Miksi pankeilla on vimma muuttaa toimiva systeemi epäluotettavaksi pakottamalla tunnuslukutaulukot pois ja tilalle joku yksi tunnusluku tai "biometrinen" tunniste. Mulla ei edes ole sormenjälkilukijaa puhelimessa enkä luota sellaisten pellepeloton -vekottimien turvallisuuteen.
Tunnuslukutaulukoissa tunnusluku vaihtuu joka kerta, eihän sen parempaa turvatekijää olekaan, VARMASTI paljon turvallisempi kuin joku yksi tunnusluku vaikka olisikin itse keksitty!
Perkele että minä en pidä ollenkaan nykyajan kehityksen suunnasta, heikennetään pankkitunnusten turvallisuutta tällä tavalla ja sitten kuitenkin syyllistetään tavan ihminen jos joku tilimurto tapahtuu saatanan vitun mulkkupaskiaiset perkele!
Vittu, minä kun vielä vedän kaikki rahat pois pankista omaan taskuun...
Tunnuslukutaulukoiden poisto on virhe
2
148
Vastaukset
- Anonyymi
Olen täysin samaa mieltä !!!
Mikä on turvallisempi kuin taulukko himassa jemmassa.
Taulukkohan poistetaan sen takia, että se on "muka" helppo kopioida.
Saman johtopäätöksen mukaan pitäisi poistaa pankkikortit.
Pankkikortteja skimmataan automaateilla jatkuvaa syöttöä ja
toisen tiedoilla pystyy ostamaan netissa kamaa vaikka kuinka paljon.
Jos varas saa lähimaksukortin käsiinsä sillä voi täräytellä ostaa niin monta kertaa kuin kerkii
ennenkuin omistaja huomaa sen kadonneen.
Tunnuslukutaulukko ei mene vialle,
siitä ei lopu akku,
se toimii aina !!!
Eikö sen voi antaa olla käytössä muitten tunnistautumisten rinnalla ?
Ketä se haittaa ? Pankkia tietysti, mutta ne hyötyy asiakkaan rahoista koko ajan,
että ei mene tappiolle pankit.
Tilimaksut nousee, palvelut vähenee.
#€%&€## !!! - Anonyymi
Pankit ei piittaa meistä asiakkaistaan mitään,tunnuslukutaulukko on paras,nyt pakotetaan mobiilisovellukseen jota en koskaan ota,se hakkeroidaan ym,tilasin nordean piku miniläpyskän se on pakko ottaa nyt syyskuussa käyttöön.Todella huonontua pankeilta suostua eu direktiiviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457859
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/875419Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593859Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913829- 983569
- 553203
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743182Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342578IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112252- 521688