Uskonnoton ei ole ateisti

Ihmisolento

Ateisti on uskonnollisten tai uskomusliikkeisiin taipuvaisten suosima haukkumanimi ihmisille, jotka ajattelevat itsenäisesti omilla aivoillaan ja antavat toistenkin olla sitä, mitä haluavat. He eivät ryhdy väittelyyn sellaisesta, jota ei ole olemassa. Se on ihmisyyden tunnus ja mittari. Miksi siis uskomuspiirien valtavat, organisoidut parjauskampanjat ja viha? Se ei ole mistään jumalista, Jeesuksista eikä niin monenkirjavista raamatuista, vaan ihmisen järkkyneestä mielestä, epäterveesti itsetunnosta ja epävarmuudesta sekä pahasta olosta.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus tuntuu että jopa uskonnoton on turha sana. Eihän meillä ole sanaa kuvaamaan ihmistä joka ei usko horoskooppeihin, joka ei usko ufomiehiin, joka ei usko saunatonttuihin. Meillä ei ole edes sanaa kuvaamaan ihmistä joka ei usko joulupukkiin. Pitäisi vain sanoa en usko jumalaan/jumaliin. En ole varma onko tässä yksikkö vai monikko parempi jos selvyyden vuoksi haluaisi käyttää vain toista.

      • Ihmisen uskonnollinen vakaumus on merkitykseltään suuri asia, joten on hyvin perusteltua käyttää sanaa "uskonnoton" sellaisesta, joka ei kannata mitään uskontoa eikä ole edes uskonnollinen (niin kuin minä esimerkiksi).

        Uskonnoton ihminen voi olla ateisti (niin kuin minä), deisti tai johonkin korkeampaan voimaan uskova, mutta vankien ilmoituksessa (USA) se tarkoittaa aina ateistia, joka ei kuitenkaan tahdo leimautua ateistiksi, koska...


      • G4G kirjoitti:

        Ihmisen uskonnollinen vakaumus on merkitykseltään suuri asia, joten on hyvin perusteltua käyttää sanaa "uskonnoton" sellaisesta, joka ei kannata mitään uskontoa eikä ole edes uskonnollinen (niin kuin minä esimerkiksi).

        Uskonnoton ihminen voi olla ateisti (niin kuin minä), deisti tai johonkin korkeampaan voimaan uskova, mutta vankien ilmoituksessa (USA) se tarkoittaa aina ateistia, joka ei kuitenkaan tahdo leimautua ateistiksi, koska...

        Suomessa on myöskin merkitykseltään helvetin suuri asia onko sotilasarvoltaan miinanraivaaja vaiko luutnantti. Missään muualla maailmassa sillä ei ole merkitystä. Voihan täällä sanoa että maanpuolustus on Suomessa lähes sama kuin uskonto!

        Sä et ole ateisti kuin vain omastasi mielestä.


    • Ihmisolento

      Olet oikeassa. Uskonnoissahan on kyse uskomuksista ja väitteistä,jotka eivät ole tosia. Uskomuksellisuuteen liitetään myös yliluonnolliset eli paranormaalit ilmiöt. Uskonnoton ihminen sanoutuu irti kaikesta tuosta ja hänen ajattelunsa, joka ohjaa hänen tekemisiään, perustuu terveeseen järkeen ja tieteelliseen maailmankuvaan. Hän on henkisesti terve ja vapaa, jos hänen vain annetaan sitä olla.

      • Uskonnoton ihminen ei ole turvassa mielenterveyden ongelmilta ja suoranaiselta mielisairaudelta. On merkittävä seikka, että väitit sellaista täysin totuuden vastaisella tavalla. Kysy vaikka keneltä tahansa psykiatrilta, psykologilta, mielisairaanhoitajalta tai hoitotiimin jäseneltä, niin saat tietää totuuden. Minä tunnen henkilökohtaisesti monia uskonnottomia psyykesairaita potilaita.


      • G4G kirjoitti:

        Uskonnoton ihminen ei ole turvassa mielenterveyden ongelmilta ja suoranaiselta mielisairaudelta. On merkittävä seikka, että väitit sellaista täysin totuuden vastaisella tavalla. Kysy vaikka keneltä tahansa psykiatrilta, psykologilta, mielisairaanhoitajalta tai hoitotiimin jäseneltä, niin saat tietää totuuden. Minä tunnen henkilökohtaisesti monia uskonnottomia psyykesairaita potilaita.

        Sanoin että tuo panetteleva ja uskonnollisia ihmisiä halveksiva väitteesi on merkittävä, koska se kertoo paljon sinusta itsestäsi. Elät jonkinlaisessa ylivertaisuuden harhassa suhteessa verrokkipotilaisiin (uskovaiset), koska olet itse uskonnoton. Sinulla on myös vääristinyt käsityt todellisuudesta, koska luulet vain uskonnollisten ihmisten kärsivän mielenterveyden ongelmista. Nykyiset tilastot osoittavat, että psyykeongelmat ovat lisääntyneet nimenomaan uskonnottomien ja ateistien nuorten keskuudessa muuta väestöä enemmän, joten olet täysin hakoteillä luuloinesi.

        Otapa yhteyttä oman terveyskeskuksesi lääkäriin ja pyydä häntä varaamaan sinulle aika psykiatrilta. Me hoidamme sinut kuntoon ja jos emme onnistu siinä, niin tungemme sinut täyteen lääkkeitä, jotta et olisi häiriöksi tai vahingoksi muille ihmisille. Tämä on psykiatrisessa hoidossa tiimin motto... ;)


      • G4C

        parantaa
        kun otan kakan käteeni ja heilutan omaa kakkaani - silmien alla, sähisten he nousevat pystyyn


      • G4C kirjoitti:

        parantaa
        kun otan kakan käteeni ja heilutan omaa kakkaani - silmien alla, sähisten he nousevat pystyyn

        voi vittu että sinä olet sairas... hakeudu hoitoon, ellet jo ole hoidossa...


    • Ihmisolento

      Ei kenenkään vakaumusta pidä halveksia, jos se on vapaaehtoinen valinta eikä manipuloinnin tulos. Samoin jos se ei kohdistu vihans ja loukkauksena kanssaihmisiin. Jokainen pitäköön oman vakaumuksensa toisia vahingoittamatta.

      • Ihmisolento

        Sairastua voi kuka tahansa. Se ei ole tahdon asia, siksi sen ei tule olla pilkan,syyttelyn eikä diskriminoinnin aihe. Mielenterveyden ongelmien syy on ikävä kyllä monesti esimerkiksi lapsuudessa koettu henkinen väkivalta.
        Terve järki karttaa kaikenlaista luulottelua ja kuvittelua, samoin kenenkään syyllistämistä.
        Huomatkaa, hyvät ihmiset,että asioista voi myös keskustella sivistyneesti ilman, että alkaa toisia sättiä. Se oli tämän ketjun aloituksen tarkoitus.


    • humanspirit

      Valaistumiseen pyrkivä ihminen kaihtaa syyttelemistä, vihaa, loukkauksia, draamaa ja kaaosta. Tämä on yksi spirituaalisuuden ominaisuus.

      Ollaan riippumattomia uskonnollisuudesta, lakihenkisyydestä ja myös ateismista.
      Tiede sen sijaan kulkee aina mukana mielenkiintoisena inspiraation lähteenä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3424
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2034
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1759
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1547
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1518
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1401
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1387
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1165
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe