tulee silti kapitalistinisti.
ei maailmassa ole oikeita kapitalisteja, kukaan ei pärjää omillaan , on vain rosvokummunisteja.
jos omiin käsiin saat mahtumaan , enemmän mitä mitä jaksat kantaa olet varas.
Jäiskö sieltä Storalta hyvä pannu keittää moonshinea?
Viimeaikaisten voittojen perusteella kohtuullinen irtisanomisraha olis noin miljoona jokaiselle jolla pärjäisi eläkkeelle asti eikä rasitettaisi yhteiskuntaa.
Kai kapitalisti pitää huolta omistaan, ettei kommareiden tarvitse korottaa kapitalistin verotusta .