Pitkään eläneenä ihmettelen kun joku kertoo enkelikokemuksistaan. Itse en ole niitä nähnyt, mutta tonttuja kyllä monesti. Niitä vilahtelee joulun alla ikkunan takana katselemassa ovatko lapset kilttinä. Ja ovathan lapset aina kilttejä, kun tietävät saavansa lahjoja.
Vastaukset 3
- 7777
Ai, olet nähnyt tonttuja? Tontut kuuluivat muinaiseen suomalaisuuteen jolloin ihmiset olivat ilman Kristuksen evankeliumin valoa. Silloin pelättiin erilaisia tonttuja jotka olivat kertomuksissa pahoja. Niitä lepytettiin jos millä konsteilla. Pelko on jokapäivänen vieras pakanuudessa. Verrattavissa nykyiseen jälkikristilliseen yhteiskuntaan, jossa moni palvoo pimeyden ruhtinasta musiikissa ja muutenkin. Tänään katsoin Prismassa istuskelevaa nuorta miestä joka räpläsi turtuneen näköisenä kännykkäänsä. Lakissa oli risti väärin päin ja muutkin merkit sormuksista paitaan oli tuota masentavaa pimeyden ihannointia. Tuli sääli häntä. On vaikeaa olla nuori jos elämä on noin pimeyden kyllästämää. Enkelit kuuluvat Luojan luomiin. Myös ne langenneet enkelit ja tuo pääjehu, jota saatananpalvojat ja pienemmät kapinoitsijat korottavat. Enkelit jotka eivät langenneet ylpeyteen ja kapinaan Luojaansa vastaan, ovat Jumalan asialla auttamassa meitä ja toteuttamassa Jumalan käskyjä. Parempi olla valoja ja totuuden puolella, päämääräkin on ihan erilainen kuin toisen puolen. Tiedän enkeleiden olevan keskuudessamme.
- Pukinparta
Meidän saunatonttumme on ainakin hyväntahtoinen. Samoin riihitonttu on hyvin lystikäs. Tapanamme on ollut aina lasten ja lastenlapsien kanssa viedä niille ruokaa, niin ne pysyvät hyvällä tuulella. Koska lahjat ovat joulun tärkein sisältö yhdessäolon ja ruokien lisäksi, lapset ymmärtävät olla erityisen siivosti joulun alla. Näin hieno perinne siirtyy sukupolvelta toiselle.
- Anonyymi
Minä olen Enkeli aina .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3741501Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811029Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49748Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43735- 121715
- 60710
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10628- 50616
- 35614
- 51566
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 48479
- 80470