Joku kaha väitti täällä ettei sähköautoja ja varsinkaan Teslaa myydä..
Suomen Tesla hätää kärsimässä toimituksien kanssa. Malttamattomana allekirjoittanutkin odottaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suoraan-karkeen-euroopan-suosituin-sahkoauto-on-tesla-model-3-paihitti-myos-saksalaiset-polttikset/7340604
https://www.talouselama.fi/uutiset/aika-mieleton-sahkoautokuume-norjassa-teslan-model-3a-myyty-pelkastaan-maaliskuussa-yli-3-500-autoa/2df85a85-5897-34cf-abde-1163dca60236
https://tekniikanmaailma.fi/teslan-model-3-sai-rajahtavan-alun-euroopassa-nousi-heti-myydyimmaksi-sahkoautoksi/
hyvä pössis
10
88
Vastaukset
- jjiji
Tesla oli USA:n myydyin auto luokassaan.
Ja nyt Euroopan, eikä ole edes myynnissä Brexit-maassa.
Suomessa? Menee kuukausia, ehkä jokunen vuosi, mutta tapahtuu kuitenkin. Ellei VW I.D. sotke kuvioita. Tosiasia on kuitenkin se, että Teslaa myydään , sitä toimitetaan ja I.D. on vasta märkä päiväuni. Emme tiedä I.D.stä kuin mainospuheita ja epämääräisiä videoita.
Suomen myydyintä automallia myydään noin 5500 vuodessa. Norjassa on myyty tämän vuoden aikana n. 3600 Tesla kolmosta. Koko vuoden määrä on vielä arvoitus. Se ei ehkä ole nelinkertainen, mutta jos lukema on kolminkertainen niin määrä olisi noin 10000. Luulisi, että muutaman vuoden sisään sama saattaisi tapahtua myös Suomessa, etenkin jos 6000 euron tuki toteutuu.
https://www.bloomberg.com/hyperdriveNorjassa on rekisteröity tämän vuoden aikana jo 5.120 Model 3:a. 26.3. näitä rekisteröitiin 580 kpl. Siis yhdessä päivässä.
Norjan ajantasaiset rekisteröintitilastot Teslan automalleista:
https://teslastats.no/?fbclid=IwAR3B4V_-UCngdsVTRFB85CrKuFKC_OlDQzpqel1oY_VXfkdzIeF6df4DkLM
Suomessa rekisteröityjen kolmosten määrä maaliskuussa asettunee ehkä hieman 200 auton paremmalle puolelle, Kovasti ollut toimitusvaikeuksia, ja useat tälle viikolle sovitut toimitukset siirtyneet ensi kuun puolelle, kun eivät ole mahtuneet laivaan tms.Järkiperusteluita kirjoitti:
Norjassa on rekisteröity tämän vuoden aikana jo 5.120 Model 3:a. 26.3. näitä rekisteröitiin 580 kpl. Siis yhdessä päivässä.
Norjan ajantasaiset rekisteröintitilastot Teslan automalleista:
https://teslastats.no/?fbclid=IwAR3B4V_-UCngdsVTRFB85CrKuFKC_OlDQzpqel1oY_VXfkdzIeF6df4DkLM
Suomessa rekisteröityjen kolmosten määrä maaliskuussa asettunee ehkä hieman 200 auton paremmalle puolelle, Kovasti ollut toimitusvaikeuksia, ja useat tälle viikolle sovitut toimitukset siirtyneet ensi kuun puolelle, kun eivät ole mahtuneet laivaan tms.Korjaan: 26.3. rekisteröitiin kaikenkaikkiaan 580 Teslaa. Model 3:a 549 kpl.
- TeslaOnKosla
Kylläpä Koslalla menee hyvin ;)
- Kzkdkkdkdkd
Missä täällä?
Sivuillaan Tesla lupaa kolmosen yleensä seuraavaksi kuukaudeksi? Eikö tämä siis toteudu?- dhghdbs
Jonain päivänä tämä nähdään jossain Suomen satamassa:
https://www.youtube.com/watch?v=gUWMeszxW6Y Jos tilaa nyt, ja sattuu olemaan yksilö, joka ei ole harvinainen, saattaa saada toimituksen jopa parissa viikossa (eli auto jo Euroopassa). Muuten toimitus menee kaikella todennäköisyydellä touko-kesäkuulle (autoa ei vielä valmistettu).
- Kkddkkfdkfl
Järkiperusteluita kirjoitti:
Jos tilaa nyt, ja sattuu olemaan yksilö, joka ei ole harvinainen, saattaa saada toimituksen jopa parissa viikossa (eli auto jo Euroopassa). Muuten toimitus menee kaikella todennäköisyydellä touko-kesäkuulle (autoa ei vielä valmistettu).
Voiko tuota tietää mitenkään etukäteen?
Kkddkkfdkfl kirjoitti:
Voiko tuota tietää mitenkään etukäteen?
Ainahan voi soittaa myyntiin ja kysyä, että onko joku versio, jonka saisi nopeammin eikä menisi tehdastoimitukseen... ovat siellä tosin tällä hetkellä erittäin kiireisiä. Paikan päällä käynti on toki varmempi tapa, mutta en tiedä, kuinka kaukana asut? Teslan tilaussivujen laskuri (oikea alanurkka valintasivulla) kertoo toimituksen menevän toukokuulle.
- teslamyyteslamyyteslamyy
Järkiperusteluita kirjoitti:
Ainahan voi soittaa myyntiin ja kysyä, että onko joku versio, jonka saisi nopeammin eikä menisi tehdastoimitukseen... ovat siellä tosin tällä hetkellä erittäin kiireisiä. Paikan päällä käynti on toki varmempi tapa, mutta en tiedä, kuinka kaukana asut? Teslan tilaussivujen laskuri (oikea alanurkka valintasivulla) kertoo toimituksen menevän toukokuulle.
"ovat siellä tosin tällä hetkellä erittäin kiireisiä."
Norjan Teslassa ovat varmaan TOSI KIIREISIÄ. Toki muualla Euroopassa myös, mutta Norjassa ... HUH MITÄ MYYNTIÄ!!!! TOLKUTONTA MENOA!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa625806Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot433948Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2663666Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks3013603Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky53228Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3572856Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm382400Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi3442114Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun922081En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1541891