Joku kaha väitti täällä ettei sähköautoja ja varsinkaan Teslaa myydä..
Suomen Tesla hätää kärsimässä toimituksien kanssa. Malttamattomana allekirjoittanutkin odottaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suoraan-karkeen-euroopan-suosituin-sahkoauto-on-tesla-model-3-paihitti-myos-saksalaiset-polttikset/7340604
https://www.talouselama.fi/uutiset/aika-mieleton-sahkoautokuume-norjassa-teslan-model-3a-myyty-pelkastaan-maaliskuussa-yli-3-500-autoa/2df85a85-5897-34cf-abde-1163dca60236
https://tekniikanmaailma.fi/teslan-model-3-sai-rajahtavan-alun-euroopassa-nousi-heti-myydyimmaksi-sahkoautoksi/
hyvä pössis
10
94
Vastaukset
- jjiji
Tesla oli USA:n myydyin auto luokassaan.
Ja nyt Euroopan, eikä ole edes myynnissä Brexit-maassa.
Suomessa? Menee kuukausia, ehkä jokunen vuosi, mutta tapahtuu kuitenkin. Ellei VW I.D. sotke kuvioita. Tosiasia on kuitenkin se, että Teslaa myydään , sitä toimitetaan ja I.D. on vasta märkä päiväuni. Emme tiedä I.D.stä kuin mainospuheita ja epämääräisiä videoita.
Suomen myydyintä automallia myydään noin 5500 vuodessa. Norjassa on myyty tämän vuoden aikana n. 3600 Tesla kolmosta. Koko vuoden määrä on vielä arvoitus. Se ei ehkä ole nelinkertainen, mutta jos lukema on kolminkertainen niin määrä olisi noin 10000. Luulisi, että muutaman vuoden sisään sama saattaisi tapahtua myös Suomessa, etenkin jos 6000 euron tuki toteutuu.
https://www.bloomberg.com/hyperdriveNorjassa on rekisteröity tämän vuoden aikana jo 5.120 Model 3:a. 26.3. näitä rekisteröitiin 580 kpl. Siis yhdessä päivässä.
Norjan ajantasaiset rekisteröintitilastot Teslan automalleista:
https://teslastats.no/?fbclid=IwAR3B4V_-UCngdsVTRFB85CrKuFKC_OlDQzpqel1oY_VXfkdzIeF6df4DkLM
Suomessa rekisteröityjen kolmosten määrä maaliskuussa asettunee ehkä hieman 200 auton paremmalle puolelle, Kovasti ollut toimitusvaikeuksia, ja useat tälle viikolle sovitut toimitukset siirtyneet ensi kuun puolelle, kun eivät ole mahtuneet laivaan tms.Järkiperusteluita kirjoitti:
Norjassa on rekisteröity tämän vuoden aikana jo 5.120 Model 3:a. 26.3. näitä rekisteröitiin 580 kpl. Siis yhdessä päivässä.
Norjan ajantasaiset rekisteröintitilastot Teslan automalleista:
https://teslastats.no/?fbclid=IwAR3B4V_-UCngdsVTRFB85CrKuFKC_OlDQzpqel1oY_VXfkdzIeF6df4DkLM
Suomessa rekisteröityjen kolmosten määrä maaliskuussa asettunee ehkä hieman 200 auton paremmalle puolelle, Kovasti ollut toimitusvaikeuksia, ja useat tälle viikolle sovitut toimitukset siirtyneet ensi kuun puolelle, kun eivät ole mahtuneet laivaan tms.Korjaan: 26.3. rekisteröitiin kaikenkaikkiaan 580 Teslaa. Model 3:a 549 kpl.
- TeslaOnKosla
Kylläpä Koslalla menee hyvin ;)
- Kzkdkkdkdkd
Missä täällä?
Sivuillaan Tesla lupaa kolmosen yleensä seuraavaksi kuukaudeksi? Eikö tämä siis toteudu?- dhghdbs
Jonain päivänä tämä nähdään jossain Suomen satamassa:
https://www.youtube.com/watch?v=gUWMeszxW6Y Jos tilaa nyt, ja sattuu olemaan yksilö, joka ei ole harvinainen, saattaa saada toimituksen jopa parissa viikossa (eli auto jo Euroopassa). Muuten toimitus menee kaikella todennäköisyydellä touko-kesäkuulle (autoa ei vielä valmistettu).
- Kkddkkfdkfl
Järkiperusteluita kirjoitti:
Jos tilaa nyt, ja sattuu olemaan yksilö, joka ei ole harvinainen, saattaa saada toimituksen jopa parissa viikossa (eli auto jo Euroopassa). Muuten toimitus menee kaikella todennäköisyydellä touko-kesäkuulle (autoa ei vielä valmistettu).
Voiko tuota tietää mitenkään etukäteen?
Kkddkkfdkfl kirjoitti:
Voiko tuota tietää mitenkään etukäteen?
Ainahan voi soittaa myyntiin ja kysyä, että onko joku versio, jonka saisi nopeammin eikä menisi tehdastoimitukseen... ovat siellä tosin tällä hetkellä erittäin kiireisiä. Paikan päällä käynti on toki varmempi tapa, mutta en tiedä, kuinka kaukana asut? Teslan tilaussivujen laskuri (oikea alanurkka valintasivulla) kertoo toimituksen menevän toukokuulle.
- teslamyyteslamyyteslamyy
Järkiperusteluita kirjoitti:
Ainahan voi soittaa myyntiin ja kysyä, että onko joku versio, jonka saisi nopeammin eikä menisi tehdastoimitukseen... ovat siellä tosin tällä hetkellä erittäin kiireisiä. Paikan päällä käynti on toki varmempi tapa, mutta en tiedä, kuinka kaukana asut? Teslan tilaussivujen laskuri (oikea alanurkka valintasivulla) kertoo toimituksen menevän toukokuulle.
"ovat siellä tosin tällä hetkellä erittäin kiireisiä."
Norjan Teslassa ovat varmaan TOSI KIIREISIÄ. Toki muualla Euroopassa myös, mutta Norjassa ... HUH MITÄ MYYNTIÄ!!!! TOLKUTONTA MENOA!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain3099650Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve92878Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2672181Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1142030SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,891579- 1441487
Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1331458Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U321224Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin451184Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931036