https://yle.fi/uutiset/3-10701839
Satanen lisää alle 1400 euron eläkkeisiin kuulutti Rinne, mutta heti tuli perään jos, jos, jos ja kun jos! valtiolla on varaa! Voinkin lohdutella kaikkia pieneläkeläisiä, sitä satkua ette takuulla saa !
Sillä Suomessa ei ole eikä tule sellaista poliittista pelleä, joka maastamme löytää niin paljon ylimääräistä rahaa, mikä tuon satasen korotuksen maddollistaisi, niin ellei saajana ole tummahko, Afrikasta maahamme tunkeutunut " emigrantti" pohjattomine lompakkoineen!
Late Lapista.
Satanen lisää alle 1400 euron eläkkeisiin kuulutti Rinne, mutta heti tuli perään jos, jos, jos ja kun jos! valtiolla on varaa! Voinkin lohdutella kaikkia pieneläkeläisiä, sitä satkua ette takuulla saa !
Sillä Suomessa ei ole eikä tule sellaista poliittista pelleä, joka maastamme löytää niin paljon ylimääräistä rahaa, mikä tuon satasen korotuksen maddollistaisi, niin ellei saajana ole tummahko, Afrikasta maahamme tunkeutunut " emigrantti" pohjattomine lompakkoineen!
Late Lapista.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Kyllä valtiolla rahaa on mutta nyt kepu Sipilän hallituksen aikana sitä on jaettu vain ennestään rikkaille yrittäjille ja maanomistajille yritystukina ja maataloustukina noin 13 miljardia euroa vero ja velkarahoistamme. Kyse on vain siitä keille annetaan ja keiltä otetaan.
Tuo 13 miljardia euroa siis vuosittain, jäi äsken pois tuosta edellisestä kommnetista.
Siihen kun lisää 3 miljardia maahantulo kustannuksista, niin huidellaan jo 16 miljardin lukemissa.
Sille rahalle löytyisi hyötykäyttöä oikein kohdistettuna. Vai sanoisiko oikeudenmukaisesti kohdistettuna.
En minäkään usko Antin satasiin. Niinpä en äänestä demareita. Luultavasti saamme uuden sloganin tulevalla vaalikaudella: "demari pettää aina".
En jätä ääntäni nukkumaan. Niinpä nakkaan sen Halla-ahon teamille. Huvikseni.
Kyllähän valtiolla rahaa on, sitä ei vain satsata kantasuomalaisiin, Afrikkalaiset ovat siinäkin jonossa etupäässä, etupäässä !
Late lapista.
Kepu Sipilän hallituksella on Suomen mamutusennätys kesältä 2015 jolloin kepu Sipilä, kokoomus Orpo ja persu Soini päästivät Suomeen noin 35 000 paperitonta ulkomaalaista kertalaakista.
Täällä kirjoitettu:
"Ennen vaaleja raportoitiin Carl Haglundin erittäin lukuisista Ruotsin matkoista.
Carl Haglund ja Alex Stubb näkivät viisaaksi jättää Suomen politiikan."
Kaikille ilmainen Tesla. SDP maksaa
Kepu ja kokoomus haluavat lisää sähköautoja Suomeen ja kepu Sipilä oikein elvistelee 150 000 euroa maksaneella Teslallaan ja kokomusmiljonääri kansan edustaja Eero Lehdellä on myös kallis Tesla.
Tavallisella palkollisella ei ole ikuna varaa ostaa Teslaa puhumattakaan köyhemmästä kansanosasta. Ei kai se lataaminenkaan ole ilmaista.?
Sitä paitsi jos lähtee pidemmälle matkalle, kyllä lento ja junat, jopa bussi ovat nopeampia. Ei tarvitse pysähtyä lataamaan akkuja.
Uskon Rinnettä 100 kertaa enemmän kuin jotain suomi24 lapinlatea.
Se on kokoomuspersu joka kannattaa mm. maataloustukien lisäämistä vero ja velkarahoistamme ennestäänkin ökyille maanomistajille.
Rinnettä on uskoa, kun sen sanomisissa ei ole mitään mistä vastuuta kantaa. Heebo on kun vanhan hyvän ajan Neuvostoliiton pääläri, sanoo mitä hyvää niin aina on joku jota syyttää kun ei mene ihan ohjelman mukaan. Eläkeläisen satanen kuukaudessa oli jo eilen vaalikauden mittainen josko silloinkaan. Tuliko demarin kaivon pohja jo näkyviin ja talouden realiteetit silmille? Samanlainen koijari Rinne on kun muutkin politiikassa mukana olevat, oma hillotolppa kuntoon ja muu menee kuten menee. Ei jatkoon.
