Mies joka tietää milloin maailmanloppu tulee

harriveijonen

MIES JOKA TIETÄÄ MILLOIN JEESUS TULEE

Keskiverto uskovainen "tietää", että Isä yksin tietää milloin Jeesus tulee. Siinä vääristellään sekä sitä, että on kysymys päivän tietämisestä että sitä, että kohta ei lainkaan liity Jeesuksen tulemukseen vaan maailmanloppuun niinkuin Raamattu sanoo: taivas ja maa katoavat, mutta siitä päivästä ei tiedä kuin Isä yksin. Etene tällaisessä pimeydessä sitten lopun profetian tietävimmäksi henkilöksi niin vastustus on valtava, mutta onneksi Matteus 24:45 lupaa tällaiselle uskolliselle ja ymmärtäväiselle palvelijalle Herran koko omaisuuden hoidon.

En ole keksinyt milloin seurakunnan ylösotto tulee ihan lähiaikoina vaan jo Kipinä-lehdessä 1979 kirjoitin valerauhan ylösottoineen tulevan. Kysymys on siitä, minkä Paavali sanoo, että ylösoton päivä ei tule ennen kuin Antikristus ilmestyy (2 Tess 2:4). Ymmärrys on lisääntynyt siihen, että hän ilmestyy vahvistamaan Jerusalemin valerauhaa yhdessä monien kanssa (Dan 9:27). Silloin monet ylistävät saavutettua rauhaa "nyt on rauha ja turvallisuus" ( 1 Tess 5:3) ja valvovat uskovaiset katoavat yläilmoihin. Ei yhtä päivää tiedetä vaan niinkuin Nooan aikana tiedettiin vedenpaisumuksen tulo niin tiedetään ylösotonkin tulo noin viikon tarkkuudella. Tai siis mm. minä tiedän, ja tietämättömät jäävät vihan aikaan. Sanoohan Raamattu, että tyhmät neitsyetkin tietävät lopulta minä yönä Ylkä tulee. Se yö on se lyhyt ajanjakso valerauhaa ylistettäessä.

Tärkeintä on tietenkin valmistautua ylösoton tuloon. Ensin pitää tehdä parannus ja uskoa evankeliumi. Sitten vaeltaa Herran tiellä pyrkien pyhitykseen. Rohkaisua ja opetusta saa internetsivuiltani http://wwnet.fi/users/veijone/.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikuussavoiasua

      Mihinkä ylös te menette, kuuhunko ?

    • Jyväskylä

      Haluan tulla uskoon ja pelastua, voitko rukoilla uskoontuloni puolesta, t nainen 29 wee Jyväskylästä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3504
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      139
      1911
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1661
    4. 85
      1530
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      88
      1524
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1196
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1160
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1146
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      72
      1101
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    Aihe