Briggs & Stratton kuluttaa 24-kertaisesti energiaa sähkökäyttöiseen verrattuna :O

Kesä_taas_edessä

Laskeskelin tässä omien kokemuksien ja mittauksien perusteella, että polttomoottorilla toimiva ruohonleikkuri on aikamoinen bensasyöppö kiitos kaasuttimen ja sivuventtiilitekniikan. No nämä ovatkin Jenkkilästä ajalta ilmainen bensiini. Mutta energiatehokkuus on silti käsittämättömän huono.

Polttomoottorileikkuri on painoltaan noin kolminkertainen mikä saa leikkaajankin kuluttamaan energiaa ja hikoilemaan. Polttomoottorin melu ja pakokaasu ärsyttää sekä tankkaamisen hitaus, sotku, haju ja bensan hakeminen kanisterilla.

Polttomoottorissa on sellainen ongelma, että paksussa ruohossa ja heinikossa leikkurin vääntö tipahtaa kierrosten laskiessa ja se sammuu, vaikka kierrostenrajoittimella on yritetty lisätä väännönnousua. Sähkömoottori vääntää niin perkeleesti.

Brigss Stratton on myös aikamoinen varaosasyöppö. Bosch Rotak sen sijaan on toiminut ensimmäiset 9 kesää ilman ongelmia. Vain terän teroitus viilalla keväisin ja pesu käytön jälkeen. Höyhenkevyenä se on nopea pyöräyttää pensaiden ympäri. Pensaitakin olen sillä silpunnut laskevalla käynnissä olevan leikkurin pensaan päälle. PRRÄÄÄÄÄÄÄTTS! ja silppu lentää.

Vertailussa siis Briggs Stratton 3,5 hv ja Bosch Rotak 43Li.

Voidaan todeta, että 2010-luvun akkutekniikka hakkaa 1920-luvun polttomoottorin mennen tullen. Iki maailmassa en enää koskisi polttomoottorileikkuriin.

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Insinöörin_ymmärrys

      Kumma juttu kun kiinteistöhuollot, kaupungit ja kunnat eivät ole tajunneet nerokasta ideaasi. Ammattimallin Klippo ilman mitään mukavuuksia kestää huollettuna loputtomiin. Oma vähän käytettynä ostettu kone 30 vuotta vanha ja pyörii kesäisin pari-kolme tuntia joka viikko. Teknisiä ongelmia nolla. Naapurit kuluttaneet samassa ajassa jo useamman rimpulaleikkurin.

    • Klippolla_15_vuotta

      Montako sataa neliötä tuolla akkkuleikkurilla saa yhdellä latauksella leikattua?

      Onko se allesilppuavaa mallia?

    • Kkkkkffff

      Älä vaan laske sen sähkön tuottamiseen mennyttä energiaa. Oleta, että sähkö tulee seinästä.

    • senkinpärisijät

      Omakotitaloissa leikattavan nurmikon koko jotain 200-300 neliötä, joten ne hel...tilliset pärisijät voisi kieltää. Miksi se meteli on aloitettava sunnuntaisin aurinkoisimpana päivänä. Pilvisiäkin päiviä riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1548
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      24
      1080
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1044
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      970
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      906
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      845
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe