Briggs & Stratton kuluttaa 24-kertaisesti energiaa sähkökäyttöiseen verrattuna :O

Kesä_taas_edessä

Laskeskelin tässä omien kokemuksien ja mittauksien perusteella, että polttomoottorilla toimiva ruohonleikkuri on aikamoinen bensasyöppö kiitos kaasuttimen ja sivuventtiilitekniikan. No nämä ovatkin Jenkkilästä ajalta ilmainen bensiini. Mutta energiatehokkuus on silti käsittämättömän huono.

Polttomoottorileikkuri on painoltaan noin kolminkertainen mikä saa leikkaajankin kuluttamaan energiaa ja hikoilemaan. Polttomoottorin melu ja pakokaasu ärsyttää sekä tankkaamisen hitaus, sotku, haju ja bensan hakeminen kanisterilla.

Polttomoottorissa on sellainen ongelma, että paksussa ruohossa ja heinikossa leikkurin vääntö tipahtaa kierrosten laskiessa ja se sammuu, vaikka kierrostenrajoittimella on yritetty lisätä väännönnousua. Sähkömoottori vääntää niin perkeleesti.

Brigss Stratton on myös aikamoinen varaosasyöppö. Bosch Rotak sen sijaan on toiminut ensimmäiset 9 kesää ilman ongelmia. Vain terän teroitus viilalla keväisin ja pesu käytön jälkeen. Höyhenkevyenä se on nopea pyöräyttää pensaiden ympäri. Pensaitakin olen sillä silpunnut laskevalla käynnissä olevan leikkurin pensaan päälle. PRRÄÄÄÄÄÄÄTTS! ja silppu lentää.

Vertailussa siis Briggs Stratton 3,5 hv ja Bosch Rotak 43Li.

Voidaan todeta, että 2010-luvun akkutekniikka hakkaa 1920-luvun polttomoottorin mennen tullen. Iki maailmassa en enää koskisi polttomoottorileikkuriin.

5

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Insinöörin_ymmärrys

      Kumma juttu kun kiinteistöhuollot, kaupungit ja kunnat eivät ole tajunneet nerokasta ideaasi. Ammattimallin Klippo ilman mitään mukavuuksia kestää huollettuna loputtomiin. Oma vähän käytettynä ostettu kone 30 vuotta vanha ja pyörii kesäisin pari-kolme tuntia joka viikko. Teknisiä ongelmia nolla. Naapurit kuluttaneet samassa ajassa jo useamman rimpulaleikkurin.

    • Klippolla_15_vuotta

      Montako sataa neliötä tuolla akkkuleikkurilla saa yhdellä latauksella leikattua?

      Onko se allesilppuavaa mallia?

    • Kkkkkffff

      Älä vaan laske sen sähkön tuottamiseen mennyttä energiaa. Oleta, että sähkö tulee seinästä.

    • senkinpärisijät

      Omakotitaloissa leikattavan nurmikon koko jotain 200-300 neliötä, joten ne hel...tilliset pärisijät voisi kieltää. Miksi se meteli on aloitettava sunnuntaisin aurinkoisimpana päivänä. Pilvisiäkin päiviä riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      97
      5679
    2. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3168
    3. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      205
      3081
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3075
    5. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      23
      2406
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      10
      2372
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2263
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      246
      1841
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1466
    10. 6
      1328
    Aihe