Lapsena kuuntelin ihmeissäni aikuisten ja pappien puheita ja varoituksia synnistä. Silloin päätin, että on viisainta olla syntiin ryhtymättä. Sen pääni olen pitänyt yli kuusikymppiseksi ja on ollut hyvä elää. Minun on helppo hyväksyä kaikki ihmiset ja eläväiset olennot ihan sellaisina kun ne ovat syntyneet. Mieli on kevyt ja elämä on mukavaa.
Vältä syntiä, pääset helpolla
6
125
Vastaukset
- Viisas
Tuo on ihan fiksua. Minustakin koko syntivouhotus on turhaa. Sillä vain peloitellaan viattomia, iloisia ihmisiä. Aikuinen kyllä ymmärtää kuitata koko homman naurulla, mutta joku herkempi lapsi voi pelästyä. Ihmisellähän on järki, millä erottaa oikean väärästä. Ei siihen mitää kuviteltuja henkiolentoja tarvita.
- Eikiitosjeesus
Tosiuskovaiset ulkoistaa moraalin tulkinnanvaraiseksi uskonnon sääntökokoelmaksi, mikä on lopulta aika alhaista.
- Viisas
Niin, ihmisen järjenkäyttö ja kyky omaan harkintaan vievät pohjan pois uskontojen orjuutukselta.
- Anonyymi
1väärä ajatus, 1väärä sana ,1väärä teko ja 1 tekemättäjättäminen/pv x 365 =1460 syntiä
1460x esim. 50v.=73000 syntiä kaikki tehdyt synnit
====> kukaan meistä ei ole synnitön Pyhän Jumalan edessä- Anonyymi
Omituista höpötystä.
- Anonyymi
Synti. Synnitöntä ihmistä ei olekaan. On vain uskallettava nähdä ja myöntää omat syntinsä. Ei ole pieniä- tai suuria syntejä. On vain syntejä. Hän joka väittää ettei ole tehnyt syntiä, tekee sitä juuri sillä hetkellä. Valhe on myös synti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869