Kokoomuspersun joutavaa hölinää jota onneksi kukaan ei ota vakavasti tällä palstalla ja hyvä niin.
Kuka kaltaisenne luunkova vihervasuri uskoisi muuta kuin satuja joita Mooseksenne suusta tulee? Jos Rinne on pääministeri niin onko lupaamansa 100 euroa kuussa tililläni kesästä alkaen? Olen melko vakuuttunut ettei ole, mutta toivottavasti sinulla on.
Sehän on jokaisen oma asia mihin uskoo ja mihin jättää uskomatta, varmaa kuitenkin on jotta Rinne ei satkuja jakele ! Ne pieneläkeläisten korotukset ovat olleet näihinkin asti 80 centin luokka kuukaudelle, ja eiköhän ne tuolla tasolla pysyttele edelleenkin !
Late Lapista.
satanen on ensin satanen kuussa, sitten se on satanen neljässä vuodessa ja sekään ei ole ihan saletti koska riippuu kuulemma yleisestä tilanteesta. Ah niin tyypillinen sosiaalidemari. Olis nyt samalla kaavalla luvannut tonnin joka paadelle ja muorille viikkorahaa.
SDP,,, hieman liukkaampi kuin mateen nahka. On muuten melkoisen sönkkä mies ulosanniltaan tämä pj Rinne. Tuli eilistä haastattelua katsoessa mieleen saman puolueen edustaja, muuan Möö-Möö-Lipponen.
Kuten edellä jo todettiin valtiolla on rahaa kuten näkyy noin 13 miljardin vuosittaisista yrituista ja maataloustuista. Kyse on vain miten valtion budjettirahaa jaetaan ja nyt kepu Sipilän porvarihallituksen aikana sitä on jaettu nimenomaan yrityksille ja maanomistajille.
simmooselle, notta teikä ei ole yrittäjänä työllistämässä ketään ja tukia nauttimassa. Muiden työstä revitty raha kuitenkin ilmeisesti kelpaisi ja mainitsemanne 13 miljardia pitäisi sekin jakaa sohvan nurkkaan ilman vastinetta. Onhan viestissänne toki perääkin. Suunnattomana vaaranahan piilee, että tuetulla työpaikalla saatetaan pitää joku meikäläinen kiinni työelämässä, eikä kaikissa tuotteissa lue persauksissa made in China.
Alakaisit yrittäjäksi, toiminimeä vaan pystyyn ja tukieuroilla brassailemaan, sitähän sä halusit?
Ei menestyvät yritykset tarvitse tukea ja vuoden alussa uutisoitiin että yrittäjätkin ovat sitä mieltä että tukia jaetaan liikaa koska ne väärsitävät kilpailua.
mieltä. Kaikki tuet pois, niin nähdään mitä oikea markkinatalous tarkoittaa. Asumistuet, opintotuet, toimeentulotuet, maataloustuet, yritystuet ja muut pois niin talous tervehtyy. Tukien lopettaminen pistää paketin sekaisin, muuallakin kuin yritystukia saavissa yksiköissä. Joku yh sinnittelee pienillä tuloillaan ja toinen ei pärjää arjessa ilman sossun tukea. Otetaanko sossun tuki pois ja katsotaan kuinka hurisee?
Eli nykyään on sama menetkö duuniin ansaitsemaan eläkettä. Sama fyrkka tulee kuitenkin eläkeikäisenä.
Linkki väitteeseesi, muutoin huuhaata.
Mene Jouko lukemaan koulusi loppuun.
Antti Rinne on kuin Retu Kivinen, ei Suomea voi palauttaa kivikautiseen velkaeloon. Ehdolla JOS annetut lupaukset on helppo pyörtää kun se pakko kuitenkin tulee eteen. Toisekseen roskapuhe yhdessä sopimisesta on uskomatonta koskien työmarkkinoita. Eihän koskaan ole sovittu yhdessä mitään vaan työntekijäjärjestöt on pysäyttäneet Suomen!
Kokoomus Kataisen porvarihallituksella (porvaripuolueet kristilliset ja vihreät kokoomuksen apupuolueina) on Suomen valtion velkaannuttamisennätys kokoomus Kataisen pääministerikaudelta. Valtio on velkaantuneet edelleen kepu Sipilän porvarihallituksen aikana.
http://www.velkakello.fi
Kikystä sovittiin yhdessä joten valehtelet kokoomuspersutti.
