Ateismin arviointia

Ateismi on hyvyyttä, koska siinä ei tarvitse noudattaa minkään pahan jumalan tai henkiolennon antamia huonoja käskyjä ja ohjeita, niin että vahingoitettaisiin niiden kautta itseä tai muita ihmisiä.

Ateismi on viisautta, koska se ei pakota tai velvoita ketään pitämään totena asioita, joita ei voida todistaa tai joita ei tiedetä. Poikkeuksen tässä tekevät ns. positiiviset ateistit (uskovaiset ateistit), joiden on pakko kieltää mahdottomana aineettoman hengen olemassa olo ja luominen, koska se ei sovi heidän materialistiseen maailmankuvaansa (tieteellinen materialismi).

Ateismi on vapautta, joka voi johtaa joko moraalittomuuteen (anarkia, nihilismi, siveettömyys, päihteiden väärinkäyttö, rikollisuus, itsekkyys) tai hyvään käytökseen (teot, sanat, tekemättä jättämiset, yhteisöllisyys, arvot) riippuen siitä, onko ihminen pohjimmiltaan hyvä vai paha: mikä on hallitseva "puoli" ihmisessä ja mitkä elämäntavat sekä arvot hän on valinnut elääkseen niiden mukaan.

Ateismi voi siis johtaa myös pahuuteen, koska se altistaa helposti auktoriteettien alle alistumisesta kieltäytymiseen: ateisti ei tottele vanhempiaan, opettajia, esimiehiä, hyviä tapoja (siveys, raittius, uskollisuus, rehellisyys, jne.) eikä edes yhteiskunnan lakeja, jos hän pitää hyvänä niiden rikkomisen (esim. kannabiksen käyttö, väkivalta, varkaudet, näpistykset, jne.).

Koska ateistilla ei ole mitään itseään korkeampaa tahoa, joka määrittelee sen, mikä on hyvää tai pahaa, mikä oikein tai väärin, mikä luvallista/ sallittua ja mikä kiellettyä, niin hän voi tehdä tekoja, jotka ovat absoluuttisessa mielessä pahoja, mutta pitää niitä hyvinä, koska ei erota todellista hyvää ja pahaa toisistaan.

Ateismi voi johtaa joko laiskuuteen tai ahkeruuteen tiedon hankinnan suhteen. Tiedon hankinta voi toisaalta olla yksipuolista ja datan tulkinta puolueellista johtuen ateistin lukkoon lyödystä näkemyksestä ja maailmankuvasta (aineetonta henkeä ei voi olla olemassa eikä luomista ole voinut tapahtua: se on mahdotonta).

Ateisti voi olla joko aktiivinen tai passiivinen. Aktiivinen ateisti puolustaa innokkaasti omaa kantaansa ja levittää ahkerasti ateismin ilosanomaa (Jumalaa ei ole olemassa, joten...!). Passiivista ateistia eivät uskon asiat ja perimmäisten kysymysten pohtiminen pahemmin kiinnosta (mikä on kaikkeuden synnyn alkusyy ja miksi elämää on olemassa vai eikö näille asioille ole mitään syytä: ne ovat vain saaneet alkunsa jotenkin, jossakin ja joskus?).

10

159

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ateismi on hyvyyttä, koska siinä ei tarvitse uhata ketään kuoleman jälkeisellä rangaistuksella tai pelotella muita olemattomilla asioilla. Ateismi voi johtaa kuitenkin pahuuteen, kun aletaan kiusata eri uskontojen edustajia ja kohdellaan heitä väärin: harjoitetaan henkistä ja/tai fyysistä väkivaltaa.

    • FiksuusKunniaan

      Pitää erottaa ateismi ja uskonnottomuus. Uskonnoton ihminen ei ota kantaa sellaiseen,mitä ei ole olemassa eikä tuhlaa aikaansa ja energiaansa sen todisteluun. Uskonnoton ihminen luottaa järkeensä ja hänen ajattelunsa pohjaa tieteelliseen maailmankuvaan eli hän on mieleltään terve.
      Uskonhörhöt käyttävät kaiken tarmonsa tyhjästä kiistämiseen ja keskenään riitelyyn sekä omasta avuttomuudesta harmissaan haukkuvat viisaampiaan ateisteiksi.

      • minä-se-olen

        En tiennyt sitä, että ateisti on haukkumanimi.


      • minä-se-olen kirjoitti:

        En tiennyt sitä, että ateisti on haukkumanimi.

        Onneksi "uskovainen" ei ole haukkumanimi eikä kukaan koskaan tai milloinkaan hauku uskovaisia sen vuoksi, että he uskovat. Sehän on mahdotonta, että uskonnoton tai ateisti haukkuisi tai kiusaisi uskovaista. Tämä on todistettu tieteellisten tutkimusten kautta ja on todettu, että yksikään ateisti ei

        - kiusaa uskovaisia
        - valehtele
        - varasta
        - näpistele
        - huoraa
        - juopottele
        - kiroile
        - käyttäydy huonosti
        - tee rikoksia
        - jne.

        Kaikki tämä on tieteellisesti todistettu fakta ja sen vuoksi ateismi on ainoa pelastuksen tie ihmiskunnalle, joka vapaiden suuntien kristittyjen uskon vuoksi on niin paha kuin on.


      • minä-se-olen kirjoitti:

        En tiennyt sitä, että ateisti on haukkumanimi.

        Sitähän ateismi on ollut. Justinos Marttyyri Ensimmäisessä apologiassaan kertoo kuinka roomalaiset kutsuivat kristittyjä ateistiksi koska he eivät uskoneet roomalaisten jumaliin. Ja Justinos myönsi että ateistejahan he tässä mielessä ovat.


    • minä-se-olen-poleemikko

      Kato, cretulla on korkki auennut viikonlopun kunniaksi.

    • Miksi.haluat.valehdella

      Yritä nyt hihhuli tajuta, että ei henkiolennot mitään käske. Raamatut sun muut mahabharatat on ihmisten kirjoittamia ja ihmiset niitä tulkitsee.

    • Hhklll

      Ateismi VOI olla hyvyyttä ja viisautta mutta ei se sitä välttämättä ole. Yksi harha ja este heillä

    • 12____13

      > Ateismi on hyvyyttä....

      Ateismi ei ole mitään, se on vain uskonpuutostila.

      • "Ateismi ei ole mitään"

        huvitti tuo lause, koska siitä tuli heti mieleeni se "ei mitään", joka edelsi kaikkeuden syntyä ateististen arvausten mukaan ja josta (tyhjä = ei mitään) kaikkeus syntyi.

        Ja onhan se fakta, että ateistien päässä on se "ei mitään" ja "tyhjä", josta putkahtaa mielikuvituksen tuotteena uusia universumeja tuon tuostakin... "teoriassa" siis: ei käytännössä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1033
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      118
      1001
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      768
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      557
    5. Mistä arvasit,että kaivattusi on täällä?

      😊
      Ikävä
      42
      529
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      501
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      473
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      427
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      421
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      6
      378
    Aihe