Ylikoski yrittää uskonnollistaa ET:n

Vaparit haluavat avata ET:n kenelle tahansa. Tästä on kirjoitettu nyt kahdeksan ja puoli vuotta ilman tulosta. Mutta Esa Ylikoski kirjoittaa siitä taas. Eikö hän ymmärrä, että ET:n kansoittaminen kristityillä kirkon jäsenillä ei voi johtaa oppiaineen ja uskonnottomien oppilaiden aseman paranemiseen.

Vai ymmärtääkö Esa tämän sittenkin? Varusmiehet on jo onnistuttu pakottamaan papin oppitunneille, kun Esa kävi asiaa puhumassa. Yhteistyö kirkkojen kanssa tuntuu sujuvan. Nyt tuhotaan ET. Minua kylmää...
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Antivapari ryöstöviljelee Patin nettisivujen Kimmo Sundströmin päästöjä. Kritiikin kohteena on Vapaa-ajattelijain liiton linja, joka on hyväksytty jo aiemmin, joka vahvistettiin Oulun liittokokouksessa 2017 ja sisältyy liiton hallitusohjelmatavoitteisiin.

Tässä perusteita nopeaan etenemiseen: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/12/06/etn-avaaminen-on-kiireellinen-erillisuudistus/

ET:n oppilasmäärän lisääntyminen niillä kirkon jäsenillä, joiden vanhemmat valitsevat uskonnon sijaan ET:n, johtaa oppiaineen ja uskonnottomien oppilaiden aseman paranemiseen, koska oppilasmäärän lisääntyminen pakottaa kehittämään opetusjärjestelyjä.

Äänestä

Tässä+lyhyempi+versio+Ylikosken+pääkirjoituksen+sisällöstä++VA-lehdessä+1/2019."Elämänkatsomustieto+voidaan+ja+on+syytä+avata+kaikille+mahdolliseksi+katsomusaineeksi+peruskoulussa+ja+lukiossa+nopealla+erillisratkaisulla.+Uudistus+ei+vaadi+opetussuunnitelmien+eikä+oppikirjojen+muuttamista.+Se+voidaan+ottaa+käyttöön+heti.Perusteet+ja+laaja+tuki+ET:n+avaamiselle+tulivat+esiin+viimeksi+lukiolain+käsittelyn+yhteydessä,+muun+muassa+Yhdenvertaisuusvaltuutetun+toimiston+sekä+Kuntaliiton+lausunnoissa.+Kunnathan+ovat+ylivoimaisesti+suurin+koulutuksen+järjestäjä.Lapsiasiavaltuutettu+totesi+kertomuksessaan+eduskunnalle+helmikuussa+2018,+että+nykyinen+sääntely+on+”yhdenvertaisuutta+loukkaavaa+ja+lapsen+oikeuksien+sopimuksen+2+artiklan+vastainen”.+Perusoikeuksien+toteutumisen+epäkohtaan+tarttumista+ei+pidä+lykätä.Eduskunnassa+kesäkuussa+2018+ET:n+avaamista+koskeva+ponsi+sai+SDP:n,+Vasemmistoliiton+ja+Vihreiden+eduskuntaryhmien+sekä+kahden+RKP:n+kansanedustajien+tuen.+Käydyssä+keskustelussa+ET:n+avaaminen+sai+kuitenkin+tukea+myös+hallituspuolueiden+kansanedustajien+taholta,+vaikka+oppositiopuolueiden+yhteiseen+ponteen+ei+äänestyksessä+yhdyttykään.Tällä+perusteella+voidaan+katsoa+olevan+realistiset+mahdollisuudet+ET:n+avaamiselle+nopealla+erillisratkaisulla+vaalien+jälkeen.+Mielipidetiedustelun+mukaan+75+%+kansalaisista+pitää+ET:n+avaamista+oikeana.ET:n+nopeaa+avaamista+ei+pidä+jarruttaa+asettamalla+se+vastakkain+muiden,+pidempää+keskustelua+ja+valmistelua+vaativien+katsomusopetusta+koskevien+ideoiden+kanssa.+Koska+nykyinen+oppiaine-+ja+tuntijako+sekä+uudet+opetussuunnitelmat+ja+oppikirjat+on+juuri+otettu+käytäntöön,+on+selvää,+että+oppiaineita+ja+tuntijakoa+ei+voida+muuttaa+nopealla+aikataululla."

Äänestä

Ei ole todellakaan yksin Ylikosken ajatus tämä. Veikkaan liiton jäsenistä vähintään 95 prosentin kannattavan ET:n avaamista.

Äänestä
  • Hyödyllisiä idiootteja antivapari-Esan tuhotyön apuna.

    Äänestä

Ydinlause on tässä: "ET:n kansoittaminen kristityillä kirkon jäsenillä ei voi johtaa oppiaineen ja uskonnottomien oppilaiden aseman paranemiseen."

Taustaoletus on, että ET-tunneille tulisi kristittyjä kirkon jäseniä. Pidän oletusta vääränä. Todellisuudessa tulisi maallistuneita kirkon jäseniä. ET:n asema vahvistuisi vähän oppilasmäärän hiukan noustessa.

