Nostan olematonta hattua, kuvainnollisesti
Pakko nostaa hattua SOO
Nostanhattua
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vantaan häirikkö ei ole Soldiers of Odinien jäsen, kertoo Mika Ranta
Puhelimessa kuultuna Soldiers of Odin -katupartiojärjestön perustaja Mika Ranta kertoi, ettei Vantaalla ulkoministeri Timo Soinin kimppuun käynyt häirikkö ole järjestön jäsen. Asia selviää myös lehdistön julkaisemasta kuvasta.
Otsikkokuvaan upotetussa pikkukuvassa järjestyksenpitäjä taltuttaa häirikköä, jolla on yllään SoO:n ns. support-paita, ei siis järjestön tunnus jota kantavat vain jäsenet. Kun ”odinit” ovat jonkinverran hierarkinen ryhmä, kaikki jotka ovat tulleet hyväksytyksi jäseniksi, eivät pidä ei-jäsenyydesta kertovia paitoja, vaan käyttävät SoO:n jäsenen tunnuksia (kuvassa oikealla).
SoO, kuten moni muukin yhdistys, myy toimintansa tukemiseksi erilaisia tuotteita, eräs poliitikko taannoin mm. mukeja joihin oli painettu kuva. Support-paita ajaa saman tehtävän, eikä siten osoita kantajastaan muuta kuin sympatioita SoO:ta kohtaan, mutta jäsenyyden merkki se ei ole. Näitä paitoja ovat voineet ostaa siis täysin ulkopuolisetkin.
Selkokielellä: Kukaan Soldiers of Odien jäsen ei käytä julkisuudessa kuvassa näkyvän kaltaista support-tuotetta.
Mika Rantaa haastateltu klo. 14 aikaan tänään.
Tämän kevään vaaleihin liittyen on jo tapahtunut hämmästyttävän paljon kaikkea ikävyyksiä: Ehdokkaiden mainoksia on töhritty, ja tehty henkilöihin kohdistuvaa ilkivaltaa. Tämänpäiväinen välikohtaus jatkaa huolestuttavalla tavalla tätä trendiä. Vasemmiston edustaja totesikin lehdelle, Vantaan sattumuksen tapahtumapaikalla, että vaikka hän ei pidä Timo Soinista poliitikkona, eikä jaa tämän ajatuksia, hänen mukaansa Soinin kuten kaikkien muidenkin tulee saada tehdä vaalityötään rauhassa. Näistä sanoista ei voi olla erimieltä.
Asiasta on ollut valeuutisia eri medioilla.
Ai onko jammu sedänkin oikeus tehdä vaalityötä rauhassa?
Tai Stalinin, Hitlerin?
On.
Soini joukkoineen pisti hyökänneen wannabe-Odinin maihin alle kuudessa sekunnissa. Näin olisi käynyt vaikka hyökkääjä olisi ollut "aito" Odini. Oli sitten pelkkä hännystelijä tai virallinen jäsen niin tässä maassa tällaiset Odinit piestään ennätysajassa kanveesiin.
"puolueeton"media vyöryttää tapausta persujen niskaan nyt olen varma että kyseessä on false flag isku?
False flag? mitä se tarkoittaa?
Lavastettu hyökkäys. https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Lavastettu_hyökkäys
Tarkoittaa että hyökkääjälle On kumiluoti filmäffä.
Joo, hyökkääjän päällä ei ollut aito ja arvokas S.O.O merkkivaate, vaan oli ilmiselvästi jossakin kaukoidässä, luultavasti Kiinassa tehty halpa feikkikopio.
Rohkeata+porukkaa+kun+uskaltavat+maaliutua+99%+suomalaisille,+Sinisenä+en+kyllä+yksin+liikkuisi+missään.
Mä oon täältä lukenu jostain false flagista. Sillä niikö halutaan syyt toisen niskoille lavastettuna niikö sillee. Mutta miksi persut olis hyökänny Soinin kimppuun ja SoO tunnuksin tai feikki tunnuksin. Miten sillä heikennetään persujen mainetta jos SoO henkilö hyökkää jonkun kimppuun?
realismi______
24.3.2019 19:45
Uusi
"puolueeton"media vyöryttää tapausta persujen niskaan nyt olen varma että kyseessä on false flag isku?
Onko persut sama kuin SoO järjestö vai mikä tässä on se jöö tai kluu?