PS laski mitä maksaa humanitäärinen maahanmuutto

liian_kallista

Suomen perusta -ajatushautomon perussuomalaisille tekemän selvityksen mukaan (siirryt toiseen palveluun)Irakista Suomeen muuttaneen aikuisen aiheuttamat kustannukset julkiselle taloudelle ovat 690 000 euroa koko hänen elinkaarensa aikana. Somaliasta muuttaneet kustannukset ovat 950 000 euroa.

Selvityksessä ennakoidaan yhden henkilön valtiolle ja kunnille aiheuttamia kustannuksia ja toisaalta häneltä kertyviä verotuottoja siihen saakka, että hän täyttäisi 101 vuotta. Oletuksena on että Suomeen muuttaessaan henkilö on 20–24-vuotias.

9

61

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stop_tykkänään

      Irakilainen 690 000 ja Somali 950 000. Meillä ei varaa elättää näitä, vaan humanitäärisestä maahanmuutosta on luovuttava heti.

      Päälle mahdolisten rikosten ja raiskausten aiheuttaman hirvittävät henkiset traumat, joiden kustannuksia ei voi millään rahalla laskea.

    • miksi.noin.vanhaksi

      Kalliiksi kyllä lähes jokainen tulee jos elää 101 vuotiaaksi. 80 vuotiaaksi olisi vähän realistisempi laskutapa.

    • repuplikaani

      Tasa-arvon nimissä kailta Suomessa on lopetettava ilmainen terveydenhuolto Trumpin esimerkin mukaan ja näin säästyy satoja miljardeja euroja kaikista Suomen asukkaiden elinkaaresta. Näin voidaan toteuttaa myös tasa-verotus.

      • Ököhkgufy

        Laitetasn samalla verot ja työllisyys USAn tasolle.


    • Mikä on se maa mikä antaa tehdä tämän itselleen? Sverige och Svenskfinland!
      Svenskfinland förstås på persunas kostnad.

    • jussikka

      Hakkaraisen tekemä laskelma.

    • voijeesussentään

      Maatamme ajetaan konkurssiin oikein olantakaa. Koskahan kansa nousee vastustamaan, no toivottavasti vaaleissa näytetään mistä kana pissii. Noille vieraslajeille olisi viisaampaa maksaa kunnon potti esim. 50.000€/per.nenä että lähtisivät pois, kerran kirpaisisi mutta olisi vaan murto-osa siitä mitä maksavat täällä kehdosta hautaan elätettyinä.

    • laskekaa-kaikki-myös

      Paljonko maksaa kantasuomalainen pummi joka ei koskaan tee töitä,
      mutta nostaa sossu tuet, sekä käy sairaanhoidossa sekä tekee rikoksia?

      Voisiko persut laskea myös muille vastaavat summat?
      Mustalaiset?

      • korreeta

        Mustalaiset ovat eritys-suojeluksessa, heiltä ei vaadita mitään. "kato äiti juhlakansaa, sano pikkupoika kun mustalaisia näki".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      76
      6950
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6038
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      54
      3374
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3089
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1622
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1358
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1076
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1063
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      980
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      957
    Aihe