Mitähän tuumii ne jotka saavat sen 1400 € ja ovat koko ikänsä tehneet töitä niska limassa.
Niitä on paljon jotka eivät saa edes 1400 euroa.ihan liian paljon !
Late Lapista.
Rinne on lahjottu AY liikkeen käsikassara jos pääsee valtaan. Ay liikkeet tukeneet pimeästi jo 2miljoonalla SDP:n kampanjaa kuten MOT ohjelmassa huomattiin.
EK (Elinkeinoelämän keskkusliitto) tukee oikeistopuolueita rahallisesti vaaleissa. Aikoinaan kepu Kaikkonen rohmusi vaalirahaa itselleen kepulaisesta vuokra-asuntofirma Nuorisosäätiöstä kun istui sen hallinnossa ja sai ehdollisen vankeustuomion.
Meni vähän ohi AY.n miljoonat kun puoli ohjelmaa käsiteltiin Persun viiden tonnin lainaa
Tarpeeseen menee taatusti tuo satanen, kyllä Sipilä karsi vähintäänkin sen verran lääkekorvauksista.
Totta.
Euroopan neuvosto on huomauttanut liian pienestä perusturvan tasosta. Pitäis varmaan tehdä jotain kun käsketään.
Yli+40%+äänestäjistä+on+pieneläkeläisiä+ja+demareille+on+tulossa+valtaisa+9.5+magnitudin+jytky+joka+näkyy+seismologian+laitoksilla+ympäri+maapallon.
Satasessa+on+Antin+arvonlisäveroa+24%.+Sitten+siitä+suoritetaan+eläkevähennys,+jonka+jälkeen+Kela+pienentää+kansaneläkettä+ja+asumistukea...
Eli+satasesta+jäänee+10+-+15+euroa+eläkeläiselle,+josta+verottaja+ottaa+20%.
mausteeksi, Antin satanen joka onkin 10 - 15 euroa, kolahtaa tilille neljän vuoden aikana, sosiaalidemokraattisen arveluttavasti jos sanalla höystettynä. Ei taida Rinteen satasen, siis 15 euron, ostovoima olla rajua valuuttaa 2023 kesällä?
En saanut mitään selvää Rinteen rykimisestä. Ainoastaan sen että verot nousee. Mieshän sekoili sanoissaan ja kasvot olivat todella harmaat ja silmät mustat. Veikkaan ettei Rinne kestä tulevaa kautta jos hallitukseen edes pääsee.
Kokoomuspersun joutavaa urputusta jota onneksi kukaan tällä palstalla ei noteeraa mitenkään.
Aamuukaikkoset. Lahjotaköyhille, ryöstäköyhät, lahjotaköyhille, ryöstäköyhät.
Niin.
Satanen joskus. Sen voi kuka tahansa luvata, siitä pitää inflaatio huolen.
Yhdessä vuodessa tonnin eläkkeen ostovoima tippuu 35 euroa joten lupaus on sama kuin inflaatiotarkistus eli ensimmäisenä vuonna ostovoima ei laske - paitsi jos eläke on 1399, jolloin 35 ei riitä ostovoiman ylläpitoon.
Seuraavana vuonna ehkä toinen 35, joka edelleen on vain inflaatiotarkistus.
Loput seuraavalla vaalikaudella, joka tarkoittaa että ostovoima todellisuudessa laskee.
On selvää, että lupaus ei ole lupaus vaan ainoastaan väljä selostus siitä, miten inflaatio vaikuttaa eläkkeisiin. Mitään ei tarvitse muuttaa koska satku toteutuu tuolla lupauksella oli vallassa kuka tahansa.
SDP ei luvannut perua mitään muutosta esimerkiksi lääkekorvauksissa.
Turhaa urputusta kokoomuspersutilta koska yleensä möliset palstalla että ei poliitikkojen saa luvat a mitään. Mikään ei ole hyvä näköjään persutille.
helposti kun laitetaan rikkaille takaisin kaikki sekoomuksen niiltä poistamat verot, onko sulla pontikka tuhonnu aivot vai johtuuko itkusi pelkästä rakkaudesta Orpoon ja Sipilään?
Asiaa.
No olis luvannut eläkeläisille verotaulukko korjauksen. Nostamalla verottoman eläkkeen alarajan
15000 €/ vuosi ja siitä eteenpäin samalla porrastuksella mikä nyt on voimassa. Sillä sitä parannettaisin pien eläkeläisten pärjäämistä ja ostovoimaa. Että silleen.
