Pääministerillä on Suomessa eniten valtaa kuin yhdelläkään henkilöllä, mutta yksikään puoluejohtaja ei ole nyt yhtä suosittu kuin Juha Sipilä neljä vuotta sitten. Tuntuma että pääministeri valitaan Orpon ja Sipilän välillä. Tuskin taantumaan kannattaa Rinteen valinnalla mennä. Uudistuksia pakko tehdä, muuten ei pärjätä kovassa maailmassa.
Antti Rinteen suosio on heikompi kuin hänen puolueensa
Vaali.sen.päättää
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Rinne ajaa nyt lihaveron tilalle kestävän kehityksen alvia, vaikka tietää, ettei se voi toteutua - asiantuntijatkin tyrmäävät.
Kova on paine Antilla sateenkaarilaisistaan.
Rinteen kyvyt eivät tule riittämään pääministerin virkaan.
Tämä on yleisesti tiedetty tosiasia.
Johan se on TV:ssä nähty.
Kuolevasta (onneksi) ei ole ministeriksi.
Antti Rinne on ihan hyvä pääministeri, kyllä hänellä laskelmat päässään on. Tärkeintähän on suunta johon pyritään, siis koko kansan mukana pitäminen. Sipilän hallituksella ei ollut mitään käsitystä, miten kansa todellisuudessa elää. Esko Kiviranta mm. jossain julkisesti sanoi, ettei hänellä ollut aavistustakaan, miten vanhuksia Suomen vanhainkodeissa hoidetaan. Ehkä keskustan herrojen ei tarvitse koskaan pukea hygieniahaalareita päälleen. He ovat tarpeeksi keränneet pääomia, jotta asiat hoidetaan miellyttävämmällä tavalla vaikkapa filippiiniläishoitajien avulla.
Ay-liike " KOKOKANSA".
KUIN AKT PUHEENJOHTAJA VAALI, SAI OLLA EHDOKKAANA VAIN DEMAREITA JA VASUREITA, NEKIN OLI JO ENNAKKOON PÄÄTETTY KEITÄ TULEE PUHEENJOHTAJIKSI. Kesäkuun AKT kokouksessa he nuijittiin vain. 2 demaria ja yksi vasuri.
Miksi valehtet, aina ja kaikesta?
Anttihan lupasi jo lisätä työttömyyttä, velanottoa, verotusta ja maahanmuuttoa.
Miksi valehtelet ja vääristelet aina ja kaikkea?
Ihan vasurina täällä kirjoittelen, joten puhun aina totta, miellytti se sinua tai ei.
Otapa selvää Antin aikeista.
Otapa itse, sinähän valehtelet ja kertoilet omasta yksinkertaisesta päättelykykysi tuototksista, et totuudesta.
Mitähän tämä kuuluu Suomen Keskustaan ja sen harjoittamaan politiikkaan ??
Kepuloitsijat+paniikissa+12%+kannatuksesta,+kiittäkää+sipilän+ryöstöretkeä+kikyineen
21.1+%
Niin+ja+SDP+16,5+%+silti+huutaa+kuin+euroopan+omistaisi.
Aivo inva Antti vanhain kotiin.
Ei uudistusten tekeminen saa olla itse tarkoitus, niin kuin nähtii useammankin edellisen hallituksen "uudistuksen" kanssa. Ei ole tarkoituksenmukaista "uudistaa" jos tuloksena on vain heikennykset ja kulujen nousu.
Orpon ja Sipilän kannatus heikompi kuin puolueen.