Kasvaisiko määrä merkittävästi? Ylikoski olettanee niin käyvän. Itse epäilen, että välitöntä kasvua ei tulisi kovin paljon.

Äänestä
  • Paineet oppiaineen sisällön muuttamiseksi tulisivat kuitenkin ilmeiseksi. Kehitys olisi samanlainen Pyrrhoksen voitto kuin armeijassa: nyt kaikki kuulevat pappia. Tämä tietysti saattoi olla Ylikosken tarkoituksellistakin tuhotyötä.

    Äänestä

  • Juurikin noin. Miksi ihmeessä nämä vakaumukselliset kristityt siirtäisivät lapsensa pois (oletettavasti ev.lut) uskonnonopetuksesta? Suurempi vaara oppiaineen uskonnollistumisesta ainakin lyhyellä tähtäimellä olisi yhteisen uskontototieto tms aineen perustaminen nykyissten et:n ja uskonnonopetuksen tilalle.

    Voidaanhan asiaa miettiä niinkin, että onko parempi tämä nykytilanne, jossa ev.lut kirkon tapajäsenillä ei ole edes oikeutta valita et:tä oppinaineeksi julkisessa koululaitoksessa - mutta samaanaikaan kirkkoon kuulumattomat voivat halutessaan valita uskonnonopetuksen? Vai olisiko sittenkin parempi tilanne, jossa myös kirkon jäseniksi liitetyillä olisi mahdollisuus et -opetukseen?

    Äänestä

  • inhorealisti kirjoitti:

    Paineet oppiaineen sisällön muuttamiseksi tulisivat kuitenkin ilmeiseksi. Kehitys olisi samanlainen Pyrrhoksen voitto kuin armeijassa: nyt kaikki kuulevat pappia. Tämä tietysti saattoi olla Ylikosken tarkoituksellistakin tuhotyötä.

    Yksilöi tarkemmin. Mitä "paineet" tarkoittaa konkreettisesti?

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Yksilöi tarkemmin. Mitä "paineet" tarkoittaa konkreettisesti?

    Tämä jäi vaille vastaus. Mitä tarkoittaa "paineet"?

    Äänestä

Kuusi-seitsenvuotiaat ekaluokkalaiset eivät edes ole mitään "kristittyjä", vaan lapsia.

Äänestä
  • Tämä toistaa aiempaa Ylikosken kantaa.

    Minua kiinnostaisi vastapuolen näkemys. Millä perusteella nimenomaan kristityt kirkon jäsenet -- eivätkä maallistuneet -- laittaisivat lapsensa ET-opetukseen?

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Tämä toistaa aiempaa Ylikosken kantaa.

    Minua kiinnostaisi vastapuolen näkemys. Millä perusteella nimenomaan kristityt kirkon jäsenet -- eivätkä maallistuneet -- laittaisivat lapsensa ET-opetukseen?

    "Vastapuoli" tietää että maallistuneita on varsin runsaasti?

    Äänestä

Palautetaan vielä mieliin lapsiasiavaltuutetun kanta, joka on esitetty eduskunnalle nelivuotiskertomuksessa:
”Elämänkatsomustiedon opetukseen osallistumista rajoittaa se, että siihen osallistuminen ei ole mahdollista edes huoltajan pyynnöstä, jos lapsi kuuluu uskonnolliseen yhdyskuntaan, jonka mukaista uskonnonopetusta järjestetään. Vastaavat säännökset sisältyvät lukiolakiin. Oppilaiden enemmistön mukaiseen uskontokuntaan kuuluvalla lapsella ei ole oikeutta opiskella elämänkatsomustietoa. Sääntely on siten yhdenvertaisuutta loukkaavaa ja lapsen oikeuksien sopimuksen 2 artiklan vastainen.” (Lapsiasiavaltuutettu kertomuksessaan eduskunnalle (helmikuussa 2018, sivu 154.)

Äänestä
  • Perustele nopeisiin toimepiteisiin ryhtymisen. Yhdenvertaisuusvaltuutetun lausunto opetus- ja kulttuuriministeriölle kiinnitti huomiota samaan asiaan. Samoin Kuntaliitto.

    Äänestä

Pääsihteeri on pikaisesti erotettava tehtävistään. Hänen toimintansa on erittäin tuhoisaa liitolle.

Äänestä

Kunhan ET:stä lopetetaan uskonnonopetus myös, niin silloin se olisi tosiaan neutraali opetusaine.

NIm. Meingott

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OnkoEsaAntivapari kirjoitti:

Vaparit haluavat avata ET:n kenelle tahansa. Tästä on kirjoitettu nyt kahdeksan ja puoli vuotta ilman tulosta. Mutta Esa Ylikoski kirjoittaa siitä taas. Eikö hän ymmärrä, että ET:n kansoittaminen kristityillä kirkon jäsenillä ei voi johtaa oppiaineen ja uskonnottomien oppilaiden aseman paranemiseen.

Vai ymmärtääkö Esa tämän sittenkin? Varusmiehet on jo onnistuttu pakottamaan papin oppitunneille, kun Esa kävi asiaa puhumassa. Yhteistyö kirkkojen kanssa tuntuu sujuvan. Nyt tuhotaan ET. Minua kylmää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu