Uskonnoton ei ole ateisti

Ihmisolento

Ateisti on uskonnollisten tai uskomusliikkeisiin taipuvaisten suosima haukkumanimi ihmisille, jotka ajattelevat itsenäisesti omilla aivoillaan ja antavat toistenkin olla sitä, mitä haluavat. He eivät ryhdy väittelyyn sellaisesta, jota ei ole olemassa. Se on ihmisyyden tunnus ja mittari. Miksi siis uskomuspiirien valtavat, organisoidut parjauskampanjat ja viha? Se ei ole mistään jumalista, Jeesuksista eikä niin monenkirjavista raamatuista, vaan ihmisen järkkyneestä mielestä, epäterveesti itsetunnosta ja epävarmuudesta sekä pahasta olosta.

11

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus tuntuu että jopa uskonnoton on turha sana. Eihän meillä ole sanaa kuvaamaan ihmistä joka ei usko horoskooppeihin, joka ei usko ufomiehiin, joka ei usko saunatonttuihin. Meillä ei ole edes sanaa kuvaamaan ihmistä joka ei usko joulupukkiin. Pitäisi vain sanoa en usko jumalaan/jumaliin. En ole varma onko tässä yksikkö vai monikko parempi jos selvyyden vuoksi haluaisi käyttää vain toista.

      • Ihmisen uskonnollinen vakaumus on merkitykseltään suuri asia, joten on hyvin perusteltua käyttää sanaa "uskonnoton" sellaisesta, joka ei kannata mitään uskontoa eikä ole edes uskonnollinen (niin kuin minä esimerkiksi).

        Uskonnoton ihminen voi olla ateisti (niin kuin minä), deisti tai johonkin korkeampaan voimaan uskova, mutta vankien ilmoituksessa (USA) se tarkoittaa aina ateistia, joka ei kuitenkaan tahdo leimautua ateistiksi, koska...


      • G4G kirjoitti:

        Ihmisen uskonnollinen vakaumus on merkitykseltään suuri asia, joten on hyvin perusteltua käyttää sanaa "uskonnoton" sellaisesta, joka ei kannata mitään uskontoa eikä ole edes uskonnollinen (niin kuin minä esimerkiksi).

        Uskonnoton ihminen voi olla ateisti (niin kuin minä), deisti tai johonkin korkeampaan voimaan uskova, mutta vankien ilmoituksessa (USA) se tarkoittaa aina ateistia, joka ei kuitenkaan tahdo leimautua ateistiksi, koska...

        Suomessa on myöskin merkitykseltään helvetin suuri asia onko sotilasarvoltaan miinanraivaaja vaiko luutnantti. Missään muualla maailmassa sillä ei ole merkitystä. Voihan täällä sanoa että maanpuolustus on Suomessa lähes sama kuin uskonto!

        Sä et ole ateisti kuin vain omastasi mielestä.


    • Ihmisolento

      Olet oikeassa. Uskonnoissahan on kyse uskomuksista ja väitteistä,jotka eivät ole tosia. Uskomuksellisuuteen liitetään myös yliluonnolliset eli paranormaalit ilmiöt. Uskonnoton ihminen sanoutuu irti kaikesta tuosta ja hänen ajattelunsa, joka ohjaa hänen tekemisiään, perustuu terveeseen järkeen ja tieteelliseen maailmankuvaan. Hän on henkisesti terve ja vapaa, jos hänen vain annetaan sitä olla.

      • Uskonnoton ihminen ei ole turvassa mielenterveyden ongelmilta ja suoranaiselta mielisairaudelta. On merkittävä seikka, että väitit sellaista täysin totuuden vastaisella tavalla. Kysy vaikka keneltä tahansa psykiatrilta, psykologilta, mielisairaanhoitajalta tai hoitotiimin jäseneltä, niin saat tietää totuuden. Minä tunnen henkilökohtaisesti monia uskonnottomia psyykesairaita potilaita.


      • G4G kirjoitti:

        Uskonnoton ihminen ei ole turvassa mielenterveyden ongelmilta ja suoranaiselta mielisairaudelta. On merkittävä seikka, että väitit sellaista täysin totuuden vastaisella tavalla. Kysy vaikka keneltä tahansa psykiatrilta, psykologilta, mielisairaanhoitajalta tai hoitotiimin jäseneltä, niin saat tietää totuuden. Minä tunnen henkilökohtaisesti monia uskonnottomia psyykesairaita potilaita.

        Sanoin että tuo panetteleva ja uskonnollisia ihmisiä halveksiva väitteesi on merkittävä, koska se kertoo paljon sinusta itsestäsi. Elät jonkinlaisessa ylivertaisuuden harhassa suhteessa verrokkipotilaisiin (uskovaiset), koska olet itse uskonnoton. Sinulla on myös vääristinyt käsityt todellisuudesta, koska luulet vain uskonnollisten ihmisten kärsivän mielenterveyden ongelmista. Nykyiset tilastot osoittavat, että psyykeongelmat ovat lisääntyneet nimenomaan uskonnottomien ja ateistien nuorten keskuudessa muuta väestöä enemmän, joten olet täysin hakoteillä luuloinesi.

        Otapa yhteyttä oman terveyskeskuksesi lääkäriin ja pyydä häntä varaamaan sinulle aika psykiatrilta. Me hoidamme sinut kuntoon ja jos emme onnistu siinä, niin tungemme sinut täyteen lääkkeitä, jotta et olisi häiriöksi tai vahingoksi muille ihmisille. Tämä on psykiatrisessa hoidossa tiimin motto... ;)


      • G4C

        parantaa
        kun otan kakan käteeni ja heilutan omaa kakkaani - silmien alla, sähisten he nousevat pystyyn


      • G4C kirjoitti:

        parantaa
        kun otan kakan käteeni ja heilutan omaa kakkaani - silmien alla, sähisten he nousevat pystyyn

        voi vittu että sinä olet sairas... hakeudu hoitoon, ellet jo ole hoidossa...


    • Ihmisolento

      Ei kenenkään vakaumusta pidä halveksia, jos se on vapaaehtoinen valinta eikä manipuloinnin tulos. Samoin jos se ei kohdistu vihans ja loukkauksena kanssaihmisiin. Jokainen pitäköön oman vakaumuksensa toisia vahingoittamatta.

      • Ihmisolento

        Sairastua voi kuka tahansa. Se ei ole tahdon asia, siksi sen ei tule olla pilkan,syyttelyn eikä diskriminoinnin aihe. Mielenterveyden ongelmien syy on ikävä kyllä monesti esimerkiksi lapsuudessa koettu henkinen väkivalta.
        Terve järki karttaa kaikenlaista luulottelua ja kuvittelua, samoin kenenkään syyllistämistä.
        Huomatkaa, hyvät ihmiset,että asioista voi myös keskustella sivistyneesti ilman, että alkaa toisia sättiä. Se oli tämän ketjun aloituksen tarkoitus.


    • humanspirit

      Valaistumiseen pyrkivä ihminen kaihtaa syyttelemistä, vihaa, loukkauksia, draamaa ja kaaosta. Tämä on yksi spirituaalisuuden ominaisuus.

      Ollaan riippumattomia uskonnollisuudesta, lakihenkisyydestä ja myös ateismista.
      Tiede sen sijaan kulkee aina mukana mielenkiintoisena inspiraation lähteenä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      210
      3607
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3439
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      87
      2586
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      10
      2182
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      2097
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      10
      1914
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      41
      1717
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1160
    Aihe