Tunnuslukutaulukoiden poisto on virhe

vituttaa.nykyaika

Miksi pankeilla on vimma muuttaa toimiva systeemi epäluotettavaksi pakottamalla tunnuslukutaulukot pois ja tilalle joku yksi tunnusluku tai "biometrinen" tunniste. Mulla ei edes ole sormenjälkilukijaa puhelimessa enkä luota sellaisten pellepeloton -vekottimien turvallisuuteen.

Tunnuslukutaulukoissa tunnusluku vaihtuu joka kerta, eihän sen parempaa turvatekijää olekaan, VARMASTI paljon turvallisempi kuin joku yksi tunnusluku vaikka olisikin itse keksitty!

Perkele että minä en pidä ollenkaan nykyajan kehityksen suunnasta, heikennetään pankkitunnusten turvallisuutta tällä tavalla ja sitten kuitenkin syyllistetään tavan ihminen jos joku tilimurto tapahtuu saatanan vitun mulkkupaskiaiset perkele!

Vittu, minä kun vielä vedän kaikki rahat pois pankista omaan taskuun...

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen täysin samaa mieltä !!!
      Mikä on turvallisempi kuin taulukko himassa jemmassa.
      Taulukkohan poistetaan sen takia, että se on "muka" helppo kopioida.

      Saman johtopäätöksen mukaan pitäisi poistaa pankkikortit.
      Pankkikortteja skimmataan automaateilla jatkuvaa syöttöä ja
      toisen tiedoilla pystyy ostamaan netissa kamaa vaikka kuinka paljon.

      Jos varas saa lähimaksukortin käsiinsä sillä voi täräytellä ostaa niin monta kertaa kuin kerkii
      ennenkuin omistaja huomaa sen kadonneen.

      Tunnuslukutaulukko ei mene vialle,
      siitä ei lopu akku,
      se toimii aina !!!

      Eikö sen voi antaa olla käytössä muitten tunnistautumisten rinnalla ?
      Ketä se haittaa ? Pankkia tietysti, mutta ne hyötyy asiakkaan rahoista koko ajan,
      että ei mene tappiolle pankit.

      Tilimaksut nousee, palvelut vähenee.

      #€%&€## !!!

    • Anonyymi

      Pankit ei piittaa meistä asiakkaistaan mitään,tunnuslukutaulukko on paras,nyt pakotetaan mobiilisovellukseen jota en koskaan ota,se hakkeroidaan ym,tilasin nordean piku miniläpyskän se on pakko ottaa nyt syyskuussa käyttöön.Todella huonontua pankeilta suostua eu direktiiviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      150
      9813
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6213
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      33
      5567
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      177
      5467
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4518
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4502
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2991
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      129
      2956
    Aihe