Merkillinen+huomio!
Heti+enkan+kallupin+tultua+julki+jossa+demarit+olivat+johdossa,+eläkevakuutusyhtiöt+kaikki+kolme+julkaisisvat+25%+sijoitustappiot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Se+ei+ole+pieni+miljardimäärä+rahaa+hukassa.+Pörssissä+ei+ole+kuin+muutamalla+yhtiöllä+6+kk:n+jaksolla+alle+50%+kurssinlasku.+Vai+onko+Talvivaarat+laskettu+luottotappioksi?+Vai+mistä+on+kyse?+(taisi+olla+politiikoilla+liikaa+sijoituksia+siihen+firmaan,+kuka+maksoi+viimmekädessä+ne+tappiot)
Eläkeyhtiöt+pitäisi+saada+valvontaan,+ennenkuin+niiden+varat+rosvotaan!
Siitäkö+on+kyse++ettei+eläkevakuutusyhtiöillä+ole+varaa+korjata+työeläkkeen+leikattua+indeksiä?+Ja+se+pitää+tällä+tavalla+ilmineerata+.Heillähän+ei+ollut+porvarihallituksen+aikana+vaaraa+työeläkkeiden+nousupaineista.+Nyt+on+Rinne+peikkona,+hänhän+väläytti+tota+100+nostoa+jo+aikaisemminkin.+Demarit+voisivat+asian+korjata,+Lipponenhan+se+runnoi+läpi.+Älkää+sitä+unohtako!
Sipilän+jengillä+on+ollut+varaa+korottaa+takuueläkettä.+Joka+on+eläke+niille+jotka+eivät+ole+maksaneet+eläkemaksujaan+syystä+tai+toisesta.+(maatalonemännät+ja+edustusrouvat)+ja+sekä+suurperheiden+vaimot+kuten+"lessujen"+piirissä+olevat.
Rinne lupaili että satainen saattaisi tulla joskus tai 30 eri erissä ....
Mutta Rinne laittaa heti tilalle 100 Euron eläkeläismaitolisäveron tai 100 Euron eläkeläislihamaksun.
Oisko kiva 33,33€ugenia, vai oisko kivempi 39,95€ugenia?
Kannattaa muistaa, että Antti Rinne on vain mm. taloyhtiön varoja kavaltanut pikkurikollinen.
Kokoomuspersu jauhaa tuota aivopieruaan 24/7.
Kaikki rahoitetaan lihaverolla
Antti on aivan kuin mR Gibbs.
Himoverottaja Rinne tulee pilaamaan orastavan talouskasvun ja Suomi velkaantuu. Ehkä Eu sitten rahoittaa vanhukset, koulutuksen ja terveydenhuollon kun kukaan ei lainaa uppoavaan Suomi laivaan eli ylimitoitettuun sosiaalipuoleen.
Miksi Sipilä syyttää Rinnettä Kataisen ja Stubbin virheistä.
Porvarienemmistöiset hallitukset ja eduskunnat ovat vuodesta 2003 lähtien olleet himoveroottajia koska ovat kinnanneet kaikki välilliset verot tappiin. Välillisiä veroja eli kaikille tulonsaajaryhmille tasaveroja ovat kaikista tuotteista ja palveluista maksettava arvonlisävero, polttoainevero, sähkövero, valmisteverot ja kiinteistövero.
Lähes kaikki tuottavat Suomen valtion yritykset, on myyty ulkomaisille puliveivareille, nyt on pakko nostaa veroja ja elää ulkomaisella velkarahalla!
Late Lapista.
Pienin ehdoin, ensinnäkin ei tule kerralla koko satanen vaan osissa vaalikauden aikana.
Kunhan verovarat riittää, huom!
Verorahan kuluttajia on tulossa suomeen kymmeniätuhansia että ei ole pelkoa siitä minne menee verorahat.
Ei tuokaan mene tasapuolisesti todennäköisesti?
Monilla pakolliset kulut vaihtelee joihin voi vaikuttaa aika vähän, kuten asumiskustannukset.
Toiselle asuminen maksaa 200 euroa/kk kun taas toiselle jopa 800 euroa, toki tuohon tulee asumistukea x määrä mutta erot on suuret.
Osa kansasta maksaa turhaa taivaallisia vuokria, vain sen vuoksi jotta saa osoitteensa hesaan!
Late Lapista.